Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. september 2021
0
283

Vernisáž: Registrace Stana Filka

Vernisáž a výstava maliara Stanislava Filka v brnenskej Vaňkovke.
Začiatok6.10.2021
19:00
Koniec8.1.2022
20:00
MiestoFait Gallery
AdresaVe Vaňkovce 2,
Brno,
Česká republika
Druh podujatiaVýstava
KontaktTímea Vitázková
vitazkova@faitgallery.com

Registrace Stana Filka je prozatím bezesporu nejrozsáhlejší výstavou tohoto autora (nejen co se týče výstavní plochy, ale zejména počtu prací), která má ambici technicky třídit a seřazovat soustředěný výběr (registr) jeho prací. Chce tak konat, aby umožnila didaktický vstup do tezauru zásoby i gramatiky tohoto všestranného umělce, předestřít logiku jeho uvažování a výrazových prostředků, a rovněž poukázat na úžasnou variabilitu Filkova výkonu na přítomně uspořádaných variantách jeho jednotlivých prvků. 

I když REGISTRACE představuje každé jeho období a typické polohy, nenárokuje si na náležitosti kompletní retrospektivy. Filkovo dílo je stále enormně se rozprostírající a rozptýlené. Potřebuje dlouhodobější výzkum a konečnou souhrnnou analýzu, ke které bude tento projekt příspěvkem. REGISTRACE chce napomoci ke čtení a porozumění tohoto díla, a to umožněním přehledu průhledem i za pomocí architektury výstavy. Chce zpřístupnit i biografické a filozofické pozadí autorových idejí. REGISTRACE nevnímá Filka jako složitého, komplikovaného, ale jako složeného a komplexního.

Kurátorská koncepcia: Boris Ondreička
Architektúra výstavy: studeny architekti
Vernisáž: 6. 10. 2021, 19:00

"Obsahom návrhu je priestorové riešenie výstavy Register Stana Filka pod kurátorským vedením Borisa Ondreičku v galérii Fait v Brne. Koncept, spôsob inštalácie, tvar a materiálové riešenie jednotlivých inštalačných prvkov a ich umiestnenie v priestore.

Filková práca je radou exhibícii a ich vzájomná inštalácia tvorí samostatné univerzum. Domnievam sa, že toto bol zámer jeho tvorby – vytvoriť vlastný, vše-objímajúci svet, ktorého stredom je on sám, resp. ním reprodukovaný, mnohonásobný odraz reality.

Obsahuje repetíciu balónov a rakiet, ktoré sú objektami s aurou vynálezcovstva, zrkadlové bludiská sú zase objektami vlastného priestorového equilibria. Objektom Registrácie je aj obrovský komplex objektov a klasických maliarskych a sochárskych prác. Ideou Registrácie nie je ich vystaviť ako umelecké objekty, ale usporiadať do vlastnej priestorovej schémy tvoriacej organizovanú štruktúru.

Koncept je založený na princípe umiestnenia registračných prvkov do mriežky. Sú radené v jednotlivých „oddeleniach“ na základe kurátorskej štruktúry, ktorej vodiacou líniou nie je typ, veľkosť a technika, ale obsah Filkovho diela. Ich zmyslom je ho pomôcť „čítať“, k čomu by malo pomôcť usporiadanie v registračnej schéme na spôsob archívu.

Galéria Fait je špecifickým halovým priestorom s výrazným tvarovaním prvkov, ktoré ju tvoria. Najcennejšie na nej je jej priestorové vyznenie, ktoré ale nie je oddeliteľné od jej tektonickej skladby. Paradoxne si myslíme, že sa viac prejaví, ak jej konštrukčné prvky skryjeme. Steny siene, stĺpy a ostatné konštrukčné prvky oplášťujeme do reflexnej fólie, aby vznikol jednotný rámec priestoru, v ktorom sú konštrukčné prvky galérie priznané len v tvare hliníkových odrazových plôch. Registrácia je vložená do tohto univerzálneho a predsa Faitu identického rámcu, akoby v nekončiacom priestore.

Pozostáva zo situácii, ktoré tvoria samostatné figúry radov podstavcov a regálov. Ide o systém vytvorený špeciálne pre Filkovu Registráciu. Vyvinuli sme 4 typy registrov, konštruované v klasickom sadrokartonovom skladobnom systéme (napr. Knauff) z oceľových pozinkovaných profilov a doskových plôch z SDK dosiek (125 x 2000 (3000) mm). Rozmery a skladba jednotlivých prvkov je volená tak, aby vyhovovala umiestneniu predmetov a bola realizovaná z tyčí a dosiek na základe ich výrobných rozmerov, čo umožní ich recykláciu po deištalácii."

Ing. Akad. Arch Ján Studený

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím