Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. júl 2021
0
43

VITÁLNE FORMY

Monografická výstava Juraja Gavulu
Začiatok30.6.2021
08:00
Koniec24.10.2021
16:00
MiestoMirbachov palác
AdresaFrantiškánske námestie 11,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGMB
gmb@gmb.sk

 

Výstava Juraja Gavulu (1942) prvýkrát komplexnejšie predstavuje jeho sochársku tvorbu, ktorej cesta sa začala na konci šesťdesiatych rokov 20. storočia. Prvé hlbšie skúsenosti so sochou získal počas štúdia kameňosochárstva na Strednej škole umeleckopriemyselnej v Bratislave a v roku 1969 ukončil štúdium na novozaloženom progresívnom Oddelení skla v architektúre Václava Ciglera na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Tieto dve umelecké základne sa stali pre jeho výtvarnú tvorbu kľúčovými. Na jednej strane ho formovala dokonalá znalosť opracovania kameňa, na strane druhej experimentálne možnosti nového výtvarného materiálu.

Gavula prepojil tradičný kameň a sklo, nie však v zmysle materiálovej kombinácie, ale prenosom tvarovej filozofie zo skla do kameňa, a systematicky sa sústredil na rozvinutie moderných abstraktných tvarov, geometrických, organických, a novej strojovej estetiky. Išlo o vnútorné, obsahové prepojenie tradičných sochárskych materiálov a skla koncentrovaným autorským hľadaním dokonalého tvaru. Určujúcimi, primárnymi tvarmi preňho boli prírodné, biologické formy plné vitality, ktoré dynamizoval uplatnením náznakových technických a architektonických prvkov a detailov.

Typické je preňho organické zrastenie prírodných štruktúr so strojovými konštrukčnými mechanizmami a tiež práca s netradičnými kombináciami materiálov – kameň a bronz, sklo a drevo atď. Napriek tomu, že vychádzal z experimentálnej tvorby so sklom, jeho výsostným materiálom sa stal najmä dôsledne sochársky opracovaný kameň rôznych druhov a farieb. K niektorým tvarovým riešeniam sa Gavula opakovane, refrénovito vracia a prepracováva ich vo viacerých variáciách, materiáloch a rozmeroch. V niektorých jeho dielach sú ukryté na pohľad nezreteľné osobné spomienky na detstvo strávené v rodných Čabinách, utajené v abstrahovanej a výrazne štylizovanej forme, akoby sochy mali svoj druhý, tajný plán.

Gavulove hľadanie dokonalého tvaru, teda takého, v ktorom nemožno nič pridať alebo ubrať, vychádza zo sústavného overovania v denníkových kresbách a záznamoch od sedemdesiatych rokov. Počas normalizácie sa abstraktné umenie mohlo slobodne rozvíjať iba ako dekoratívna súčasť architektúry. Gavula sa v čase masívnej socialistickej výstavby v početných monumentálnych realizáciách pre architektonickú tvorbu po celom Slovensku zameral na abstraktné a výrazne štylizované rastlinné formy, ľudskú a zvieraciu figúru. Výstava v tematických častiach prezentuje jeho autorský dialóg medzi tvorbou pre verejný priestor, sympoziálnymi plastikami a komorným sochárstvom prostredníctvom diel, fotografickej dokumentácie a kresieb.

Architektúra výstavy:
Matej Gavula

Kurátorský výklad k výstave pre verejnosť:
14. júl a 8. september 2021 o 17:00

Workshop k výatave pre verejnosť:
28. júl a 18. august 2021 o 17:00

Kurátori:
Matej Gavula a Vladimíra Büngerová

Výstavu podporil Fond na podporu umenia.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím