Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. september 2019
0
80

Změny a vize industriální architektury ve Zlíně 1989 - 2019

Výstava predstaví zlínske továrenské budovy a ich rekonštrukcie.
Začiatok3.9.2019
17:00
Koniec10.11.2019
18:00
MiestoKrajská galerie výtvarného umění v Zlíne
AdresaVavrečkova 7040,
Zlín,
Česká republika
Druh podujatiaPodujatie
KontaktGaléria Zlín
+420 573 032 220
info@galeriezlin.cz

V posledných rokoch sa stále zvyšuje záujem o zachovávanie pamiatok priemyselného dedičstva, ako sú komplexy opustených skladov, továrenských hál, pivovarov, hút, elektrární či nádražie. Najvýznamnejšou a najčastejšou možnosťou, ako zabrániť ich demolácií a aspoň do určitej miery je zachovať a zabezpečiť ich ďalšie fungovanie je konverzia týchto priemyselných objektov. Je to aktuálna téma pre architektov, urbanistov, politiky, investorov aj pre širokú verejnosť.

Prezentácia v grafickom kabinete predstaví na príkladoch revitalizovaných objektov rozsiahle zmeny v bývalom továrenskom areáli firmy Baťa v centre Zlína, ktorý slúžil do roku 1989 ako uzavreté výrobné centrum. So zmenou politickej a ekonomickej situácie bola po bankrote obuvníckeho koncernu Svit na konci deväťdesiatych rokov 20. storočia rada továrenských objektov v tejto lokalite opustená a z areálu sa stával brownfield, ktorý ale ponúkal značný potenciál pre nový rozvoj a príležitosť pre podnikateľské aktivity. Po prelome tisícročí bolo postupne vytvorené prostredie pre oživenie celého územia vďaka rozsiahlej konverzií radu budov. Areál sa otvoril pre verejnosť a stal sa organickou súčasťou mesta aj ďalším kultúrnym a spoločenským centrom. Jeho revitalizácie má pozitívny sociálny aj ekonomický dopad na rozvoj celého mesta, ale nesie so sebou aj negatívne konotácie, súvisiace predovšetkým s presunom radu funkcií z historického centra. Napriek týmto negatívam sa zatiaľ podarilo zachovať ako priemyselný charakter, tak aj pôvodnú historickú stopu a areál zostáva dokladom kultúrneho a architektonického dedičstva Zlína aj zdrojom nových aktivít.

Výstava sústreďuje príklady z rokov 1989 až 2019 a predstaví pôvodný stav aj nové využitie industriálnych budov vo východnej časti zlínskeho továrenského areálu, napríklad revitalizácia Správnej budovy firmy Baťa s číslom 21, požiarna zbrojnica alebo bývalé výrobné budovy číslo 12, 13, 14, 15, 23 , 32 a 33. Výber prezentuje často aj protichodné prístupy a vyhranené architektonické koncepty, nákladné prestavby aj nenáročné úpravy a vtipné intervencie.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím