Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. február 2019
0
145

Zaujímavá publikácia „Návrhy pre Bratislavu“

Publikácia na 76 stranách rekapituluje zistenia, závery a podnety získané v rámci konferencie Urbansummit 2018
Zaujímavá publikácia  „Návrhy pre Bratislavu“

Aké mesto chcú mať Bratislavčania: Urbansummit zverejnil odporúčania pre tvorcov rozhodnutí

Ako má magistrát komunikovať s občanmi, aby neboli prekvapení dôsledkami nenápadne prijatých rozhodnutí? Dá sa nejako zvýšiť obrátkovosť na parkovacích miestach v centre? Čo bráni rozvoju nájomného bývania? Malo by mesto lepšie propagovať kultúrne akcie svojich mestských častí? Čo môže urobiť samospráva pre rozšírenie ekologických zelených striech a fasád? To sú niektoré z plejády otázok a tém, ktoré boli v centre odborných diskusií na konferencii Urbansummit na jeseň 2018. Jej organizátori teraz zverejnili publikáciu, ktorá dôkladne sumarizuje tie najproduktívnejšie myšlienky a námety z konferencie pod titulom „Návrhy pre Bratislavu“. Má zároveň slúžiť aj ako avízo a pozvánka na druhý ročník Urbansummitu, ktorý je naplánovaný na prvé výročie minuloročných komunálnych volieb, teda na november 2019.

O stave nášho hlavného mesta sa vedú diskusie na rôznych fórach už dlhé roky. Konferencia Urbansummit, ktorá sa uskutočnila ešte pred komunálnymi voľbami, ponúkla komplexný pohľad na túto problematiku a dala priestor na vyjadrenie predstaviteľom rôznych inštitúcií, názorových smerov, záujmových skupín, ako aj verejnosti. Snahou organizátora, spoločnosti Techsummit Events, bolo urobiť diskusie na konferencii čo najviac verejnými, pritiahnuť k nim aj aktívnych občanov, ktorí sa zaujímajú o svoje mesto a chcú mu pomôcť. Jedným z atraktívnych vrcholov podujatia bola debata najsilnejších kandidátov na post bratislavského primátora.

Publikácia „Návrhy pre Bratislavu“ na 76 stranách rekapituluje zistenia, závery a podnety získané v rámci ôsmich hlavných tematických okruhov konferencie Urbansummit 2018, ktorými sú:

- Urbanizmus a architektúra

- Doprava

- Občan a obyvateľ

- Transparentné hospodárenie mesta

- Sociálna oblasť

- Kultúrny život v meste

- Ekologické mesto

- Cestovný ruch a marketing Bratislavy.

V príslušných kapitolách nájde čitateľ konkrétne odporúčania, ktorých adresátmi sú najmä tvorcovia rozhodnutí pre jednotlivé oblasti. A ako dokážu organizátori akokoľvek zaujímavej konferencie o miestnom rozvoji doručiť užitočné rady a odporúčania tam, kde môžu reálne zabrať? Okrem toho, že pozývajú a zabezpečia účasť tvorcov rozhodnutí na samotnej konferencii, aj tým, že o jej výstupoch aj po nej priebežne komunikujú s relevantnými partnermi – čo nie je v tejto brandži samozrejmým štandardom. Spoločnosť Techsummit Events, ktorá počas celého roka produkuje sériu renomovaných, najmä technologických a inovatívnych konferencií, má ambíciu posúvať kvalitu aj týmto smerom.

„Chceme podnietiť čo najširšiu verejnú diskusiu o otázkach, ktoré trápia naše mesto. Preto sme sa rozhodli sprístupniť výstupy z konferencie Urbansummit širokému okruhu zainteresovaných, najmä predstaviteľov verejnej správy, ale aj firiem – napríklad developerov. A to najradšej formou priameho kontaktovania a stretnutí,“ približuje Davy Čajko, CEO spoločnosti Techsummit Events. Motívom pre snahu D. Čajka predkladať miestnym činiteľom návrhy na riešenia v záujme rozvoja Bratislavy a jej častí je aj jeho osobná zaangažovanosť v jednom z lokálnych občianskych projektov s názvom „Obchodná ulica a okolie“. Verí, že je to jedna z perspektívnych centrálnych zón hlavného mesta z hľadiska budúcej kvality kultivovaného prostredia, komfortu obyvateľov a príťažlivosti pre návštevníkov – a že takých lokalít treba doriešiť a vytvoriť v našom hlavnom meste čo najviac. „Vhodným modelom pre rozvoj mestských území je takzvaný business improvement district, v rámci ktorého sa navzájom podporujú lokálni podnikatelia, miestna správa a obyvatelia,“ vysvetľuje D. Čajko.

 „Návrhy pre Bratislavu“ prišli ako „follow-up“ úspešnej konferencie, ktorá podľa organizátorov zaznamenala nad očakávanie pozitívny ohlas a uznanie. Publikácia vznikla procesom dôkladnej prípravy, konzultácií, editovania a autorizácie, ktoré zakladajú jej samostatnú vysokú hodnotu a overiteľnú platnosť. Jej súčasťou sú aj výsledky prieskumu na síce neveľkej, no kvalitnej a indikatívnej vzorke internetových respondentov majúcich snahu prezentovať svoje postoje k rôznym aspektom ťažiskových tém o živote mesta.

Organizátori sú presvedčení, že Slovensko a jeho hlavné mesto potrebujú produktívne diskusné fóra, akým sa stal aj trojdňový Urbansummit so sprievodným Urbanfestom. „V okolitých krajinách sú už štandardom formáty konferencií s podobným charakterom a navštevujú ich aj záujemcovia zo Slovenska. Niektoré sú pre nás inšpiratívne,“ vysvetlil D. Čajko.

Urbansummit je súčasťou celoročného programu konferencií organizovaných spoločnosťou Techsummit Events zväčša v Bratislave. Druhý ročník Urbansummitu sa uskutoční 6. novembra 2019, kým tematicky súvisiaci mestský festival Urbanfest bude 28. septembra. Sezónu technologicky zameraných konferencií otvorí „vlajková loď“ tejto série, Techsummit s termínom 29. – 31. mája 2019. Po letnej prestávke bude nasledovať 24. septembra Fin.Techsummit a 8. októbra Blockchain.Techsummit.

Publikácia na stiahnutie: http://urbansummit.sk/navrhy-pre-bratislavu/

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím