Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. október 2019
0
212

Publikácia Princípy tvorby verejných priestranstiev v Brne

Návody a príklady ako vytvoriť lepšie verejné priestranstvá v Brne
Publikácia  Princípy tvorby verejných priestranstiev v Brne

Publikácia prináša návody ako tvoriť ulice, námestia alebo parky, kde sa budú ľudia cítiť príjemne a bezpečne. Slúžiť má predovšetkým mestu a mestským častiam ako východisko pre zadávanie úprav a rekonštrukcií verejného priestoru. Zároveň má byť sprievodcom pre architektov, projektantov i širokú verejnosť. Knihu Princípy tvorby verejných priestranstiev spracovl tím Kancelárie architekta mesta Brna (KAM). Ľudia si ju teraz môžu zdarma stiahnuť na webe kancelárie.

Princípy tvorby verejných priestranstiev
Princípy tvorby verejných priestranstiev
Princípy tvorby verejných priestranstiev
Princípy tvorby verejných priestranstiev

Knihu v minulom týždni spoločne s KAM slávnostne pokrstila mestská architektka Litomyšla a Tišnova Zdeňka Vydrová, podľa ktorej má dokument ukazovať rôzne smery v procese tvorby priestranstva a zároveň vytvárať priestor pre ďalšie diskusiu: "Kniha by měla být základní čítankou pro odbornou veřejnost. Měla by být inspirativním katalogem malých i velkých cílů, které mohou proměnit město Brno a jeho veřejná prostranství."

KAM krst, architekti Zdeňka Vydrová, Michal Sedláček, David Zajíček
KAM krst, architekti Zdeňka Vydrová, Michal Sedláček, David Zajíček

Publikácia sa pripravovala takmer tri roky a pracoval na nej tím desiatich autorov a viac ako dvadsiatich spolupracovníkov. Ukazuje veľké množstvo dobrých i zlých príkladov verejných priestranstiev, a to pomocou fotografií a diagramov so sprievodným popisom. Viac ako dve tretiny príkladov sú z Brna, autori sa ale inšpirovali aj v okolitých európskych mestách. V desiatich kapitolách sa venujú napríklad usporiadaniu ulíc a námestí, zeleni a ochrane stromov, hospodárenia s dažďovou vodou, dopravnej infraštruktúre a technickým sieťam, ale aj umiestneniu a vzhľadu lavičiek, odpadkových košov, pouličných lámp, typom dlažby.

KAM
KAM

Aby mohlo město jako hlavní investor vytvářet kvalitní místa, je potřeba, aby jasně vědělo, co chce a kam směřuje. Principy nejsou normy, ani předpisy, ale představují názor Brna na to, jak mají jeho veřejná prostranství vypadat,“ zhrnul cieľ dokumentu vedúci oddelenia verejného priestoru KAM David Zajíček.

KAM, David Zajíček
KAM, David Zajíček

Dokument by mali využívať predovšetkým zástupcovia mesta, mestských častí a organizácií. Uľahčiť prácu by mal tiež projektantom a architektom. V nasledujúcich týždňoch im preto pracovníci KAM plánujú knihu predstaviť a odovzdať.

Nechceme, aby to byla další kniha, kterou si založíte do poličky. Naší snahou je, aby se k ní uživatelé stále vraceli a aby ji využívali. Ať už půjde o malé úpravy, opravy dlažby, laviček či košů, až po větší rekonstrukce ulic a náměstí nebo zcela nové projekty, vždy doporučujeme se do ní podívat ještě před přípravou zadání,“ doplnil riaditeľ KAM Michal Sedláček.

Princípy KAM plánuje uplatňovať tiež v praxi pri navrhovaní úprav existujúcich verejných priestranstiev, napríklad Mendlovho námestia, alebo pri plánovaní novej štvrti Trnitá, pre ktorú aktuálne pripravuje aktualizáciu územnej štúdie.

Princípy tvorby verejných priestranstiev sú zdarma na stiahnutie na www.kambrno.cz/principy.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím