Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. jún 2019
0
141

Socha Masaryka bude jazdecká

Výsledky súťaže stvárnenia sochy ku 100. výročiu založenia Masarykovej univerzity.
Socha Masaryka bude jazdecká

Z celkom dvadsiatich zaslaných návrhov vyberala odborná porota najvhodnejšiu realizáciu diela, ktoré bude na Školnom námestí pred Základnou umeleckou školou pripomínať 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. Porota sa zhodla na poradí troch najlepších návrhov a výsledky predložila Rade mesta Hranic.

Ako najvhodnejší bol vybraný návrh jazdeckej sochy Ladislava Sorokáča a Ondřeja Tučka, ktorý vhodne reaguje na charakter daného priestoru a súčasne iba minimálne zasahuje do partera, čo necháva priestor budúcim úpravám. Bronzová jazdecká socha je umiestnená uprostred parkovej úpravy námestia a je orientovaná tak, aby bola jasne viditeľná a zreteľná ako z Farnej, tak z Radničnej ulice. Moderné poňatie sochy, zjednodušené na nezameniteľnú plošnú siluetu štátnika (vytvorenú na základe fotografie), je súčasnou interpretáciou klasického jazdeckého pomníka. Dielo by malo stáť 3,5 milión korún.

Pre víťaza súťaže, sochára Sorokáča a architekta Tučka, to nie je prvá spolupráca, majú za sebou napríklad realizáciu pamätníka obetiam dvoch totalitných režimov v pražskej záhrade Ztracenka, dokončeného v minulom roku.

Súťaž bola pripravená v spolupráci s Českou komorou architektov. Predložené návrhy posudzovala odborná porota, v ktorej okrem zástupcov mesta zasadli dekan brnenskej Fakulty výtvarných umení, výtvarník Milan Houser, architekt Petr Janda a riaditeľ Múzea umenia Olomouc, historik umenia Michal Soukup. Prípravy a hodnotenia súťaže sa zúčastnili taktiež náhradníci poroty, sochár Jan Zemánek a autor súčasnej podoby Školného námestia, architekt Milan Obenaus.

Porota posudzovala nielen samotnú umeleckú hodnotu predkladaných návrhov, ale taktiež zakomponovanie diela do priestoru Školného námestia aj praktické otázky investičných nákladov, údržby, trvanlivosti aj vzhľadu sochy v priebehu rôznych ročných období. Všetky návrhy budú verejnosti predstavené v lete formou výstavy v zámockej dvorane. Termín realizácie vybraného diela bude predmetom jednania s jeho autormi.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím