Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. máj 2018
0
201

Nová sezóna a nová výstava v Schaubmarovom mlyne v Pezinku

Privítajte so SNG teplé dni v Galérii výtvarného umenia v Schaubmarovom mlyne!
Začiatok13.5.2018
15:00
Koniec13.5.2018
20:00
MiestoSchaubmarov mlyn
AdresaCajlanská 255,
Pezinok ,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktSchaubmarov mlyn
kontaktuj cez sociálne siete

V nedeľu 13. mája otvárame tohtoročnú sezónu – novou výstavou Z kruhu von, chystáme komentované prehliadky Schaubmarovho mlyna, rodiny sa môžu zapojiť do workshopov a všetkých pozývame na koncert mladej bratislavskej kapely Tolstoys. A príde aj špeciálny hosť: VEC!

Aj tento rok tak pokračujeme v tradícii a otvárame sezónu (nielen) novou výstavou. Tentokrát sme zaostrili na slovenskú keramiku, ktorá si status vitálneho a otvoreného výtvarného média formuje od 50. rokov 20. storočia. Výstava Z kruhu von | Moderná a súčasná slovenská keramika túto líniu sleduje jednak z charakteristicky keramických pozícií – témami ako nádoba, tanier, figúra, ale aj prienikmi do polohy objektu či inštalácie. „Základom výstavy je zbierka keramiky SNG, ktorá je koncentrovaným náhľadom hlavne do ateliérovej tvorby uplynulých dekád. Zbierkový fond vznikol v roku 1961 a keramiku 20. – 21. storočia v ňom zastupuje viac ako 600 diel prevažne slovenských autorov,“ uvádza kurátorka výstavy Viera Kleinová (SNG).

V pezinskom výbere sa z tejto reprezentatívnej zbierky objavia jednak diela zakladateľských postáv ako sú Julie Horová, Dagmar Rosůlková, ako i výrazné dizajnérske, sochárske, maliarske prieniky do keramického média (Miloš Balgavý st., Jozef Sušienka, I. Vanek, Teodor Lugs, Eugénia Lugsová, Juraj Marth a i.), ale napr. aj radikálne experimenty s materiálom a práce definitívne prekračujúce tradičné keramické kánony (Ilja Holešovský, Gabriela Luptáková, Ivica Vidrová-Langerová, Anna Horváthová). „Z kruhu von okrem toho nazrie aj mimo zbierkových fondov SNG – protagonistom modernej a súčasnej slovenskej keramiky tak budú na výstave sekundovať mladí, nastupujúci aktéri domáceho keramického dizajnu a umenia, zastupovaní najmä absolventmi a študentmi Ateliéru keramiky VŠVU v Bratislave,“ vysvetľuje kurátorka. Spolu sa tak na výstave predstaví takmer päťdesiatka tvorcov.

„Schaubmarov mlyn je miesto, kde sa bude páčiť rodinám s deťmi aj vašim kamarátom. Vieme vám sľúbiť skvelú výstavu a nečakaný hudobný program v podobe talentovanej kapely Tolstoys a vystúpenia rapera a DJ-a VEC-a. To všetko vonku, na čerstvom vzduchu, v tieni stromov. Samozrejmosťou bude program pre rodiny s deťmi a veľa dobrého občerstvenia,“ približuje Zuzana Palicová, programová manažérka Schaubmarovho mlyna.

Otvoriť sezónu v Schaubmarovom mlyne znamená množstvo podujatí pre verejnosť – od „otváračky“ 13. mája cez Noc múzeí a galérií 19. mája, až po novinku – trh remeselných potravín, pripravovaný v spolupráci so združením Slow Food Pressburg, ktorý bude 9. júna. „Toto leto sa chystáme otvoriť v mlyne aj kaviareň – aby si naši návštevníci u nás mohli nielen pozrieť historický mlyn alebo výstavu umenia, ale aj posedieť a oddýchnuť pri káve,“ prezrádza Zuzana Palicová viac o tom, čo všetko sa v mlyne bude diať v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Program otvorenia sezóny 13. mája 2018

OTVORENIE VÝSTAVY

15.00 | Vernisáž výstavy Z kruhu von | Moderná a súčasná slovenská keramika

Kurátorka: Viera Kleinová

Slovenská keramika si status vitálneho a otvoreného výtvarného média sústredene buduje od 50. rokov 20. storočia. Výstava Z kruhu von túto cestu sleduje jednak z charakteristicky keramických pozícií – témami ako nádoba, tanier, figúra, ale aj prienikmi do polohy objektu či inštalácie. Základom výberu je zbierka keramiky SNG, ktorá je koncentrovaným náhľadom hlavne do ateliérovej tvorby uplynulých dekád. Protagonistom modernej slovenskej keramiky budú okrem toho na výstave sekundovať mladí, nastupujúci aktéri domáceho keramického dizajnu a umenia.

KOMENTOVANÉ PREHLIADKY PRE DETI A DOSPELÝCH

15.30, 16.30 | Komentované prehliadky Schaubmarovho mlyna

Dozviete sa, ako funguje mlynská technológia a ako sa žilo mlynárom, ale aj to, na čo všetko mlyn slúžil kedysi a na čo slúži dnes

16.00 | Detský expres

Interaktívna prehliadka výstavy Z kruhu von s deťmi a pre deti 

15.00 – 17.00

Workshopy pre rodiny s deťmi

Unavíme a zabavíme vaše deti na výtvarných workshopoch k výstave Z kruhu von

KONCERTY

17.00

koncert TOLSTOYS

Tolstoys je mladá bratislavská kapela, ktorá hrá zrelo znejúci dreampop s prvkami elektroniky aj akustickej hudby. Nezameniteľný hlas a citlivý prejav speváčky Ely Tolstovej si v kombinácii s melancholickými indie-popovými melódiami, precíznou rytmickou sekciou a zaujímavými aranžmánmi rýchlo získal množstvo priaznivcov.

Tolstoys sú Ela Tolstova (spev, klávesy), Frederika Camastra (husle), Matej Herceg (bicie), Pavol Rehák (klávesy) a Michal Smetana (kontrabas / basgitara)

18.30

koncert VEC

DJ, raper a beatmaker. Toto sú tri role, ktoré ho najlepšie definujú. Pod vlastným pseudonymom vydal albumy Dobré ráno (2005), Funkčný veterán (2008) a Stereo farbo slepo (2012). Má za sebou spolupráce s umelcami rôznych žánrov a ešte viac pred sebou. Jeho zatiaľ posledný nosič je EP Domáce potreby z decembra 2016. Najčastejšie ho môžete vidieť hrať so Škrupom alebo ako DJa Veca a taktiež so živou kapelou.

O Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn je od 70. rokov 20. storočia súčasťou Slovenskej národnej galérie. Okrem funkčnej mlynskej technológie a expozície o mlynárstve sa tu nachádza aj galéria výtvarného umenia, ktorá sa zameriava na prezentáciu moderného a súčasného umenia a dizajnu. Súčasťou vidieckej usadlosti je aj dvor a ovocný sad, do ktorého revitalizácie sme sa tento rok pustili. V sezóne 2018 plánujeme množstvo podujatí, otvorenie kaviarne a čiastočné sprístupnenie sadu. Všetky naše aktivity smerujú k tomu, aby sme zo Schaubmarovho mlyna vytvorili moderné miesto s príjemnou atmosférou, kvalitným programom a priateľskými službami.

Ako sa k nám dostať

Hromadnou dopravou | Spojenie do Schaubmarovho mlyna nie je práve najlepšie. Ak sa predsa len chystáte prísť vlakom a autobusom, tak zastávka je Pezinok, Polesie. Keď vystúpite, treba sa vrátiť kúsok naspäť v smere do mesta.

Taxi Pezinok | +421 905 426 242 | Cesta z mesta do mlyna stojí 4 €.

Auto & parkovanie | Idete v smere na Pezinskú Babu. Pred Schaubmarovým mlynom je obmedzené množstvo parkovacích miest. Využite parkovisko pri futbalovom ihrisku, v nutnom prípade popri ceste. Ak plánujete ísť aj s kamarátmi, skúste sa zladiť a zviesť spoločne.

*eko friendly tip: Ak máte voľné miesto v aute a môžete niekoho zviesť, ozvite sa záujemcom v pozvánke na podujatie na Facebooku.

Bicykel | V mlyne nie je problém zaparkovať s bicyklom. Každý, kto príde do mlyna na bicykli, má od nás dobrý pocit!

Kontakt

Zuzana Palicová, programová manažérka
zuzana.palicova@sng.sk
+421 902 366 416

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím