Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. máj 2019
0
122

Do divočiny!

Nová sezóna – nová výstava v Schaubmarovom mlyne v Pezinku
Začiatok12.5.2019
15:00
Koniec12.5.2019
20:00
MiestoSchaubmarov mlyn v Pezinku.
AdresaCajlanská 255,
Pezinok,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktZuzana Palicová
+421 902 366 416
zuzana.palicova@sng.sk

Poďte s nami stráviť začiatok leta v galérii výtvarného umenia v Schaubmarovom mlyne! V nedeľu 12. mája otvoríme sezónu novou výstavou Do divočiny, ktorú budú sprevádzať komentované prehliadky mlyna, workshopy pre rodiny a na svoje si prídu aj fanúšikovia hudby vďaka koncertom zvučných mien alternatívnej slovenskej hudobnej scény, kapelám Noisecut a Longital. To všetko s dobrým jedlom, pitím a atmosférou na čerstvom vzduchu.

Juraj Starovecky
Juraj Starovecky
Martina Mlcuchova
Longital
LongitalFoto: Nadja Koscik

Tohtoročný letný program otvorí ako obvykle nová výstava, opäť nadväzujúca na špecifickosť Schaubmarovho mlyna – so zámerom prinášať do mlyna nielen moderné a súčasné umenie a dizajn, ale aj témy, ktoré majú k tomuto miestu vzťah. Po výstavách, ktoré reagovali buď na tradíciu insitného umenia, alebo tradíciu keramickej tvorby v regióne, nás tentokrát zaujíma téma prírody, divočiny, do ktorých sa človek s rôznymi úmyslami navracia. „Výstava Do divočiny sa zameria na moment vstupovania (civilizovaného) človeka – jednotlivca – do (divokej) prírody, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov – najmä však preto, aby hľadal a nachádzal stratené vedomie jednoty. Ukáže to, ako ju „používame“, staráme sa o ňu, ničíme ju, ochraňujeme, bojujeme s ňou,“ vysvetľuje kurátorka výstavy Alexandra Tamásová (SNG).

Martina Mlcuchova
Martina Mlcuchova
Martina Mlcuchova

Výstava nakoniec nebude hovoriť ani tak o prírode, ako skôr o ľuďoch a rôznych postojoch, ktoré k nej zachovávajú, prostredníctvom diel najmä slovenských súčasných umelkýň a umelcov (Erika Miklóšová, Oto Hudec, Filip Jurkovič, Rastislav Sedlačík, Michal Machciník, Rastislav Podoba, Michal Kern a ďalší). Predstaví diela zo zbierky SNG, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu.

Erika Miklosova
Oto Hudec
Rastislav Sedlacik
Michal Machciník

Otvorenie výstavy bude už tradične sprevádzať program pre rodiny s deťmi, komentované (interaktívne) prehliadky a workshopy. Hudobné spestrenie prinesie projekt Noisecut so speváčkou Norou Ibsenovou a kapela Longital, ktorej členovia sú okrem iného zakladateľmi prestížneho slovenského labelu Slnko Records.

Noisecut_ft_Nora_Ibsenova
Noisecut_ft_Nora_IbsenovaMartina Mlcuchova
Noisecut_ft_Nora_Ibsenova
Noisecut_ft_Nora_IbsenovaMartina Mlcuchova
Noisecut_ft_Nora_Ibsenova
Noisecut_ft_Nora_IbsenovaMartina Mlcuchova

Zvyšok roka v Schaubmarovom mlyne bude patriť už niekoľkým stabilným formátom – čakajú vás víkendové vzdelávacie programy pre rodiny s deťmi, diskusie o dobre spravovanom meste Mesto!?., séria Našich trhov, komentované prehliadky aktuálnych výstav, vychádzky do okolia mlyna. Letnú sezónu rozbiehajú veľké kultúrne a spoločenské podujatia, ako sú Noc múzeí a galérií, 3. ročník festivalu poézie Feliber Poetry či 4. ročník vinárskej akcie Vína na mlyne. Medzi programové novinky, do ktorých sa chceme toto leto pustiť, patrí najmä Letné kino – niekoľko večerných premietaní počas júla a augusta – alebo Letné večery venované výstave Do divočiny a lokálnej gastronómii.

Martina Mlcuchova

Cieľom aktivít Schaubmarovho mlyna je nielen prinášať zážitok z výtvarného umenia a kultúry, ale byť aj miestom, pre ktoré je dôležité pozitívne pôsobiť na svoje okolie, mesto Pezinok a jeho obyvateľov. „V roku 2019 pokračujeme aj v spolupráci s hnutím Slow Food Pressburg pri organizovaní (nielen) potravinových trhov a začíname spolupracovať s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky na príprave stratégie udržateľnej prevádzky Schaubmarovho mlyna,“ vysvetľuje programová manažérka Zuzana Palicová.

Martina Mlcuchova

Od skorej jari sa venujeme aj práci v sade, starostlivosti oň a jeho ďalšiemu zveľaďovaniu, aby sme ho mohli čoraz častejšie otvárať aj pre verejnosť – dať sad do dobrej kondície nám pomohla najmä úspešná minuloročná verejná zbierka, vďaka ktorej sme vysadili viac ako 30 stromov a približne 100 kríkov.“ Návštevníci môžu tráviť čas v mlyne aj po jeho návšteve alebo len tak po prechádzke z mesta – už niekoľko mesiacov totiž funguje v mlyne aj kaviareň, pravidelne obmieňame a dopĺňame aj ponuku produktov a kníh v našom kníhkupectve. „Pripravujeme aj niekoľko špeciálnych umeleckých projektov – v spolupráci so slovenskými výtvarníkmi a Vysokou školou výtvarných umení,“ uzatvára Zuzana Palicová. Schaubmarov mlyn sa tak zaraďuje na mapu miest Slovenska, kde sa dá umenie nielen vidieť, ale kde sa aj aktívne deje a vzniká.

Dominika Jackuliakova
Ivana Paleckova

OTVORENIE VÝSTAVY

  • 15.00 | Slávnostné otvorenie výstavy Do divočiny

Kurátorka: Alexandra Tamásová
Výstava Do divočiny predstaví diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov, ktorí sa zaoberajú témou divokej prírody. „Príroda“ alebo „divočina“ existujú ako konštrukty ľudskej mysle, ktoré staviame do opozície voči „civilizovanému“, čiže človekom obývanému a stvárnenému prostrediu.
WORKSHOPY PRE RODINY

  • 15.00 – 17.00 | Putovanie svetla

Workshop pre rodiny s deťmi, dvor a sad
Naším ateliérom bude dvor a záhrada mlyna plná stromov a kríkov, ktoré nám poskytujú tieň pred páľavou slnka. Budeme pozorovať putovanie svetla priestorom a pohyb tieňov. Tento premenlivý jav skúsime vizuálne zachytiť.

  • 15.00 – 17.00 | Škumpa vlasatá

Bádateľské aktivity pre rodiny s deťmi, ovocný sad
Dialóg s prírodou sa začína jej poznaním, a preto sme pre rodiny s deťmi pripravili prírodovedecké bádateľské aktivity v našom sade, pri ktorých preskúmate, porovnáte a spoznáte rôzne ovocné stromy a kríky. Ako rozpoznať duly, hrušky, jablone, slivky či marhule? Je bršlen strom či ker? Ako dlho stromy vlastne rastú?

KOMENTOVANÉ PREHLIADKY PRE DETI A DOSPELÝCH

  • 15.30 + 16.30 | Komentované prehliadky Schaubmarovho mlyna

Aká je história Schaubmarovho mlyna? Kto v ňom žil a pracoval? Ako fungovala mlynská technológia? Prevedieme vás minulosťou aj súčasnosťou Schaubmarovho mlyna – mlynskou expozíciou aj galériou.

  • 16.00 – 17.00 | Expres do divočiny

Interaktívna prehliadka s deťmi a pre deti
Pošlite svoje deti na expedíciu do divočiny. Deti prevedieme novou výstavou, preskúmame diela na výstave a zistíme, čo všetko je možné zažiť prostredníctvom umenia.

KONCERTY

  • 17.00 | Noisecut

Kapela Noisecut ovládla prvé ročníky Radio_Head Awards a etablovala sa na slovenskej alternatívnej scéne. Jej pôsobenie však nečakane ukončila smrť speváčky Bety K. Majerníkovej.
Po rozlúčkovom koncerte v roku 2012 považovali členovia kapely Noisecut jej existenciu za uzavretú a nad možným návratom nikto nerozmýšľal. To sa veľmi rýchlo zmenilo, keď ich Rádio_FM oslovilo s možnosťou účinkovania na výročnom desiatom ročníku udeľovania cien RHA. Reakcia bola okamžitá – prečo nie, ak by spievala Nora Ibsenová z Fallgrapp? Keďže Nora súhlasila, vystúpenie na udeľovaní cien sa stalo skutočnosťou. Noisecut odohral úspešný koncert a po reakciách publika a fanúšikov nič nebránilo vyskúšať si ďalšie koncerty.   

  • 18.00 | Longital

Longital sú stálicou slovenskej a českej hudobnej scény a zároveň zakladateľmi prestížneho slovenského labelu Slnko Records. Za 17 rokov existencie má skupina na konte 12 albumov a koncerty v 12 krajinách Európy, v USA a Kanade.
Koncert predstaví prierez tvorbou Longitalu s dôrazom na aktuálny album Divoko, ktorý vznikol v produkcii legendárneho Ondřeja Ježka (Jámor Studio Praha) a bol nominovaný na cenu Radio_Head Awards v kategórii Album roka. Česká kritika ho zaradila medzi najzaujímavejšie slovenské albumy (Musicserver). Zaznejú aj piesne z pripravovaného albumu Mauna (vychádza v septembri 2019).

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím