Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. apríl 2016
0
241

Slovenský komunikačný dizajn je podľa poroty na svetovej úrovni

Porota rozhodla o víťazoch trinásteho ročníka súťaže Národná cena za komunikačný dizajn 2016. Mená víťazov sa dozviete 11. mája v galérii Satelit, kde si budete môcť pozreť aj ďaľších 130 vybraných prác.
Slovenský komunikačný dizajn je podľa poroty na svetovej úrovni

Do Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016 sa zapojili autori z takmer šesťdesiatich slovenských miest a obcí, ale aj niektorí Slováci žijúci v zahraničí. Neprekvapuje, že najviac prác, až 68% bolo prihlásených do kategórie profesionálny komunikačný dizajn, 20% diel zo všetkých prihlásených poslali študenti a 12% tvoria práce v kategórii experimentálny komunikačný dizajn. Zaujímavé je tiež sledovať krivku prihlasovania prác do súťaže. Potvrdila, že aj dizajnéri patria k tým, ktorí sú zvyknutí pracovať pod časovým tlakom.
Rekordný počet prihlásených prác je dôkazom, že komunikačný dizajn na Slovensku je živý, má uplatnenie v mnohých odvetviach a jeho kvalita narastá. Ukázalo sa tiež, že sústrediť sa tento rok výhradne na komunikačný dizajn, bolo správnym rozhodnutím. “Dizajn je neuveriteľne široký pojem, pod ktorý sa dnes dá skryť takmer čokoľvek. Ani to nemusíš vidieť. Môžeš to aj počuť, alebo dokonca ovoňať. Tých disciplín je veľa a navzájom sa prelínajú a preto zúženie na komunikačný dizajn bol dobrý krok. Pre porotu bolo veľmi ťažké v predchádzajúcich ročníkoch rozhodovať o prácach, ktoré nezodpovedali profesnému zaradeniu toho ktorého porotcu,” zhodnotil túto novinku v rozhovore pre Popo_FM na Rádiu_FM, jeden z členov poroty Peter Hajdin.

V medzinárodnej odbornej porote boli tento rok okrem spomínaného grafického dizajnéra a spolumajiteľa reklamnej agentúry Komplot Advertising Petra Hajdina, aj Severin Filek (AT), riaditeľ Design Austria a teoretik dizajnu, Pavel Choma (SK), grafický dizajnér, pedagóg a majiteľ grafického štúdia Ateliér Choma, Andrej Krátky (SK), grafický dizajnér a spolumajiteľ reklamnej agentúry Creative Department, , grafická dizajnérka, zakladateľka časopisu Živel a majiteľka grafického štúdia ReDesign, Martin Pecina (CZ), knižný grafik, typograf a člen dozornej rady Únie grafického dizajnu a Sonia de Puineuf (FR), historička umenia a grafického dizajnu.

Pred pár dňami sa odborná porota na osobnom stretnutí v Bratislave zhodla na udelení týchto cien:

Národná cena za komunikačný dizajn 2016
Národná cena za experimentálny komunikačný dizajn 2016,
Národná cena za študentský komunikačný dizajn 2016 (Cena ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky za študentský komunikačný dizajn)
Cena za komunikačný dizajn 2016 – 2 ceny
Cena poroty

Víťaz kategórie študentský komunikačný dizajn získa mesačný rezidenčný pobyt v unikátnom kreatívnom priestore Nova Iskra v Belehrade vďaka partnerovi súťaže Creative Industry Košice. Vďaka partnerovi súťaže – Goetheho inštitút v Bratislave – bude mať víťaz kategórie experimentálny komunikačný dizajn zabezpečený pobyt v Berlíne spojený s účasťou v jednom z kreatívnych kurzov Berlin Summer University of the Arts.

Aktuálne prebieha príprava výstavy, ktorej sprístupnenie sa kvôli veľkému počtu prác, posunulo na 11. mája 2016. Medzinárodná porota na ňu totiž vybrala viac ako 130 prác. „Mám z toho dobrý pocit. Myslím, že dobré sú aj študentské veci. Celková úroveň je dosť podobná českým súťažiam. Ťažké bolo rozhodnúť, či udelíme cenu niektorému z počinov alebo už hotovému dielu, ktoré má za sebou podporu silnejšieho komerčného partnera, kde sú celkom iné rozpočty,“ hodnotí proces rozhodovania predsedkyňa poroty Klára Kvízová. Výstava, ktorá bude doposiaľ najväčšou prehliadkou aktuálneho komunikačného dizajnu na Slovensku, bude ešte pred vyhlásením výsledkov nainštalovaná v priestore galérie Satelit a priestoroch Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Sprístupnenie je naplánované na 11. mája a výstava potrvá až do 10. júla 2016.V tomto čase budú môcť návštevníci vyberať svojho favorita na udelenie Ceny verejnosti. Svoju cenu udelia aj zástupcovia médií.

Všetky ceny budú odovzdané na slávnostnom vyhlásení výsledkov 27. mája 2016.

Organizátori:
Slovenské centrum dizajnu, Ministerstvo kultúry SR

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím