Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. jún 2015
0
1041

Slovenský študent uspel na medzinárodnej architektonickej študentskej súťaži v Astane

Astana, máj 2015 – Mimoriadne miesto si vyžaduje mimoriadne riešenia. Tohtoročné zadanie medzinárodnej študentskej súťaže ISOVER Multi-ComfortHouse Students Contest 2015 nebolo jednoduché – študenti mali pripraviť víziu obytnej zóny v pasívnom štandarde pre hlavné mesto Kazachstanu. Astana je pritom druhým najchladnejším mestom na svete, ktoré navyše čelí obrovským teplotným extrémom. Hlavná cena zostala doma – získal ju kazašský tím. Slovák Tomáš Boroš, študent posledného ročníka Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach si však vďaka svojmu invenčnému riešeniu zadania zo súťaže odniesol špeciálnu cenu poroty.
Slovenský študent uspel na medzinárodnej architektonickej študentskej súťaži v Astane

Špeciálna cena pre Slovensko

Návrh Slovenského študenta Tomáša Boroša bol porotou ocenený v kategórii Špeciálna cena. Študent posledného ročníka na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach si z Astany okrem výnimočných zážitkov z exkurzie po meste a samotného udeľovania cien odnáša aj finančnú odmenu vo výške 500 eur. „Vytvoril som dva priestory s vnútornou zeleňou a krytým priestorom uprostred. Nechcel som vytvoriť dom, ktorý usadím na pozemok. Snažil som sa vytvoriť mesto,“ hovorí mladý študent. Dodáva, že kým do Astany prišiel, myslel si, že jeho projekt rieši najmä klimatické podmienky. „Až po príchode do mesta som si uvedomil, že moja vízia zapadá do prostredia aj svojím „uleteným“ štýlom.“

Ocenená práca Tomáša Boroša
Ocenená práca Tomáša Boroša

Ťažké rozhodovanie pre porotu

Študenti mali tento rok naozaj neľahkú úlohu. Na jednej strane sa museli popasovať s extrémnym podnebím územia (teploty sa v Astane pohybujú v rozmedzí od -52 do +42°C), ktoré kladie na pasívny štandard naozaj vysoké nároky. Na strane druhej zasa museli brať do úvahy futuristickú architektúru. Astana je totiž naozaj ojedinelým úkazom. Rovnako ako napríklad Brazília či Canberra, aj toto mesto vzniklo doslova z ničoho, respektíve z vôle kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Celková koncepcia územia je dielom japonského architekta Kisho Kurokawa. Mnohé kľúčové budovy však navrhoval ateliér Normana Fostera z Veľkej Británie. Územie, ktoré študenti v zadaní riešili, je súčasťou komplexu, v ktorom sa bude konať medzinárodná výstava EXPO 2017. „Cieľom zadania bolo vytvoriť komfortné bývanie, ktoré bude brať do úvahy drsné klimatické podmienky,“ hovorí Vladimír Balent, projektový manažér spoločnosti Isover a koordinátor súťaže na Slovensku. „Súťaž, do ktorej sa prihlásilo okolo 1300 študentov z 20 krajín sveta, je vynikajúcou príležitosťou pre študentov a pedagógov, ako získať prehľad o rôznorodých prístupoch výučby,“ hovorí doc. Ing. arch. Juraj Koban, vedúci Katedry architektúry na Technickej univerzite v Košiciach.

Skúsenosť na nezaplatenie

Tomáš Boroš sa súťaže zúčastnil už druhý rok po sebe a oproti minulému roku kladne hodnotil zvýšenie počtu porotcov. „Cena ma samozrejme veľmi potešila. Ešte viac ma však potešili slová porotcu, ktorý mi ju odovzdával. Povedal: Verím, že príde čas, kedy budeme všetci natoľko dospelí, že začneme znova čítať rozprávky. Vystihol to dokonale. Detskosť, nevinnosť a priamočiarosť sú presne tie vlastnosti, do ktorých chcem dospieť.“ Tomáš Boroš súťaž hodnotí ako výbornú skúsenosť, ktorú by odporučil všetkým študentom. „Je to jedinečná príležitosť vyskúšať svoje schopnosti prezentácie v cudzom jazyku, môžete si porovnať svoju prácu so spolužiakmi vo svete a vypočuť si, čo si o vašom projekte myslia svetové špičky. Nepoznám inú súťaž na Slovensku, ktorá by ponúkala také priaznivé podmienky – preplatenie nákladov na tlač, online konzultácie a možnosť vycestovať do sveta.“

Pohľad na súťaž očami zúčastneného pedagóga

„Rozmer súťaže je výnimočný. Charakterom témy - multikomfortný dom v reálnych, pre nás extrémnych klimatických podmienkach, počtom zúčastnených jednotlivcov a kolektívov pokrývajúcich desiatky krajín sveta, kvalitou spracovania témy vo veľkej väčšine projektov. Pre pedagógov je výborným prehľadom spôsobu výučby na jednotlivých školách. Súťaž je ukážkou, ako nadnárodné spoločnosti môžu viesť dialóg so študentmi o témach, ktoré sú dnes zásadnými výzvami udržateľného rozvoja.“ hovorí doc. Ing. arch. Juraj Koban, vedúci Katedry architektúry na Technickej univerzite v Košiciach.
Tento rok bola prvý krát udelená Študentská cena. Študenti sami spomedzi seba vybrali svoj tip na víťaza. Každý tím mal jeden hlas.

Výsledky súťaže:

1. cena : Ruslan Abildinov, Valeria Sidorenko, Iwan Schroeder (Kazakhstan)

1. cena
1. cena

2. cena: John Edom, Helene Lacombe (France)

3. cena: Artenii Valeria, Tintari Andrei (Romia)

3. cena
3. cena

Zloženie poroty:

Zaure Aitayeva
Senior Manager - Department of Architecture, National Company Astana EXPO-2017 Kazakhstan

Roland Matzig
Architect, RMP architects Germany

Telman Tyshkanbaev
Architect, Stroy-Logistic, Kazakhstan

Yerlan Sakipov
Architect, Archipelag, Kazakhstan

Zhomart Mussayev
Architect, Tetrader, Kazakhstan

Yuri Smirnov
Architect, Studio ACC design, Kyrgyzstan

Leif Andersson
International Manager Innovation & Solutions, Saint-Gobain Insulation France

Slawomir Szpunar
International Marketing Director, Saint-Gobain Construction Products France

Viac o súťaži si môžete prečítať na webovej stránke: http://www.isover-students.com/content/view/326/348/

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím