Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. september 2015
0
899

MORPH: interiér vstupných a výstavných priestorov - Art Center Peking

Tím slovenských autorov získal špeciálnu cenu v medzinárodnej súťaži 1+1 Showroom. Cieľom súťaže bol návrh interiéru high - end koncepčného showroomu pre osvetu a predaj umeleckých diel a umeleckých predmetov. Prihlásených bolo 279 účastníkov. Návrh prezentujeme slovami autorov.
MORPH: interiér vstupných a výstavných priestorov - Art Center Peking
Autori: Ing. arch. Tomáš Boroš, Ing. arch. Michal Burák, Cecylia SadurskaPodlažná plocha: 1 200 m2Návrh: 2015 - 2015Adresa: Peking, ČínaPublikované: 28. september 2015

Výsledky a informácie o súťaži nájdete TU.

Pri premýšľaní nad tým, čím vyplniť priestory galérie, sme prišli na to, že to všetko podstatné tu už je, a to v hojnej miere. Priestor je dnes vyplnený vzduchom, ktorý nevidíme. V dnešnej dobe to už však nieje problém. Veľmi rýchlo a jednoducho vieme zviditeľniť vzduch - vytvoriť hmlu či dym (dýchateľný a prospešný pre ľudský organizmus). No vytvoriť v galérií hmlu a dym ešte nie je nič prevratné. My sme išli ďalej. Ako by sme vedeli tento dym/hmlu kontrolovať, presúvať, modifikovať a riadiť? Vytvorili sme v podlahách a strope systém vzdušných trysiek, ktoré sú riadené počítačom, a tak pomocou čistého vzduchu vedia kontrolovať presúvať a modelovať priestor pomocou hmly či dymu. Pomocou tenkého prúdu vzduchu, ktorý prúdi v ploche zo stropu až na zem vieme vytvoriť hranice stien, ktoré vyplníme hmlou. Vieme tak vytvárať aj kubické hmoty tvorené z hmly, a tak sa hmla a dym v našom koncepte predstavuje v úplne inej podobe ako sme ju poznali doteraz.

Vstupné priestory sme sa rozhodli stvárniť ako bránu do nového sveta. Zvolili sme jednoduchú sklenenú stenu, ktorá sa dá v strednej časti otvoriť. Teplotnú bariéru v otvorenej časti tvorí prúd vzduchu. Za touto sklenenou stenou je potom umiestnená hmla. Je mnoho možností ako sa dá s hmlou vo vstupnej časti pracovať. Dajú sa v nej vystavovať reprezentatívne diela výstavy, alebo sa môže automaticky rozplynúť keď sa pred dvere postavia návštevníci.

Všetky dôležité veci v lobby sú tvorené z hmly. Navrhli sme jednoduché nábytky - sedenie a recepčný pult. Tvoria ich prosté kubické hmoty, pod ktorými sa pomaly hýbe hmla. Trysky umiestnené po obdove nábytkov zabraňujú hmle unikúť preč a dávajú nábytkom kubický tvar. Jednoducho vytvoriteľné steny z hmly dávajú možnosť zakryť vstup do security miestnosti, či vytvoriť priestor na odkladanie kabátov. Stĺpy sú rovnako celé pokryté hmlou. V priestore sa tak strácajú, čo celému miestu dodáva otvorenosť a vzdušnosť.

Jednoducho a rýchlo sa pomocou stien z hmly dá vyčleniť oddelený prietor pre VIP hostí. Keďže je umiestnenie stien absolútne flexibilné, VIP priestor sa dá prisposobiť počtu hosti. Do VIP miestnosti umiestňujeme gauč, stôl a menšie priestory na vystavovanie umenia. Všetok nábytok je narhnutý na rovnkom princípe ako nábytok v lobby.

 

S pomocou hmly môže byť premenený čistý a otvorený výstavný priestor na na akýkoľvek účel. Atmosféra celého priestoru môže byť zmenená doslova jedným kliknutím. Tento systém poskytuje slobodu umelcom, ktorí si môžu prispôsobiť podľa seba priestor celej výstavy. Ďalšou veľkou výhodou je, že hmla vytvár neobmedzené možnosti pre prácu so svetlom. Vytvorili sme systém osvetlenia pre výstavné účely, ktorý je vhodne doplnený podľa potreby konkrétnej expozície. Osvetlenie spolu s hmlou môže vytvoriť tú správnu atmosféru pre každú príležitosť.

Hranicu výstavnej plochy tvorí stena, v ktorej sú dvere na schodisko, a do zázemia. Rozhodli sme sa pokrytie tejto steny hmlou. Okolo dverí sme umiestnili vzduchové trysky, ktoré môžu odfúknuť hmlu a urobiť dvere viditeľné.

Súťažný panel č.1
Súťažný panel č.1
Súťažný panel č.2
Súťažný panel č.2

Podklady: Ing. arch. Tomáš Boroš

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Boroš
Ing. arch. Michal Burák
Cecylia Sadurska

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím