Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. marec 2016
0
641

Laureátkou Ceny Ladislava E. Hudeca je Alena Gauché – Kubová

Cenu za výnimočné architektonické pôsobenie slovenského architekta v zahraničí získala Alena Gauché – Kubová za významné medzinárodné pôsobenie v oblasti teórie architektúry.
Laureátkou Ceny Ladislava E. Hudeca je Alena Gauché – Kubová

Túto cenu za výnimočné architektonické pôsobenie slovenského architekta v zahraničí udeľuje Spolok architektov Slovenska (SAS), C.A.L.E.H (Centrum architekta L.E.Hudeca n. o.) a Fond výtvarných umení.

Je zriadená ako pocta architektovi, banskobystrickému rodákovi a jeho architektonickému dielu, ktoré vytvoril v Šanghaji. Symbolizuje medzinárodný dialóg v oblasti architektonickej tvorby.

Udeľuje sa žijúcemu architektovi, ktorý sa narodil na území Slovenska a pôsobí v zahraničí, za významné pôsobenie v oblasti architektúry (architektonická tvorba, pedagogická, teoreticko-historická činnosť a pod.).

Cena Ladislava E. Hudeca bola zriadená a prvý raz udelená v roku 2013. Jej prvým a doteraz jediným laureátom je prof. Peter Lizoň, ktorý žije a pôsobí v USA.

O udelení Ceny Ladislava E. Hudeca za rok 2015 rozhodoval Výbor pre udeľovanie Ceny Ladislava E. Hudeca v zložení : Klára Kubičková, Václav Kohlmayer, Peter Mikloš, Štefan Šlachta a Igor Teplan.

Atribútmi Ceny sú diplom a medaila, ktorej autorom je akademický sochár Ladislav Sabo.

Spolok architektov Slovenska udelil Cenu Ladislava E. Hudeca za rok 2015 architektke Alene Gauché-Kubovej za jej významné pôsobenie v teoretickej a pedagogickej oblasti vo Francúzsku. Architektka Alena Gauché-Kubová je uznávanou osobnosťou medzi francúzskymi teoretikmi modernej architektúry. Prednášala na univerzitách a vysokých školách v Paríži a Lyone a jej aktivity sú mimoriadne široké.

Významnou mierou sa podieľa na propagácii československej modernej architektúry vo Francúzsku (konferencie, prednášky, publikácie) a nemožno nespomenúť aj jej angažovanosť na viacerých dôležitých podujatiach u nás (Bratislava, Košice) v spolupráci s Francúzskym veľvyslanectvom a Francúzskym inštitútom v Bratislave, s Referátom Útvaru hlavného architekta mesta Košice a Katedrou architektúry Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.

Je autorkou viacerých publikácií z oblasti modernej architektúry.

Odovzdávanie Ceny Ladislava E. Hudeca sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska dňa 7. marca 2016 o 16:00 h v Cikkerovej sieni historickej radnice na Námestí SNP 1 v Banskej Bystrici.

Ing.arch Alena Kubova-Gauché PhD

Vyštudovala odbor architektúry na SVŠT v Bratislave. Absolvovala postgraduálne študium dejín architektury a umenia na Sorbone a tiež Inštitút urbanizmu - Université Paris XI-Val-de-Marne

Od roku 1994 prednáša dejiny architektúry na École Nationale Supérieure d’Architecture v Lyone. Je autorkou knihy L’avant-garde architecturale en Tchécoslovaquie, 1918-1939, Prague du XXe siècle. Architecture et Ville. Zostavila publikáciu Mesto, Región, Metropola: Paríž, Lyon, Saint-Etienne. Je spoluautorkou a autorkou viacerých publikácii na tému architektúry 20 storočia. V súčasnosti sa zaoberá problematikou premeny priemyselného mesta.

Priemyselné mesto včera a dnes: Ale čo zajtra?

Zmyslom „strategického plánovania“ , pojmu ktorý sa objavuje v návrhoch na „Lyon 2020“, je predovšetkým výzva k pokusom o premenu existujúceho mesta vo vzťahu k celkovému územiu. Lyon a priemyselné mesto Saint-Etienne predstavujú dve rôzne koncepcie mesta, s odlišným vývinom, ktoré dnes spája spoločná predstava metropoly.

Je príznačné, že práve kanditatúra Lyonu na Európske Hlavné mesto kultúry 2013 bola príležitosťou predstaviť projekt premeny priemyselného územia medzi Lyonom a Saint-Etienne. O čo tu vlastne ide?  O zaradenie priemyselných zariadení do novej mestskej štruktúry a tým aj o novú identitu mesta, alebo skôr o presadzovanie novej koncepcie územných vzťahov.

Zdá sa, že dnes, pri projekte mesta oveľa viac záleží na vytváraní nových územných celkov, ako na identite meskeho priestoru. Dôležité je však, že tento postup vychádza z existujúceho mesta, ktoré má už svoju tradiciu.

Zaujímavý rozhovor s laureátkou bol ešte v roku 1988 uverejnený v denníku SME.

Zdroj: Spolok architektov Slovenska.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím