Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. máj 2015
0
705

Súťaž Národná cena za produktový dizajn (NCD) 2015 už má svojich víťazov

V piatok 29. mája boli vyhlásené výsledky dvanásteho ročníka Národnej ceny za produktový dizajn. Po poslednom ročníku podujatia došlo k rozčleneniu podujatia na odvetvia grafického a produktového dizajnu, ktoré sa počnúc týmto ročníkom budú v ročnom cykle striedať.
Súťaž Národná cena za produktový dizajn (NCD) 2015 už má svojich víťazov

Porota rozhodla o udelení Národnej ceny za produktový dizajn 2015. Toto najvyššie ocenenie získal produkt Krbové keramické kachle NOX, s dizajnom od Michala Staška, ktoré vyrobila Athenika, s. r. o., Piešťany.

Keramické kachle NOX
Keramické kachle NOXMichal Stašek

Podľa vyjadrenia predsedu poroty Antona Bendisa kachle "zaujali spojením minimalistického racionálneho tvarovania so silným emotívnym účinkom - nostalgiou bez sentimentálnosti". Sú navyše ukážkovým príkladom toho, "k čomu môže viesť spojenie osvieteného investora a šikovného dizajnéra".

Kategória Experimentálny produktový dizajn bola otvorená pre všetkých súťažiacich. Národnú cenu za experimentálny produktový dizajn získal Hasiaci dron od Adama Tótha z STU Bratislava. Koncept hasiaceho dronu je výsledkom semestrálnej práce autora. Nosnou myšlienkou bolo: "vytvorenie zariadenia na hasenie ťažko prístupných miest"

Hasiaci dron
Hasiaci dronAdam Tóth

Najlepšia študentská práca získala Cenu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR. Porota ju udelila študentskému produktu pod názvom She, tehotenský a ovulačný test pre nevidiace ženy, ktorého dizajn vytvorila Nikoleta Čeligová z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Tehotenský test pre nevidiace ženy
Tehotenský test pre nevidiace ženyNikoleta Čeligová

V zmysle súťažných podmienok boli udelené dve Ceny za produktový dizajn 2015. Ich držiteľmi sa stali Colorcode 2015 odevná kolekcia od dizajnérky Lenky Sršňovej, pričom spoluautormi boli Michaela Bednárová a Ondrej Jób, a svietidlo SPIKER, ktorého dizajn vytvoril Anton Zetocha a vyrobil OMS, s. r. o., Dojč.

Colorcode
ColorcodeLenka Sršňová
Svietidlo Spiker
Svietidlo SpikerAdam Zetocha

Porota neudelila Cenu za trvalo udržateľný dizajn, nakoľko žiadna z prihlásených prác nespĺňala v plnom rozsahu kritériá pre udelenie tejto ceny. Namiesto toho porota udelila o jednu Cenu poroty navyše.

Cenu poroty tak získali projekty Flowers for Slovakia: Lost & Found by Vitra, ktorého autorom bol Peter Olah a spoluautor Lars Kemper zo školy STU Bratislava a výrobca Vitra Koncept, s. r. o., z Prahy, a Memonik, hmatová spoločenská hra nielen pre nevidiacich, kde dizajn vypracovala a produkt vyrobila Nikoleta Čeligová.

 

Z kolekcie Flowers for Slovakia
Z kolekcie Flowers for SlovakiaŠtefan Nosko
Z kolekcie Flowers for Slovakia
Z kolekcie Flowers for SlovakiaTerézia Rapčanová
Memonik, pexeso pre nevidiacich
Memonik, pexeso pre nevidiacich Nikoleta Čeligová

Šéf rezortu hospodárstva rozhodol o udelení Zvláštnej ceny ministra hospodárstva SR určenej pre výrobcu za systematické uplatňovanie dizajnu vo firemnej stratégii. V tomto ročníku cenu získala firma NOVESTA, a. s., Partizánske, vedúci výrobca gumovej a textilnej obuvi v Európe.

Z kolekcie Novesty - značka Leeda
Z kolekcie Novesty - značka LeedaNovesta

Na základe odporúčania odbornej poroty udelil zvláštnu cenu aj minister kultúry SR, a to osobnosti za významné aktivity v oblasti dizajnu. Cenu získal Štefan Klein, akademický sochár, dizajnér, konštruktér a pedagóg.

Štefan Klein osobne
Štefan Klein osobne

Organizátori dali možnosť výberu najlepšieho dizajnu aj širokej verejnosti, a to prostredníctvom hlasovania na webovej stránke SCD. Najviac hlasov získala práca Popular A3, elektrónkový zosilňovač, dizajn vytvorili Maroš Ďurík, Augustín Zubo, Popular / Michal Rafaj, výrobcom bol RMC, s. r. o., Nová Dubnica.

Popular A3, elektrónkový zosilňovač
Popular A3, elektrónkový zosilňovačMaroš Ďurík, Augustín Zubo

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím