Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. apríl 2021
0
121

Národná cena za dizajn 2021 - produktový dizajn je vyhlásená

Osem súťažných oblastí aktuálneho ročníka Národnej ceny za dizajn pre rôzne podoby a formy dizajnérskych projektov
Vyhlásenie22.4.2021
09:00
Odovzdanie návrhov7.6.2021
16:00
VyhlasovateľSlovenské centrum dizajnu
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktSlovenské centrum dizajnu

18. ročník ocenenia Národná cena za dizajn sa tento rok zameria na produktový dizajn, ktorý nemusí byť iba hmotný. Medzi prihlásenými možno očakávať aj spleť digitálneho a multimediálneho výstupu.

Po minuloročnom udeľovaní Národnej ceny za dizajn v oblasti komunikačný dizajn, ktorá bola výnimočná vzhľadom  na počet prihlásených, a zároveň úspešná svojou prvou online formou a rozdelením kategórií na tematické oblasti dizajnu, sa po dvoch rokoch znova vraciame k produktovému dizajnu. No z digitálneho sveta úplne neodchádzame, pretože „dizajn je dynamická disciplína, ktorá prechádza zmenami v čase. Nemusí mať iba materiálnu či materializovanú podobu, do hry vstupujú digitálne a multimediálne výstupy, alebo dizajn ako servis či služba. Atraktívny vzhľad a funkcia sú iba jednou kvalitatívnou kategóriou. Ďalšou, nemenej dôležitou, je jeho funkcia nositeľa kultúrnych hodnôt a spolutvorcu ľudskej skúsenosti. Je viac orientovaný na človeka a jeho prostredie, ako na spotrebiteľa a záujmy trhu,” hovorí Sylvia Jokelová, kurátorka NCD 2021.

Osem súťažných oblastí aktuálneho ročníka Národnej ceny za dizajn odráža toto uvažovanie a sú nielen otvorené pre rôzne podoby a formy dizajnérskych projektov (materializované, digitálne, multimediálne, konceptuálne, výskumné...). Tieto oblasti predovšetkým naznačujú, že skutočná kvalita dizajnu sa prejavuje v jeho pozitívnom vplyve na jednotlivé oblasti života človeka, na celú spoločnosť a životné prostredie. Postupujú od „teritória“ tela, ľudskej individuality a identity (Móda & Životný štýl), cez oblasť voľnočasových aktivít (Šport & Voľný čas), zlepšovanie kvality života v rámci človekom „obývaného“ priestoru (Domov & Verejný priestor), budovanie podnetného pracovného prostredia a bezpečnej dopravy z bodu A do bodu B (Práca & Mobilita) až po vzťah človeka k spoločnosti a životnému prostrediu (Spoločnosť & Životné prostredie). Rešpektujú úctu k tradícii a odvahu prestupovať hranice disciplíny (Umenie & Dizajn & Remeslo), nazerajú za horizont bežného uvažovania (Nové horizonty) a dávajú priestor budúcej generácii profesionálnych dizajnérok a dizajnérov (Študentský dizajn).

Podobne ako minulý rok bude oblasť Nové horizonty venovaná všetkým návrhom, konceptom, scenárom alebo realizáciám, ktoré sa vymykajú bežným zadaniam vo zvyšných oblastiach, ako sú autorské, experimentálne, špekulatívne, kritické projekty alebo výskum v oblasti produktového dizajnu. Porota môže na základe typov a zamerania prihlásených diel a projektov udeliť aj špeciálne uznania. 

Sme presvedčení, že každý tvorca bude mať šancu prihlásiť svoje dielo práve vďaka širokému spektru oblastí. Ak sa však v niektorej oblasti do súťaže neprihlási dostatočný počet kvalitných projektov, porota v nej nemusí ocenenie udeliť.

NCD 2021 je určená pre profesionálnych produktových dizajnérov, firmy spolupracujúce s dizajnérmi a študentov vysokých škôl so zameraním na produktový dizajn alebo súvisiacich odborných disciplín a iných odborníkov pracujúcich v oblasti dizajnu. 

Hodnotiť sa bude na základe nasledujúcich kritérií: relevancia a vplyv na zvolenú oblasť, estetika, funkčnosť, ergonómia a bezpečnosť, etika, sociálna a ekologická zodpovednosť, inovácia, komunikatívnosť a kvalita spracovania. Diela bude hodnotiť medzinárodná porota. Z prihlásených diel porota v lete vyberie nominácie, ktoré budú následne prezentované na jeseň formou výstavy. Mená ocenených sa dozvieme na slávnostnom odovzdávaní cien NCD21 taktiež na jeseň.

Cieľom NCD nie je len kritickým okom hodnotiť dizajn, ale aj šíriť povedomie o slovenskom dizajne medzi širokú verejnosť a prezentovať to najlepšie zo slovenského dizajnu. „Dizajn je najkratšia cesta umenia k človeku. Každý z nás hodnotí dizajn pri kúpe smartfónu, nábytku, odevu alebo knihy. NCD ponúka vynikajúci prehľad slovenského dizajnu za ostatné roky a zároveň vyberá to najlepšie, s čím sa chválime doma i v zahraničí. Počas Roku slovenského dizajnu je práve NCD oslavou a zároveň propagáciou najlepšieho slovenského produktového a komunikačného dizajnu,” hovorí Maroš Schmidt, riaditeľ SCD. O dizajne sa tento rok na Slovensku nebude rozprávať len vďaka NCD, oslávime ho aj prostredníctvom Roka slovenského dizajnu, ktorý ponúkne bohatú prezentáciu produktového a komunikačného dizajnu doma i v zahraničí. 

Diela produktového dizajnu možno prihlásiť od štvrtka, 22. apríla, do pondelka, 7. júna 2021, s prácami, ktoré vznikli v rozpätí od 1. januára 2019 do termínu ukončenia prihlasovania prostredníctvom online formulára.

Kurátorkou 18. ročníka NCD je doc. Mgr. art. Sylvia Jokelová, dizajnérka, prorektorka pre grantovú a projektovú činnosť a zároveň vedúca Ateliéru experimentálneho dizajnu VŠVU v Bratislave. Spolupracovala na vzniku festivalu Dizajnvíkend, dnes už Bratislava Design Week. Vo svojej tvorbe je aktívna v oblasti autorského dizajnu a šperku.

Viac informácii:
www.ncd.scd.sk
Facebook 
Instagram 
  

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím