Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. máj 2015
0
204

Budeme výkresy odovzdávať na rolovateľných OLED paneloch?

Ešte nie sme tak ďaleko, ale LG Display prezentovala 55 palcový pružný displej s hrúbkou menšou ako jeden milimeter.
Budeme výkresy odovzdávať na rolovateľných OLED paneloch?

Displej sa dá na stenu pripevniť bez použitia mechanických pmôcok, jednoduchým priložením. Má magnetický povrch. Vhodnú podložku môžeme vytvoriť aj náterom steny farbou s kovovým plnivom. Výsledkom je plne multimediálny povrch splývajúci so stenou (aj oblúkovou).

Demonštrácia tenkosti, ohybnosti a magnetického uchytenia displeja
Demonštrácia tenkosti, ohybnosti a magnetického uchytenia displeja

V minulom roku LG takisto predstavilo flexibilný OLED panel s uhlopriečkou 18-palcov a rozlíšením 1200×810 bodov, ktorý je možné bez problémov zrolovať do rolky s priemerom tri centimetre. To už nie je ďaleko od inteligentných výkresov, ktoré by potrebovali architekti. Predstavme si jedinú rolku v tubuse, ktorú rozprestrieme na mieste a prezentujeme naše dielo. Takt by sme nezabudli na žiadny výkres :-)

Rolovateľný OLED panel
Rolovateľný OLED panel

Tenké veľkoplošné obrazovky sú atraktívne. OLED technológia si v konečnom dôsledku nájde uplatnenie i pre iné účely. Netrpezlivo čakáme na oled svietidlá, kde bude rovnomerne svietiť celá plocha. Budeme plynule môcť modulovať nielen intenziru svetla, ale aj celé jeho farebné spektrum. Predstame si, že nevudeme potrebovať žiadne svietidlá, ale svetelne aktívna môže byť ľubovoľná plocha interéru, ktorý nás obklopuje. (Až po plne grafické schopnosti v ďalšej budúcnosti, ale to už bude skôr vitruálna realita (?)).

Ešte jedna perlička. tím kórejských vedcov vyvinul ultra-tenký displej na báze technológie QLED (Quantum Dot Light Emitting Diodes). Táto technológia sa označuje aj skratkou QDLED, prípadne QD-LED. Displej zložený z RGB diód tvorí film o hrúbke len 1/40 ľudského vlasu, čo predstavuje 2,6 mikrometra. Nový displej má údajne lepšiu sýtosť farieb než OLED a vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom ako je voda a kyslík. Vzhľadom na minimálnu hrúbku je film displeja ohybný a roztiahnuteľný, čo umožní jeho aplikáciu aj priamo na povrch tela. Pri takejto aplikácii sa asi nemyslí na nejaké variabilné masky tváre, skôr by sa takto dali nahradiť displeje hodiniek, smart náramkov, alebo smartfónov. Displej by tak mohol byť umiestnený priamo na koži zápästia, predlaktia, alebo na chrbte ruky.

Nový displej má obrovský potenciál najmä pri zobrazovaní jemných detailov, keďže dosahuje hustotu obrazových bodov až 2460ppi (bodov/palec). To je 4~7 krát viac oproti najlepším displejom používaným v dnešných smartfónoch, kde Samsung Galaxy S6 má rozlíšenie 577ppi, G3 538ppi a IPhone 6 disponuje 326ppi. Mimochodom, pre malé uhlopriečky smartfónov, aj tabletov je aj toto viac, než dosť.

Na záver treba povedať, že samotná technológia QLED nie je novinkou, tou je nanotechnologicky tenký pružný film s QLED displejom. Informácia o novej patentovanej technológii bola zverejnená v časopise Nature Communications.

Takéto supertenké a dokonale pružné displeje, a s takou hustotou grafickej informácie, sú už teraz nádejou pre to, čo by sme aj my archiekti (i iné grafické profesie) radi využili. Máme sa na čo tešiť.

Displej z QDLED v rovnom a zvlnenom stave
Displej z QDLED v rovnom a zvlnenom stave

Zdroje: Etnews, Itnews, Techbox, Diit

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím