Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. jún 2015
0
295

Čítanie myšlienok realitou?

Čí­ta­nie my­šlie­nok neos­ta­lo len zá­ha­dou sci-fi sve­ta. Ved­com z tech­no­lo­gic­ké­ho in­šti­tú­tu v ne­mec­kom Karlsru­he sa po­da­ri­lo de­kó­do­vať moz­go­vé sig­ná­ly a pre­viesť ich na text v di­gi­tál­nej po­do­be.
Čítanie myšlienok realitou?

Na expe­ri­ment bo­lo vy­uži­tých se­dem pa­cien­tov s epi­lep­siou. V bež­ných prí­pa­doch ľud­ská leb­ka fun­gu­je ako fil­ter moz­go­vých sig­ná­lov, keď­že však pa­cien­ti s tou­to di­ag­nó­zou ma­li na svo­ju lieč­bu za­ve­de­né na moz­gu mik­roelek­tró­dy, sta­li sa pre ved­cov vy­ho­vu­jú­cou vzor­kou.

Po na­po­je­ní elek­tród na prís­luš­né de­ko­dé­ry ma­li pa­cien­ti za úlo­hu pre­čí­tať text z ob­ra­zov­ky. Ten bol nás­led­ne pre­ve­de­ný po­mo­cou po­čí­ta­čo­vé­ho prog­ra­mu do pí­sa­nej po­do­by. Na správ­ne inter­pre­to­va­nie moz­go­vých sig­ná­lov bol ho­vo­re­ný pre­jav na­vy­še za­zna­me­ná­va­ný pros­tred­níc­tvom mik­ro­fó­nov. Na zá­kla­de vznik­nu­té­ho zá­zna­mu re­či, ako aj moz­go­vej ak­ti­vi­ty si prog­ram vy­tvo­ril slov­ník. Na ko­neč­ný pre­vod do texto­vej po­do­by však bo­li pou­ži­té vý­hrad­ne sig­ná­ly z elek­tród v moz­gu.

Pre­vod moz­go­vých vĺn na di­gi­tál­ny text do­sia­hol ús­peš­nosť od 50 % do 75 % v zá­vis­los­ti od pou­ži­té­ho spô­so­bu de­kó­do­va­nia. Ta­ká­to tech­no­ló­gia by naš­la vy­uži­tie nap­rík­lad v prí­pa­doch pria­mej ko­mu­ni­ká­cie člo­ve­ka so stro­jom. Spi­so­va­te­ľom či no­vi­ná­rom by ta­ká­to for­ma „pí­sa­nia" vý­raz­ne uľah­či­la a naj­mä urý­chli­la prá­cu.

Je to veľkolepý a zároveň znepokojujúci experiment. Bolo by úžasné, ak by sa naše predstavy budov, ktoré nosíme v hlave jednoducho previedli do uchopiteľnej podoby. Na druhej strane vedomie, že naše myšlienky by mohol niekto exaktne sledovať je znepokojujúce. Nakoniec závisí len od nás, ako využijeme (alebo zneužijeme) čoraz precíznejšie nástroje, ktoré nám veda poskytuje. 

 

Zdroje: itnews.sk a jour­nal.fron­tier­sin.org

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím