Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. december 2015
0
221

FutureNYC má vrátiť ulice New Yorku chodcom

Nasadením autonómnych dopravných prostriedkov by sa mohli výrazne rozšíriť pešie zóny a plochy zelene v meste, čo by v podstatnej miere zmenilo vzhľad ulíc. Samozrejme by sa tým zlepšila aj kvalita ovzdušia a iné sprievodné faktory.
FutureNYC má vrátiť ulice New Yorku chodcom

Autonómne, alebo robotické vozidlá, aké testuje napríklad Google a viacero iných firiem, sú vlastne akousi finálnou verziou autopilota. Nielenže vodič nemusí sedieť za ich volantom ako poistka voči zlyhaniu bezpečnostných prvkov, ako je tomu dnes, ale budú jazdiť aj úplne bez posádky. Načo by to bolo dobré? Napríklad robotické taxíky pri jazde za zákazníkom, alebo dodávky rozvážajúce tovar by nepotrebovali žiadnu ľudskú obsluhu. Nehovoriac o kamiónoch.

Obraz ulíc plných takýchto „Bludných Holanďanov“ nevyzerá na pohľad príliš vábne, ale autonómne vozidlá môžu byť veľmi prospešné pre kvalitu života. Myslia si to aj dizajnéri Ari Teman a Elliot Glassman, autori koncepcie FutureNYC. V rámci projektu ilustrovali predstavu, ako by sa mohli zmeniť ulice veľkomesta, akým je New York, po nahradení klasickej autodopravy autonómnymi vozidlami.

Išlo by tu o viac, než len o výmenu dnešných áut za vozidlá s autopilotom. Autori totiž okrem robotických dodávok, ktoré by, bez nároku na príplatky, tovar rozvážali hlavne v noci, počítajú aj s nahradením individuálnej dopravy robo-taxíkmi a hromadnou dopravou. Výhodou by bolo extrémne zníženie potreby parkovacích miest, keďže auto by prišlo kamkoľvek na zavolanie. Tým by sa mohli výrazne rozšíriť pešie zóny a plochy zelene, čo by v podstatnej miere zmenilo vzhľad ulíc. Samozrejme by sa tým zlepšila aj kvalita ovzdušia.

Potreba menšieho počtu garáží a parkovacích domov zas ponúka využitie týchto priestorov na iné účely. Mohli by miesto nich vzniknúť napríklad obchodné prevádzky, alebo školy. Autonómna doprava nebude bezpečnejšia len pre cestujúcich, ale aj pre chodcov a cyklistov. Poslušné robotické autá totiž plne rešpektujú prechody pre chodcov a pruhy pre cyklistov. Stratí sa aj zvuková kulisa, ktorú často do ulíc prinášajú vozidlá záchranky, alebo požiarnikov. Pri robotických vozidlách už nebudú nutné sirény, keďže prednostnú jazdu budú mať automaticky. Postačí blikajúce výstražné LED svetlo.

Zosieťovanie a inteligentné riadenie vozidiel umožní efektívne smerovanie dopravy tak, aby nevznikali dopravné zápchy. Cestovné časy sa skrátia a ľudia sa dostanú do cieľa pohodlnejšie a rýchlejšie. Autonómna doprava vo svojej rozvinutej podobe tiež umožní zmeniť konštrukciu ciest a chodníkov. Obrubníky okolo ciest nebudú potrebné, lebo autá nikdy nevybočia do zóny pre chodcov. Odstránenie bariér potom uľahčí život v meste seniorom a telesne postihnutým.

Vízia FutureNYC vyzerá naozaj zaujímavo, ale aby fungovala, musel by sa kompletný automobilový park zmeniť na robotické vozidlá. Neudeje sa to šibnutím čarovného prútika a v demokratickej krajine by sa to sotva dalo zariadiť legislatívnym opatrením. Vývoj teda zrejme pôjde uvedeným smerom len postupne. Riešením by mohli byť napríklad vyhradené ulice – zóny, do ktorých by nemali prístup iné, než autonómne vozidlá. Takéto zóny by sa potom mohli postupne prebudovať na zelené oázy miest.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím