Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

FutureNYC má vrátiť ulice New Yorku chodcom

Nasadením autonómnych dopravných prostriedkov by sa mohli výrazne rozšíriť pešie zóny a plochy zelene v meste, čo by v podstatnej miere zmenilo vzhľad ulíc. Samozrejme by sa tým zlepšila aj kvalita ovzdušia a iné sprievodné faktory.
Tech
Red 129.12.2015
2670+0
FutureNYC má vrátiť ulice New Yorku chodcom

Autonómne, alebo robotické vozidlá, aké testuje napríklad Google a viacero iných firiem, sú vlastne akousi finálnou verziou autopilota. Nielenže vodič nemusí sedieť za ich volantom ako poistka voči zlyhaniu bezpečnostných prvkov, ako je tomu dnes, ale budú jazdiť aj úplne bez posádky. Načo by to bolo dobré? Napríklad robotické taxíky pri jazde za zákazníkom, alebo dodávky rozvážajúce tovar by nepotrebovali žiadnu ľudskú obsluhu. Nehovoriac o kamiónoch.

Obraz ulíc plných takýchto „Bludných Holanďanov“ nevyzerá na pohľad príliš vábne, ale autonómne vozidlá môžu byť veľmi prospešné pre kvalitu života. Myslia si to aj dizajnéri Ari Teman a Elliot Glassman, autori koncepcie FutureNYC. V rámci projektu ilustrovali predstavu, ako by sa mohli zmeniť ulice veľkomesta, akým je New York, po nahradení klasickej autodopravy autonómnymi vozidlami.

Išlo by tu o viac, než len o výmenu dnešných áut za vozidlá s autopilotom. Autori totiž okrem robotických dodávok, ktoré by, bez nároku na príplatky, tovar rozvážali hlavne v noci, počítajú aj s nahradením individuálnej dopravy robo-taxíkmi a hromadnou dopravou. Výhodou by bolo extrémne zníženie potreby parkovacích miest, keďže auto by prišlo kamkoľvek na zavolanie. Tým by sa mohli výrazne rozšíriť pešie zóny a plochy zelene, čo by v podstatnej miere zmenilo vzhľad ulíc. Samozrejme by sa tým zlepšila aj kvalita ovzdušia.

Potreba menšieho počtu garáží a parkovacích domov zas ponúka využitie týchto priestorov na iné účely. Mohli by miesto nich vzniknúť napríklad obchodné prevádzky, alebo školy. Autonómna doprava nebude bezpečnejšia len pre cestujúcich, ale aj pre chodcov a cyklistov. Poslušné robotické autá totiž plne rešpektujú prechody pre chodcov a pruhy pre cyklistov. Stratí sa aj zvuková kulisa, ktorú často do ulíc prinášajú vozidlá záchranky, alebo požiarnikov. Pri robotických vozidlách už nebudú nutné sirény, keďže prednostnú jazdu budú mať automaticky. Postačí blikajúce výstražné LED svetlo.

Zosieťovanie a inteligentné riadenie vozidiel umožní efektívne smerovanie dopravy tak, aby nevznikali dopravné zápchy. Cestovné časy sa skrátia a ľudia sa dostanú do cieľa pohodlnejšie a rýchlejšie. Autonómna doprava vo svojej rozvinutej podobe tiež umožní zmeniť konštrukciu ciest a chodníkov. Obrubníky okolo ciest nebudú potrebné, lebo autá nikdy nevybočia do zóny pre chodcov. Odstránenie bariér potom uľahčí život v meste seniorom a telesne postihnutým.

Vízia FutureNYC vyzerá naozaj zaujímavo, ale aby fungovala, musel by sa kompletný automobilový park zmeniť na robotické vozidlá. Neudeje sa to šibnutím čarovného prútika a v demokratickej krajine by sa to sotva dalo zariadiť legislatívnym opatrením. Vývoj teda zrejme pôjde uvedeným smerom len postupne. Riešením by mohli byť napríklad vyhradené ulice – zóny, do ktorých by nemali prístup iné, než autonómne vozidlá. Takéto zóny by sa potom mohli postupne prebudovať na zelené oázy miest.

Poloha na mape

Vložené
29. december 2015
0
267
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím