Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Je to 100 krát rýchlejší prenos ako súčasná priemerná rýchlosť Wi-Fi. Li-Fi je bezdrôtová technológia podobná Wi-Fi, ktorá umožňuje odosielanie dát pri vysokých rýchlostiach za použitia technológie VLC (visible light communication). Vynašiel ju profesor Harald Haas z Edinburskej univerzity a oproti Wi-Fi má niekoľko výhod. Umožňuje vyššiu bezpečnosť lokálnych sietí, a keďže svetlo neprechádza cez steny, rušenie medzi zariadeniami je menšie. No najvýznamnejšia výhoda je rýchlosť - výskumníci dosiahli v laboratórnych podmienkach rýchlosť 224 gigabitov za sekundu.
Sieť Li-Fi použitá v pilotnom projekte je schopná odosielať dáta rýchlosťou až 1 Gb/s, čo je 100-krát viac, ako umožňuje súčasná technológia Wi-Fi. Film s vysokým rozlíšením by sa pri takejto rýchlosti dal stiahnuť v priebehu niekoľkých sekúnd.
V rámci projektu tím navrhol riešenie inteligentného osvetlenia, kde sa aj dátová komunikácia vykonáva pomocou svetla. Na prístup k internetu sa v kanceláriách využíva sieť Li-Fi. „Je veľmi ťažké vytvoriť úplne novú infraštruktúru na pripojenie Li-Fi, takže nejako musíme integrovať náš systém so súčasným systémom," povedal Deepak Solanki, generálny riaditeľ Velmenni.
Li-Fi nemusí úplne nahradiť Wi-Fi, obe technológie by sa mohli používať paralelne na vytvorenie efektívnejšej siete. Ako povedal Solanki, technológia by sa k spotrebiteľom mohla dostať v priebehu najbližších troch až štyroch rokov a umožnila by im prístup k internetu pomocou žiaroviek v ich domácnosti.
Vynálezca pripojenia Li-Fi Harald Haas už skôr tvrdil, že v budúcnosti by mohla byť každá LED žiarovka použitá ako ultrarýchla alternatíva k Wi-Fi. „Musíme iba umiestniť malý mikročip do každého osvetľovacieho zariadenia a spojiť tak dve základné funkcie: osvetlenie a bezdrôtový prenos dát," vyjadril sa profesor Haas. Prikladáme jeho prednášku na TED konferencii z roku 2011.
Zdroje: ibtimes.co.uk, itnews.sk.