Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. apríl 2016
0
799

Pripravuje sa nový drevený mrakodrap v Londýne

V Londýne chcú postaviť nový mrakodrap vysoký 304 metrov. Unikátny bude svojou drevenou konštrukciou. V prípade realizácie to bude najvyššia drevená stavba na svete.
Pripravuje sa nový drevený mrakodrap v Londýne

PLP Architecture a Fakulta architektúry na Cambridge University predstavili návrh 80 poschodovej výškovej budovy. 304 m vysoká stavba má drevenú nosnú konštrukciu. Nový mrakodrap predpokladá vytvorenie 100 nových bytových jednotiek a viac ako 90 000 m2 komerčných plôch v londýnskej štvrti Barbican.

Oakwood Tower
Oakwood TowerPLP architects

Veľkosť je monumentálna. Porovnať to môžeme s jestvujúcou najvyššou budovou Londýna - Shard, ktorá je so svojimi 310 metrami o niečo vyššia, avšak nová drevená budova Oakwood Tower ("Dubová veža") so svojou výškou 304 m, by sa stala druhou najvyššou budovou v Londýne, druhou najvyššou budovou v celej EÚ a tiež najvyššou drevenou stavbou na svete.

Oakwood Tower
Oakwood TowerPLP architects

Drevená architektúra vyvoláva pochopiteľnú otázku o požiarnom riziku nových budov. Michael Ramage, ktorý pracuje vo výskumnom oddelení univerzity v Cambridge, tvrdí, že Oakwood Tower prekoná odolnosťou proti požiaru betónové budovy. "Stavebné drevo nehorí spôsobom, ako si to ľudia predstavujú. Veľké požiare Londýna a Chicaga spôsobilo vznietenie veľmi malých kusov dreva. Rozmerné drevené prvky je ťažké zapáliť".

Oakwood Tower
Oakwood TowerPLP architects

Výškové drevené stavby sú frekventovanou témou najmä posledných päť rokov. Niektoré z nich už vznikli, iné sú ešte len vo fáze plánovania. V roku 2012 bol nad prístavom v austrálskom Melbourne postavený desaťposchodový drevený obytný blok Forte vysoký 32 metrov.

Forte - Melbourne
Forte - Melbournezdroj: ibtimes.com

Do roku 2014 bol najvyššou drevenou stavbou sveta. Neskôr ho o štyri poschodia prevýšil dom postavený v centre nórskeho Bergenu. 

Od vlaňajška stojí v londýnskej štvrti Shoreditch 33 metrový bytový dom, na stavbu ktorého bola použitá viacvrstvová laminátová konštrukcia. V Kanade začali touto technológiou stavať internáty, ktoré majú mať 18 poschodí a týčiť sa do výšky 53 metrov. Dôvod, prečo sa architekti začínajú viac zaujímať o drevo, tkvie podľa CNN v novej technológii, ktorá dáva dreveným konštrukciám mimoriadnu pevnosť. „Existuje mnoho nových materiálov z dreva použiteľných na stavbu konštrukcií domov,“ povedal Michael Ramage, ktorý pracuje vo výskumnom oddelení univerzity v Cambridgei. Príkladom je viacvrstvový laminát, tvorený niekoľkými drevenými vrstvami uloženými krížom na seba a zlepených nehorľavým lepidlom.

Kevin Flanagan, ktorý pracuje v PLP povedal, že si vie predstaviť v budúcnosti použitie geneticky modifikovaného dreva, ktoré umožní stavbu výškových budov.

Flanagan poukázal aj na pozitívny vplyv dreva na človeka. „Ľudia sa v drevených stavbách cítia uvoľnene, spájajú drevo so zeleňou a páči sa im to“. Zaujímavá je aj Rakúska štúdia z roku 2009 porovnávajúca správanie žiakov v štyroch rôznych triedach – dve mali drevené podlahy a stropy, ďalšie dve podlahy pokryté linoleom a steny plastovým obkladom. Deti, ktoré sa učili v „drevených“ triedach, boli uvoľnenejšie a lekári u nich namerali nižšiu srdcovú frekvenciu.

Niekoľko obrázkov nových drevených objektov prinášame v nasledujúcej prílohe:

Osemposchodová budova určená pre potreby "Wood Innovation and Design Center"  pri "University of Northern British Columbia in Prince George" v  Britskej Kolumbii (Kanada).
Osemposchodová budova určená pre potreby "Wood Innovation and Design Center" pri "University of Northern British Columbia in Prince George" v Britskej Kolumbii (Kanada).architekt: Michael Green
14 poschodový obytný dom v Bergene v Nórsku
14 poschodový obytný dom v Bergene v Nórskuzdroj: CNN
54335
Youtube

Zdroj: CNN, youtube

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím