Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. august 2015
0
269

Nehmotná častica - rýchlejšia elektronika?

Vedci odhalili hypotetickú nehmotnú časticu, po ktorej neúspešne pátrali viac ako osem desaťročí. Podľa Princetonskej univerzity pritom takzvaný Weylov fermión, pomenovaný podľa nemeckého fyzika Hermanna Weyla môže revolučne zmeniť elektroniku a priblížiť nové oblasti kvantových počítačov.
Nehmotná častica - rýchlejšia elektronika?

Jadrová fyzika považuje za fermióny všetky častice, ktoré sa správajú podľa Fermiho-Diracovho rozdelenia a platí pre ne Pauliho vylučovací princíp. Patria k nim elementárne častice, ako elektrón, ale aj zložené častice, ako napr. protón. Podľa teórie spinového rozdelenia sú častice s celočíselnou hodnotou spinu bozóny a častice so spinom s hodnotou n.1/2 sú fermióny. Fermióny sú všetky častice, ktoré tvoria hmotu a bozóny sú všetky častice, ktoré nesú sily (napríklad fotóny).

Zvyčajne sa dva fermióny (napr. elektróny) navzájom zrážajú, čo sprevádza strata energie a žiadne dva fermióny nemôžu zdieľať rovnaký stav v rovnakej polohe a v rovnakom čase. Weylove fermióny, ktoré sú bez hmotnosti, však takéto obmedzenie nemajú.

Za kandidáta na detekovanie hypotetickej častice vedci už dlhšie považovali kryštál arzenidu tantalitého. Vedci z Princeton's Department of Physics v spolupráci s kolegami z Peking University, National Taiwan University, National University of Singapore, Oak Ridge National Laboratory a Northeastern University vytvorili syntetický kryštál arzenidu tantalitého, ktorý sa chová ako polokov – má vlastnosti vodiča, aj izolantu, informoval portál Gizmag.

Kryštál ochladili na teplotu blízku absolútnej nule a pomocou spektromikroskopu testovali jeho vlastnosti na možnú prítomnosť Weylových fermiónov. Po kladnom výsledku testu kryštály premiestnili do Lawrence Berkeley National Laboratory v Kalifornii, kde ich ožarovali vysokoenergetickými fotónmi, ktoré po prechode kryštálom potvrdili detekciu exotickej častice.

Medzinárodný výskumný tím, ktorý potvrdil existenciu Weilovho fermiónu
Medzinárodný výskumný tím, ktorý potvrdil existenciu Weilovho fermiónufoto: princeton.edu

Keďže Weylove fermióny sú nehmotné a môžu mať pravotočivý, aj ľavotočivý spin, prechádzajú kryštalickou štruktúrou mimoriadne rýchlo a bez kolízií, akoby leteli tunelom. Nehmotné elektróny vytvorené z takýchto fermiónov dokážu viesť elektrický prúd mimoriadne rýchlo.

Podľa najnovších výskumov sa elektrický prúd tvorený Weylovými elektrónmi v testovacom médiu pohyboval najmenej dvakrát rýchlejšie ako prúd tvorený elektrónmi v graféne a aspoň 1000 krát rýchlejšie ako v bežných polovodičoch.

Zaujímavé je, že Weyl pôvodne svoj nehmotný fermión predpovedal v rámci hypotézy, ktorá bola konkurenčnou voči Einsteinovej teórii relativity. A hoci tento súboj prehral, samotná častica vŕta vedcom v hlave už od roku 1929. Zdá sa, že vedci ju konečne potvrdili. Dúfajme teda, že sa podarí úspešne ju aplikovať v elektronike.

Zdroj: Techbox, Princeton University, Gizmag, Science

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím