Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Robot dostal meno Hadrián podľa rímskeho cisára, ktorý dal postaviť Hadriánov val vo Veľkej Británii. Hadrián postupuje pri stavbe autonómne a systematicky. Potrebuje iba podklady v podobe 3D plánu budovy v niektorom so štandardných formátov CAD. Týmto plánom sa riadi počas výstavby. Priestorovú koordináciu zabezpečuje geodeticky vytýčený pevný bod a komunikácia s nim pomocou laserového lúča. Sám si vypočíta polohu každej tehly v priestore, nareže si ju podľa potreby a postupne tehly kladie na príslušné miesto. Vynechá priestor aj na potrubie či káble, tam kde treba. Takýmto spôsobom dokáže položiť približne tisíc tehál za hodinu. Vychádza to na interval 3-4 sekundy na jednu tehlu. Keďže je schopný pracovať až 24 hodín denne, za rok by takýmto tempom postaviť až 150 štandardných domov. Alebo môžeme povedať, že robot postaví rodinný dom obvyklej veľkosti za dva dni.
Zásadným spôsobom sa teda mení spôsob výstavby i za použitia tradičných materiálov, akými sú tehly. „Ľudia kládli tehly ručne približne 6000 rokov a od čias priemyselnej revolúcie sa tento proces snažili zautomatizovať. Nachádzame sa v technickom bode, kde nás technológia posunula na úroveň, keď je to konečne možné," konštatuje Pivac.
Robot Hadrián má za sebou už desaťročný vývoj. Stále je ešte v etape funkčného prototypu. Spoločnosť má však ambície uviesť ho čoskoro do sériovej výroby. Do distribúcie by sa mal dostať najprv v západnej Austrálii v okolí Perthu. Ambície sú však celosvetové.
Viac o celom projekte využitia robota v procese murovania a ako to celé funguje povie nasledujúce video: