Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. december 2015
0
148

Úplne recyklovateľný bioplast (?)

Che­mi­ci Euge­ne Chen a Miao Hong z Co­lo­rad­skej štát­nej uni­ver­zi­ty vy­tvo­ril po­ly­mér­ny ma­te­riál z mo­no­mé­ru, kto­rý väč­ši­na ved­cov po­va­žo­va­la za ne­po­ly­me­ri­zo­va­teľ­ný. Ten­to ob­jav mô­že pri­niesť re­vo­lú­ciu do ob­las­ti bio­plas­tov.
Úplne recyklovateľný bioplast (?)

Chen expe­ri­men­to­val s mo­no­mé­rom s náz­vom ga­ma-bu­ty­ro­lak­tón, zná­mym pod skrat­kou GBL. Tá­to bez­fa­reb­ná kva­pa­li­na je bež­né či­nid­lo, kto­ré sa pou­ží­va vo for­me roz­to­ku na čis­te­nie, od­stra­ňo­va­nie le­pid­la a pod. Pri­tom vý­skum­ní­ci vy­pra­co­va­li me­tó­du, kto­rá z GBL nie­len­že uro­bí po­ly­mér, ale ten­to po­ly­mér mô­že mať aj rôz­nu po­do­bu. Zis­ti­li, že zme­nou pod­mie­nok reak­cie a ka­ta­ly­zá­to­rov mož­no vy­tvo­riť buď li­neár­nu, ale­bo cyk­lic­kú ver­ziu po­ly­mé­ru. Na­vy­še no­vý po­ly­mér, naz­va­ný po­ly(GBL), sa veľ­mi po­do­bá na P4HB, po­ly­mér, kto­rý sa pou­ží­va ako bio­lo­gic­ky od­bú­ra­teľ­ná for­ma plas­tu. Vzhľa­dom na lac­nej­šiu vý­ro­bu by po­ly(GBL) mo­hol nah­ra­diť P4HB na ras­tú­com tr­hu bio­plas­tov.

Po­ly(GBL) však má eš­te ďal­šiu vlas­tnosť, kto­rá ho ro­bí vhod­ným na vý­ro­bu eko­lo­gic­ky šetr­ných plas­tov. Ved­ci to­tiž vy­vi­nu­li re­ver­znú te­pel­nú reak­ciu, pri kto­rej sa po­ly­mér vrá­ti do svo­jej pô­vod­nej for­my mo­no­mé­ru. Na roz­diel od sú­čas­ných bio­plas­tov, ako je napr. PLA, kto­ré sú len čias­toč­ne bio­lo­gic­ky od­bú­ra­teľ­né, po­ly(GBL) je tou­to re­ver­znou reak­ciou úpl­ne re­cyk­lo­va­teľ­ný. Od­pad tvo­re­ný pred­met­mi vy­ro­be­ný­mi z ma­te­riá­lu po­ly(GBL) te­da mož­no re­cyk­lo­vať pou­ži­tím te­pel­nej reak­cie (vlas­tne zo­hria­tím na 220 až 300 °C). Vrá­ti sa tak do pô­vod­nej mo­no­mér­nej for­my a je opäť prip­ra­ve­ný na po­ly­me­ri­zá­ciu.

Ten­to ob­jav by mo­hol pri­niesť pre­lo­mo­vú vý­ro­bu bio­plas­tov, kto­ré nie sú pos­ta­ve­né na bá­ze ro­py a mož­no ich ľah­ko re­cyk­lo­vať. Ide o pr­vý sku­toč­ne udr­ža­teľ­ný bio­po­ly­mér, na­vy­še bio­lo­gic­ky ob­no­vi­teľ­ný a re­cyk­lo­va­teľ­ný. Ob­jav, kto­rý si ved­ci už da­li pa­ten­to­vať, bol ne­dáv­no opí­sa­ný v ča­so­pi­se Na­tu­re Che­mis­try.

Zdroj: di­gi­taltrends.com, Itnews.sk

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím