Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. november 2016
0
920

Cenu Oskára Čepana 2016 získali Julia Gryboś a Barbora Zentková

Laureáti 21. ročníka Ceny Oskára Čepana boli vyhlásení dnes 19. novembra v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.
Cenu Oskára Čepana 2016 získali Julia Gryboś a Barbora Zentková

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do 40 rokov. Do sútaže sa v roku 2016 prihlásilo 54 umelcov a umelkýň pracujúcich naprieč širokým spektrom médií a konceptuálnych a kritických prístupov. Skutočnosť, že svoje portfóliá prihlásili umelci etablovaní v domácom a medzinárodnom prostredí, ako aj značný počet umelcov, ktorí stoja na počiatku svojej kariéry a ktorí sa do súťaže prihlásili poprvýkrát, svedčí o dôležitosti a pretrvávajúcej aktuálnosti Ceny Oskára Čepana.

Víťazov 21. ročníka Ceny Oskára Čepana vybrala medzinárodná porota v zložení: Francesca Gavin, Lily Hall, Maxime Rossi, Barnabás Bencsik, Milena Bartlová, Dušan Barok a Peter Tajkov. 

Laureáti získali finančnú odmenu, rezidenčný pobyt Residency Unlimited v New Yorku a tiež na Nástupišti 1 – 12 v Topoľčanoch. V spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti bola udelená aj špeciálna cena za spoločensky angažované umenie.

 

Cenu Oskára Čepana získali:

Julia Gryboś a Barbora Zentková (1988, 1986, bakalárske štúdium absolvovali na Ostravskej univerzite, v magisterskom štúdiu pokračovali na VUT Brno v ateliéri Malířství II, ktorý viedli Luděk Rathouský a Jiří Franta)

Kolaboratívna prax Julie Gryboś a Barbory Zentkovej využíva spektrum interpretačných dimenzií medzi voľným gestom, kresbou a hudbou. Improvizáciu a nájdené objekty používajú na vytváranie osviežujúcich, formálne komplexných situácii, ktoré nie sú bez irónie.

660
Vimeo

Stanovisko poroty: 

Julia Gryboś a Barbora Zentková vo svojej práci využívajú celý rad tvorivých prístupov ako voľné gesto, kresba a hudba. Na vytvorenie sviežich, formálne komplexných situácií používajú improvizácu a nájdené objekty.

Ich práca Úder pěstí o zeď, který zní po celý den slúži ako ozvena nedávno zbúranej textilnej továrne Vlnena v Brne, kde donedávna sídlil komplex 60 ateliérov, vrátane toho Juliinho a Barborinho. V čase získania nominácie na túto cenu bola budova nečakane predaná developerom a umelci boli nútení sa vysťahovať. Toto dalo autorkám motív venovať sa téme, ktorá nie je exkluzívnou záležitosťou Brna, ale celej Strednej Európy.

V diele Úděr pěstí o zeď, co zní celý den je podlaha výstavnej miestnosti vyskladaná z kusov linolea a slúži ako podklad pre výslednú audiovizuálnu kompozíciu. Pri kráčaní po farebných plochách sa návštevník pohybuje vo zvukovom poli. Vyblednutá podlaha so stopami po bývalej priemyselnej činnosti korešponduje so zvukovým sprievodom. Šesťkanálová zvuková kompozícia rezonuje v priestore, každá zvuková vlna prináša divákovi iný pocit.

Vysoko respozívne ku svojmu kontextu, Julia Grybos a Barbora Zentková odmietajú zaujať vyhranený postoj k akémukoľvek médiu. Ich práca je skôr výsledkom komplexnej, kolaboratívnej a afektívnej reakcie na ich prostredie. Takto vytvárajú koláž pocitových vnemov. V tomto diele  je teda účasť publika kľúčovým elementom.

Tešíme sa na pokračovanie spolupráce tejto dvojice: vývoj ich práce, nové kolaborácie a vplyvy, ktoré prinesie ich rezidencia v New Yorku, a nemenej na ich budúcu samostatnú výstavu ďalší rok v Banskej Bystrici.

Úder pěstí o zeď, který zní po celý den 2016
Úder pěstí o zeď, který zní po celý den 2016Julia Gryboś a Barbora Zentková
Horečka černé vody 2014
Horečka černé vody 2014Julia Gryboś a Barbora Zentková
Uzol 2016
Uzol 2016Julia Gryboś a Barbora Zentková
AC/BC, Jelení Gallery 2015
AC/BC, Jelení Gallery 2015Julia Gryboś a Barbora Zentková

 

Pozrite si tohtoročných finalistov a ich tvorbu:

Daniela Krajčová (1983, pochádza zo Žiliny, absolvovala Vysokú školu výtvarnných umení a Vysokú školu múzických umení, počas školy bola na niekoľkých zahraničných študijných alebo tvorivých pobytoch.)

Spoločensky angažovaná tvorba Daniely Krajčovej zahŕňa intímne spovede očitých svedkov historických tráum, ako aj rozhovory s utečencami a žiadateľmi o azyl v súčasnosti. Tie kombinuje s bohatým vizuálnym komentárom prostredníctvom animácie. Jej procesné a participatívne diela vznikajú v spolupráci s utečencami ako akt solidarity s ľudmi, ktorí sú marginálnizovaní alebo utlačovaní v súčasnej spoločnosti. Jej tvorba pôsobí proti procesu zabúdania tráum 20. storočia a zdôrazňuje nutnosť zaoberania sa týmto dedičstvom a koreňmi aktuálneho návratu podobných postojov.

644
Vimeo
Slovak for asylum seekers 2010
Slovak for asylum seekers 2010Daniela Krajčová
Self-subsistent Ration 2014
Self-subsistent Ration 2014Daniela Krajčová
Destroyed photographs 2015
Destroyed photographs 2015Daniela Krajčová

 

Juraj Gábor (1985, vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. V roku 2012 sa stal víťazom Ceny Igora Kalného na VI. Zlínskom salóne mladých. Absolvoval viacero zahraničných tvorivých pobytov)

Vo svojich multidisciplinárnych architektonických a performatívnych inštaláciach, ktoré často reagujú na konkrétne miesto, Juraj Gábor skúma rôzne spôsoby rámovania zmyslového vnímania. Dočasné pódium postavené z dreva funguje ako subtílny vizuálny otvor vystrihnutý do okolitej horskej scenérie a prináša reflexiu vzťahu politiky identity a tradície krajinomaľby.

778
Vimeo
Priestorová gradácia 2014
Priestorová gradácia 2014Juraj Gábor
Bez názvu (Tallinn) 2008
Bez názvu (Tallinn) 2008Juraj Gábor
Zraková pyramída (Práve teraz) 2015
Zraková pyramída (Práve teraz) 2015Juraj Gábor

 

Lucia Luptáková (1977, absolventka Gerrit Rietvelt Academie v Amsterdame a Sandberg Instituut v Amsterdame. Žije a pracuje striedavo v Banskej Bystrici a v Holandsku)

Odvážne intervencie Lucie Luptákovej menia vnímanie konkrétnych miest prostredníctvom nehmatateľných prvkov, ako napríklad viacnásobné odrazy medzi zrkadlami, ľudia prechádzajúci skrz kocku vytvorenú z hmly na hudobnom festivale, alebo papierové pódium zničené dažďom behom okamžiku. Jej aktuálna tvorba vychádza z “potreby pochopiť ako moja minulosť — dospievanie v (post) komunistickom prostredí — nachádza vyjadrenie v mojej práci…pri výbere formálneho jazyka alebo v materiálových preferenciách.”

470
Vimeo
Tak teraz mám studňu ak by som ju potrebovala 2007
Tak teraz mám studňu ak by som ju potrebovala 2007Lucia Luptáková
OUR ELEVATOR AND OTHER MEMORIES 2013
OUR ELEVATOR AND OTHER MEMORIES 2013Lucia Luptáková
Pod našimi schodami 2014
Pod našimi schodami 2014Lucia Luptáková

Nadácia – Centrum súčasného umenia v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti udelila špeciálnu cenu pre spoločensky angažované umenie ako ocenenie tvorby, ktorá do verejnej diskusie prináša dôležité spoločenské a politické témy. Na ocenenie nebola možná verejná nominácia, o laureátovi rozhodla porota v zložení Ilona Németh, Lenka Kukurová, Lucia Gregorová Stach, Natália Tomeková (NOS-OSF) a Christian Potiron (NCSU). Laureátom ocenenia sa stal Peter Kalmus. Na jeho umeleckej práci porota vyzdvihla najmä dlhodobé angažovanie sa vo veciach verejných a konfrontovanie slovenskej spoločnosti s odvrátenými stránkami našej histórie. Súčasťou ocenenia je finančná odmena 500 eur a možnosť realizovať výstavu v priestoroch Open Gallery.

252
Vimeo
Dielo s názvom Memento v Lučeneckej synagóge
Dielo s názvom Memento v Lučeneckej synagógePeter Kalmus
Z cyklu Methexis a Parusia III.
Z cyklu Methexis a Parusia III.Peter Kalmus
Prechodové portréty
Prechodové portrétyPeter Kalmus

Výstava finalistov Ceny Oskára Čepana 2016 v Stredoslovenská galérii v Banskej Bystrici do 4.12.

Cenu Oskára Čepana organizuje Nadácia Centrum súčasného umenia s podporou Fondu na podporu umenia a J&T Banky.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím