Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. september 2015
0
1392

Koľko stromov je na svete?

Doteraz sme nevedeli koľko stromov rastie na Zemi. Teraz by sme mali byť múdrejší.
Koľko stromov je na svete?

Ako architekti tvoríme skôr tú "druhú", umelú prírodu. Mal by to však byť doplnok zdravého pôvodného prostredia. To by sme potrebovali dobre poznať. Ak by som sa minulý mesiac opýtal, koľko stromov je na svete, asi by som nedostal odpoveť. Teraz by to malo byť jasnejšie. 

Tím vedcov z Yale univerzity a Holandského inštitútu ekológie publikoval výsledky svojho výskumu, v rámci ktorého odhadol počet všetkých stromov na Zemi. Viac informácií nájdete v Nature.

Vedci pre sčítanie stromov skombinovali dva zdroje dát. Satelitné snímky a ručné spočítanie stromov respektíve ich hustoty na ploche 430 tisíc hektárov.

Snímky zo satelitov umožňujú merať plochu pokrytú vegetáciou. Nemajú však dostatočné rozlíšenie pre zistenie hustoty stromov v jednotlivých lokalitách. Na základe satelitných snímok iný tím vedcov odhadol v roku 2005 počet stromov na 400 miliárd.

Skombinovanie s dátami o hustote zistených spočítaním a ich využitie na odhad hustoty v ostatných lokalitách prinieslo teraz výrazne vyšší výsledok. Podľa aktuálneho výskumu je totiž na Zemi až 3 040 miliárd stromov. Na jedného človeka pripadá tak približne 413 stromov.

V tropických a subtropických pralesoch je 1 300 miliárd stromov - to je 43% všetkých stromov. V severských pralesoch, v Severnej Amerike,  v Škandinávii a Rusku je 750 miliárd stromov - 24% z celkového počtu.

Ročne podľa vedcov začina rásť 5 miliárd nových stromov. 15 miliárd z toho vyrúbeme, alebo odumrie. Celkovo tak počet stromov klesá ročne o 10 miliárd kusov. Podľa odhadu vedcov prišla Zem od začiatku poľnohospodárskej činnosti ľudstva pred 12 tisíc rokmi o 46% stromov.

 

251648
Youtube

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím