Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. apríl 2016
1
3167

Bytový dom Strom vo Vrakuni

Na rohu križovatky Podunajskej a Hradskej neďaleko známeho kruhového objazdu v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa stojí nový bytový dom Strom. Novostavba, ktorej tvarovanie ovplyvnil najmä tvar pozemku. Cieľom architektov bolo umiestniť objekt do prostredia obytnej zóny tak, aby zapadol i mierkou i architektúrou. Posúďte, ako sa im to podarilo.
Bytový dom Strom vo Vrakuni
Autori: Ing. arch. Richard Duška, Ing. arch. Juraj Duška, Ing. arch. Barbora ObertováPlocha pozemku: 1828 m2Podlažná plocha: 3468 m2Investičný náklad: 1 800 000 €Návrh: 2013 - 2013Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Hradská , Bratislava, SlovenskoPublikované: 13. apríl 2016

Základná urbanistická koncepcia mestskej časti Bratislava - Vrakuňa počítala v tejto lokalite s rozvojom obytnej funkcie a s rôznymi formami bytovej výstavby tak, aby nová výstavba ponúkla väčšie možnosti pri výbere bývania, rešpektovala záujmy ochrany prírody a vytvárala harmonické spolupôsobenie s prírodným a urbanizovaným prostredím. Na základe tohto konceptu, a rovnako s prihliadnutím na tvar pozemku ako i okolitú zástavbu, bol navrhnutý nízkopodlažný objekt s čiastočne otvoreným vnútroblokom.

Foto: Matej Kováč
Vnútroblok
VnútroblokFoto: Matej Kováč
Vnútroblok
VnútroblokFoto: Matej Kováč

Objekt má 4 nadzemné a 1 podzemné podlažie. V objekte sa nachádza 37 bytov a 3 nebytové priestory na prízemí prístupné priamo z ulice. Vnútroblok sprístupňuje tri vstupy do obytnej časti objektu. Celková skladba bytov pozostáva z jedno, dvoj ako i troj izbových bytov. Dispozičné riešenie je jednoduché a prehľadné - vstupná chodba sprístupňuje hygienu, kuchyňu s obývačkou a prípadne spálňu. V podzemnom podlaží je navrhovaná garáž s 38 parkovacími miestami ako i technické zázemie objektu.

Situácia
Situácia
Pôdorys 1.NP
Pôdorys 1.NP
Pôdorys 3.NP
Pôdorys 3.NP
Pôdorys 4.NP
Pôdorys 4.NP
Pôdorys 1.PP
Pôdorys 1.PP

Zo stavebno-technického  hľadiska stavba predstavuje kombináciu monolitického  železobetónového skeletu, murovaných stien a monolitického ŽB jadra. Obvodový plášť je riešený murovanou tehlovou konštrukciou. Strecha je  železobetónový monolit. 
Tvar objektu bol predurčený tvarom pozemku ako i okolitým urbanizovaným prostredím. Na základe tohto konceptu sa zvolilo jednoduché materiálové ako i farebné riešenie. Biela omietka, ako protipól k zložitejšiemu tvarovaniu, necháva pekne vyniknúť  hmotu objektu. Akcentom na fasáde sa stávajú balkóny. Priehľadné zábradlia osadené na nepravidelnej konštrukcii majú evokovať dojem rozkonáreného stromu. Pestré časti zábradlia iba dopĺňajú a podporujú celkový koncept, v prenesenom zmysle teda pripomínajú farebné plody stromu.  Vnútroblok ako i ustúpené štvrté podlažie zvýraznené svetlošedou omietkou vytvárajú opozitum k čistej vonkajšej fasáde. Ryhovaná omietka predstavujúca letokruhy zároveň definuje "súkromné". V kontexte s vnútroblokom tak iba podporuje tento prenesený význam. Parkové úpravy vrámci parteru ako i ostatné funkčné prvky na fasáde a v jej okolí majú rovnako doplniť filozofiu a výraz architektúry samotnej. 

Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Priečny rez
Priečny rez
Severný pohľad
Severný pohľad
Západný pohľad
Západný pohľad

Zdroj: VI GROUP

Poloha diela

Ing. arch. Richard Duška
Ing. arch. Juraj Duška
Ing. arch. Barbora Obertová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím