Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. október 2023
0
458

Labyrint recyklácie, Primaciálne námestie, Bratislava

Výstražný prst vo verejnom priestore.
Labyrint recyklácie, Primaciálne námestie, Bratislava
Autori: Ing.arch. Elena Šoltésová, Phd., MSc., Ing. arch Viliam Zajíček, PhD. (CTRL._space - autor svetelného dizajnu), Ing. arch. Dalibor Špilák (CTRL._space - autor svetelného dizajnu), Ing. arch. Alexander Kupko (CTRL._space - autor svetelného dizajnu)Podlažná plocha: 100 m2Návrh: 2023 - 2023Realizácia: 2023 - 2023Adresa: Primaciálne námestie , Bratislava, SlovenskoPublikované: 6. október 2023

Dočasná inštalácia, ktorá vznikla na bratislavskom Primaciálnom námestí v rámci festivalu Biela noc využila tradičný motív labyrintu v spojení s aktuálnou témou recyklácie.

Základný stavebný prvok site specific diela tvorili kvádre zlisovaného separovaného odpadu. Steny Labyrintu ohraničilo 150 blokov z vyčisteného a vytriedeného plastového odpadu, kovov a tetrapakov. To zodpovedá približne 30 tonám plastového odpadu, ktoré denne vyprodukujú obyvatelia hlavného mesta.

Labyrint  smeroval návštevníkov z Primaciálneho námestia do centra inštalácie cez hradby odpadu. Úzke priechody tvorili fotogenickú farebnú kulisu. Súčasne sprostredkovali bezprostredný kontakt s vytriedeným odpadom a možnosť sledovať jeho vrstvy a zloženie.

"Vystavený" odpad, ktorý je výstupom z optickej triediacej linky a prípravnou fázou pred recykláciou obsahu žltých vriec, znázorňuje výstražný prst na dôležitom verejnom priestranstve. Autorka inštalácie architektka Elena Šoltésová edukatívnou a hravou cestou upozorňuje na jeden z výrazných problémov dnešnej spoločnosti, pričom zdôrazňuje dôležitosť triedenia a recyklácie odpadu.

Foto: Daniel Buzinkay
Schematický pôdorys
Schematický pôdorysAutorka. Elena Šoltésová

Atmosféru Labyrintu počas Bielej noci priblíži nasledujúca fotogaléria:

Foto: Daniel Buzinkay
Foto: Marko Erd
Foto: Marko Erd
Foto: Marko Erd
Foto: Marko Erd
Foto: Marko Erd
Foto: Marko Erd
Foto: Marko Erd
Foto: Martina Mlčúchová
Foto: Martina Mlčúchová
Foto: Martina Mlčúchová
Foto: Daniel Buzinkay

Inštalácia vznikla na mieru pre festival vďaka podpore Nadácie mesta Bratislavy a spolupráci s organizáciami OLO,  ZEVO, Natur-Pack a Správcom záloh.

Elena Šoltésová je architektka v ateliéri Sadovsky & Architects. Absolvovala Milánsku školu Politecnico v odbore architektúra & spoločenské vedy. Po návrate na Slovensko spolu so spolužiakmi z FA STU založili v roku 2013 občianske združenie Archtung, s ktorým sa angažuje v sprostredkovaní architektúry verejnosti vytváraním multižánrových prepojení. Podujatia ako Noc architektúry, študentská cena Cheddar, či Ako sa to. Je jednou z autorov svetelnej inštalácie SOS Kultúra, ktoré bolo súčasťou Bielej Noci v pandemickom roku 2020 a nedávno prezentované aj na Nuit Blanche v Paríži.

CTRL_space sa venuje multimediálnym inštaláciám, svetelnému dizajnu, scénografii a VJ-ingu. Skupina troch architektov sa zaoberá prácou s priestorom a možnosťami alternovania jeho vnímania pomocou dynamických a efemérnych prvkov. Tvorba pritom pracuje s prepájaním ďalšími elementami ako sú svetlo, hudba, zvuk alebo čas ako ďalšia dimenzia priestoru. Pri svojich inštaláciách používajú metódy výpočtového navrhovania ako generatívny dizajn, či automatizáciu. Za platformu sa na realizácii podieľali architekti Viliam Zajíček, Dalibor Špilák a Alexander Kupko.

 

Podklady: Elena Šoltésová
Fotografie: Foto: Daniel Buzinkay, Marko Erd, Martina Mlčúchová

Poloha diela

Ing.arch. Elena Šoltésová, Phd., MSc.
Ing. arch Viliam Zajíček, PhD.
Ing. arch. Dalibor Špilák
Ing. arch. Alexander Kupko
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím