Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. august 2019
0
187

Súťažný návrh Kaira Looro 2019 - Peace pavilion

Pokora, solidarita a jednota sú sprievodnými znakmi života nevinných ľudí, ktorí padli počas vojen v Afrike. Ich život a spätosť s prírodou ovplyvnil náš návrh, ktorý sa do prostredia integruje citlivo s rešpektom a najmä s pokorou. “Nechceme byť ambiciózni, chceme splynúť”.
Súťažný návrh Kaira Looro 2019 - Peace pavilion
Ateliér: ER AtelierAutori: Ing. arch. Ing. Roman Ruhig, Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová)Adresa: Sedhiou, SenegalPublikované: 31. august 2019

Návrh sa snaží reagovať na okolité prostredie, vyzdvihnutie spirituality miesta, kontext, kultúrne a udržateľné aspekty. Pracuje s "geniom loci" miesta, so základnými štyrmi živlami (zem, oheň, vietor, voda) a s náboženskou tématikou a jej symbolikou. Našou hlavnou ideou je spätosť s prírodou, jednoduchosť, pokora ... život afrického ľudu.

CESTA – kolobeh, čas, narodenie, život, smrť ... . Cesta je ústredným motívom všetkého okolo nás. Kam smerujeme? Odkiaľ pochádzame? To sú otázky, ktoré si kladieme takmer každý deň. Aj preto sa táto téma stala hlavnou ideou nášho konceptu. Prepojením existujúcej pešej trasy s riekou Casamance pritiahneme pozornosť obyvateľov, ktorý prejdú ryhou v území a vyvrcholia na móle, pred ktorým budú osadené opálené drevené piliere symbolizujúce vyhorené domovy a nevinné obete. Rieka sa v tomto prípade stáva symbolom večného života. Ryha / medzera v území znázorňuje jazvu.

DOMOV – rodina, priatelia, strecha nad hlavou, vôňa jedla ... . Tradičný dom naprieč celým Africkým kontinentom sa nesie v duchu racionality a jednoduchosti. Typické rodinné domy, ktoré boli často krát vypálené počas vojnových konfliktov, majú kruhový pôdorys. Kruh zároveň symbolizuje večnosť, pôvod života, boha a jednotu. To boli dôvody, prečo sme sa rozhodli pre tento typ hmoty hlavného priestoru slúžiaceho na kontempláciu a modlitbu. Kruhový tvar priestoru situovaný na východ neobmedzuje meditáciu ľuďom žiadnych kultúr a náboženstiev. Do stredu strechy sme umiestnili otvor, cez ktorý prechádza svetlo. Zároveň slúži aj na vetranie vďaka komínovému efektu (tento fyzikálny jav sa v minulosti využíval na kúrenie a vetranie).

OCHRANA – chrániť to čo je nám blízke, domov, rodinu, priateľov. Racionálna hmota kocky reaguje na súčasné jednoduché formy. Je v kontexte so súčasným hmotovým riešením novostavieb v obci. Zvyšuje plošnú kapacitu objektu o ďalšie priestory a jej tvar chráni priestory pre vetrom, dažďom a hlukom z cesty. Dva menšie priestory slúžia na skladovanie a dva väčšie priestory môžu byť vďaka racionálnemu pôdorysu transformované pre rôzne účely. Priestor na juhu môže byť využívaný na stále i dočasné umelecké diela. Priestor na severe je určený na šírenie povedomia, učenie sa, semináre, alebo prezentácie.

Okolo celého objektu je navrhnutá bariéra v podobe terénnej steny, ktorá je odsadená od obvodového muriva budovy, vďaka čomu vzniká štrbina. Tá slúži na prevetrávanie obvodového múru a jeho ochladzovanie. Na severnej strane je toto murivo dostatočne odsadené, aby bol priestor na prezentáciu dostatočne presvetlený. Tento priestor je rozdelený na exteriérovú a interiérovú plochu. Tá môže byť ľubovoľne zväčšovaná vďaka visiacim tieniacim stenám. Pri potrebe zväčšiť úžitkovú plochu môžeme tento tieniaci systém zdvihnúť do exteriéru, vďaka čomu nám vznikne prestrešenie. Pri nedostatku svetla, môžeme systém otvoriť do interiéru, čím zamedzíme tieneniu. Systém je ľahko manipulovateľný a dá sa s ním pracovať intuitívne.

PRÍRODA – africkí ľudia sú úzko spätý s prírodou a jej živlami, v našom návrhu sme preto tieto aspekty pokladali za dôležité. Vykopanie jamy, následné vrátenie pôdy k budove, reakcia na ryžové polia v blízkosti a ich integrácia do kopca, zber dažďovej vody, cesta vrcholiaca pri rieke, opálené piliere. Ryha/medzera v území znázorňuje spätosť s pôdou a jazvu, ktorá tu bola nevinnými obeťami zanechaná.

Ateliér

Ing. arch. Ing. Roman Ruhig
Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová)
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím