Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. jún 2017
0
1061

Industriálna Pradiareň 1900, Bratislava - podoba odhalená

Projekt pamiatkovej obnovy a konverzie chráneného objektu Pradiarne v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne vznikol v ateliéri Architekti Bouda Masár
Industriálna Pradiareň 1900, Bratislava - podoba odhalená

Pred časom sme prezentovali výsledky vyzvanej architektonickej súťaže na prestavbu územia niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne. Objekt nazývaný Pradiareň 1900 bol vyňatý z riešenia, pretože je to najvzácnejšia budova areálu (pradiareň z roku 1900). Bolo rozhodnuté, že objekt bude zrekonštruovaný a riešený osobitne, mimo súťaž.

Po ukončení pamiatkového výskumu, ktorý preukázal možnosť využitia na komerčné účely, dostáva chránený objekt Pradiarne v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne (ďalej BCT) reálne kontúry, ktoré boli zverejnené pred pár dňami. Autorom projektu obnovy a konverzie Pradiarne a Silocentrály na nový účel - kancelárske a obchodné priestory - je tím architektov z ateléru Architekti Bouda Masár.

V objekte s názvom Pradiareň 1900 tak vznikne zaujímavý projekt, ktorý spojí špecifickosťsť historického industriálneho priestoru so súčasnými požiadavkami na prevádzku a technický štandard. Majiteľ areálu, spoločnosť YIT Slovakia, ukončuje proces projektovania pre získanie stavebného povolenia na obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky, s cieľom začať s rekonštrukciou v januári 2018. 

Projekt obnovy vyzdvihuje hodnoty a potenciál objektu Pradiarne otvorením priestoru a priznaním industriálnych prvkov v interiéri. Nadštandardná svetlá výška viac ako 4m umožňuje vytvorenie galériových priestorov. Subtílne originálne liatinové stĺpy umocňujú pocit veľkorysého priestoru.

Novovytvorené priestory však budú zároveň spĺňať energetické štandardy triedy A a budú disponovať certifikátmi BREEAM Excellent, ktoré garantujú investorovi i klientom nízke prevádzkové náklady. „Spojením citlivej rekonštrukcie jednej z mála technických pamiatok v Bratislave a najvyšších technologických štandardov vzniknú v bývalej Pradiarni absolútne unikátne a kreatívne priestory, ktoré budú tvoriť zároveň jednu z dominánt novej štvrte,“ chváli návrh projektová manažérka YIT Slovakia Stanislava Paulíková.

Architekti Bouda Masár sú známi viacerými rekonštrukciami historických objektov, medzi inými aj Bratislavského hradu. Z pohľadu rekonštrukcie, najväčšou premenou prejde fasáda, ktorá bude obnovená podľa dokumentácie z roku 1964.

V zmysle pamiatkovej obnovy dôjde aj k zmene súčasného vzhľadu okien na tvar, ktorý bol príznačný pre tzv. 3. stavebnú etapu objektu. Nad rámec pamiatkovej ochrany pristúpil investor k rozhodnutiu rešpektovať objekt Silocentrály ako integrálnej súčasti objektu Pradiarne, v ktorej by mal vzniknúť priestor pre kaviareň a kongresovú sálu.

Popri projekte revitalizácie Pradiarne prebiehajú v areáli bývalej BCT ďalšie asanačné a stavebné práce. V súčasnosti stále prebieha asanácia viacerých objektov na Páričkovej ulici z druhej polovice 20. storočia, ktorá je v tesnom kontakte s Pradiarňou, ako aj pokračovanie rekonštrukcie bytového domu PARI.

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím