Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. apríl 2024
5
1347

Bunker

Garáž, galéria, pracovňa, miesto stretnutí a rozhovorov....
Bunker
Autori: Ing. arch Peter Fritsch, DI Silvia Mládenková FritschPodlažná plocha: 103 m2 Návrh: 2023 - 2023Realizácia: 2023 - 2023Adresa: SlovenskoPublikované: 5. máj 2024

Projekt na mieru, auto - zeberateľský kúsok v centre diania.

 

Viac slovami autorov Petra Fritscha a Silvie Mládenkovej Fritsch:

Úvod

Interiér bol typologicky aj obsahovo neobvyklím, zadaním. Sny si predsa treba plniť… O tom, že autá sú vášňou investora niet pochýb.

Projekt reagoval na dopyt po originálnom priestore, ktorý bude v symbióze pracovne a showroomu pre auto. V zahraničí tento koncept nie je novinkou.

Odvaha a osobnosť investora, ktorý nám dal voľnú ruku nám umožnila transformovať interiér podľa našej vízie a klásť dôraz detail pri realizácii.

Dispozičné riešenie

Dispozíčná schéma je jednoduchá. Dve hlavné priestory, ktoré sú obsahovo aj materiálovo kontrastné, ale napriek tomu fungujú v symbióze. Vstupuje sa do obytnej miestnosti, ktorú nazývame "Lounge" pri vstupe sa nachádza vstavaný šatník, ktorý v sebe ukrýva dvojitých chrbát a "tajný" úložný priestor za šatníkom. Centrálne v priestore sa nachádza pohodlné sedenie v podobe dvoch gaučov orientovaných oproti sebe, rozšírený po strane o sedenie v okne. Priestor láka na príjemné rozhovory vo dvojici alebo v skupine. V nábytkovej zostave s integrovaným TV sa okrem úložných priestorov, vinotéky nachádza aj integrovaná kuchynka.

Z lounge sa prechádza do srdca objektu "showroomu" kde sa nachádza limitované auto Mercedes-AMG GT Black Series. Tieto priestory sú rovnako ako exteriér a interiér medzi sebou prepojené panoramatickým oknom. Interiérové dvere sú zo strany lounge plne zapracované do čalúneného obkladu a pre návštevníkov neviditeľné.

V zadnej časti dispozície sa nachádza zázemie a WC prístupné cez bezrámové dvere ktoré sú rovnako súčasťou systému obkladov.

Osvetlenie

Dôležitým elementom interiéru, na ktoré bol kladený veľký dôraz je osvetlenie, je plnohodnotným výrazovým prostriedkom, vytvára atmosféru a emócie pomocou rôznych svetelných scén. Svetelno-technické výpočty nám umožnili detailný výber a intenzitu svetla v priestore. V zóne lounge sme kládli dôraz na teplé svetlo a kaviarenskú, komornú atmosféru dosiahnutú pomocou natáčacích spotov a ambientným podsvietením nábytku. V showroome sme ako protiklad zvolili neutrálnu farbu svetla, ktoré zabezpečujú lineárne svietidlá zapustené do obkladu. Líniové svietidlá zvýrazňujú tvaroslovie a krivky auta, súčasne prináša z každého uhla pohľadu iný zážitok. Hlavný fokus je kladený na auto ktoré sa doslova "ukazuje v najlepšom svetle".

Materiálové riešenie

Materialový koncept je postavený na protikladoch. Kontrast tmavých materiálov s dôrazom na haptické a akustické vlastnosti vytvárajú útulnú atmosféru v časti lounge.

Protiklad tvorí showroom, kontrastné biele materiály od liatej podlahy, až po obklady stien s vysokým leskom. Farebne zjednotený a otvorený priestor upriamuje pozornosť návštevníka na vystavené auto a ponecháva mu voľnosť pri jeho vnímaní. Výsledkom je priestor so zapamätateľným vizuálom.

DNA

Interiér nesie DNA majiteľa. Klimatizácia a rekuperácia umiestnená v nábytkovej zostave si vyžadovala perforácie čelných panelov pre cirkuláciu vzduchu. DNA kód každého človeka je unikátny preto sme sa rozhodli preniesť prvých 710 riadkov DNA majiteľa do perforácie nábytku vyrábanej na mieru.

Detaily

Dôraz sme kládli vysokú kvalitu zhotovenia a detaily, z ktorých by sme radi spomenuli napríklad atypické kľučky na dverách. Kruhové otáčacie prvky vždy vo farbe dverí, zabezpečujú bezproblémové otváranie magnetického zámku, ale neprezrádzajú na prvý pohľad, že sa jedná o interiérové dvere.

Záver

Je zrejmé, objekt patrí k zriedkavým typologickým realizáciám, a práve preto sme si proces užili. Podstatný vzťah investor - architekt je dôležitý vždy, ale pri takomto zadaní zvlášť. Interiér má všetky predpoklady na to, aby dobre slúžil svojmu účelu a robil radosť užívateľom.

Foto: Radovan Ondruš
Pôdorys
Pôdorys
Priestorová schéma
Priestorová schéma
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš

Poloha diela

Ing. arch Peter Fritsch
DI Silvia Mládenková Fritsch
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím