Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. január 2021
1
2333

Byt na Dunaji, Viedeň

Otvorenie dennej zóny bytu, priehľad v najdlhšej osi, stolárske prvky integrujúce potrebné funkcie...
Byt na Dunaji, Viedeň
Autori: Ing.arch Peter Fritsch, DI Silvia MládenkováPodlažná plocha: 69 m2Návrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Viedeň, RakúskoPublikované: 16. január 2021

Rekonštrukcia výrazne otvorila a rozšírila dennú zónu pôvodného viedenského bytu. Špecifikom riešenia sú otvorené priehľady, ktoré však nevylučujú oddelenie spoločných priestorov a intímnejších častí.

Viac slovami autorov Petra Fritscha a Silvie Mládenkovej:

Byt na Dunaji

Cieľom rekonštrukcie bolo zbaviť byt zbytočných priečok a čo najviac otvoriť dispozíciu. Rekonštrukcia znamenala výrazný stavebný zásah, pôvodné nenosné priečky boli takmer úplne odstránené, zachovaný ostal iba rámec obvodových a nosných konštrukcií. 

Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk

Dispozícia

Do pôvodnej dispozičnej schémy sme vložili nový priestorový koncept, s dôrazom na praktickú stránku návrhu, z ktorej vychádza nová architektonická podoba interiéru. Vstupný priestor v tmavých farbách kontrastuje so svetlým interiérom. Zmeny v dispozícii otvorili priehľad v najdlhšej osi bytu až do pracovne, s výrazným modrým akcentom (z farebnej palety Le Corbusiera). Do priestoru zapadajú stolárske prvky, zhotovené na mieru novej dispozície. Meníme koncept kuchyne a otvárame ju do obývacej izby. Zjednocujúcim prvkom sa stáva 13,5 metrov dlhá vstavaná skriňa z brezovej preglejky, prebiehajúca celým interiérom – od zádveria po otvorenú knižnicu v pracovni / hosťovskej izbe. Stolársky prvok integruje potrebné funkcie, v závislosti na polohe v rámci bytu (zádverie - šatník, kuchyňa - špajza, pracovňa - knižnica, ukrýva tiež vstup do sauny). 

Jednotlivé časti / izby bytu po prestavbe nedefinujú samotné priečky, ale nábytok a materiály. Priechodný šatník, vytvára predpolie a ukrytý nástup do spálne. Jej plocha, minimalizovaná na úkor dennej časti, je efektívne využitá. Kúpeľňa narástla spojením s pôvodne samostatnou toaletou. Otvorená denná časť bytu tvorí komfortný rámec pre každodenné aktivity a stretnutia. Dispozičné riešenie zároveň umožňuje opticky oddeliť priestor pre oddych alebo sústredenú prácu.

Priestorová schéma
Priestorová schéma
Pôdorys  - pôvodný stav
Pôdorys - pôvodný stav
Pôdorys  - nový stav
Pôdorys - nový stav

Materiály

Prirodzená kresba materiálov s farebnými akcentami vyniká na monochromatickom základe. Neutrálne pozadie zvýrazňuje vertikálnu kresba brezovej preglejky a dubovej podlahy. Monochromatickú schému podkladových vrstiev dopĺňame hrou so štruktúrou a textúrou použitých materiálov. Žltá farba vnútorných políc kuchynského ostrova kontrastuje s monochromatickým Zovňajškom. Obdobná kombinácia sa opakuje aj na svietidlách nad ostrovom. Prevažujúca biela farba, jednotná drevená podlaha a nábytok sústredený do obvodových častí bytu, opticky rozširuje obytný priestor.

Foto: Jarolim.sk

Orientácia a svetlo

Malá a uzavretá denná zóna pôvodného bytu, nespĺňala predstavu majiteľov. Rozsiahla rekonštrukcia vzájomne prepojila dennú a nočnú časť. Denné svetlo sa tak aj napriek jednostrannej orientácii bytu dostane do celého priestoru. Jediným deliacim prvkom je záves, ktorý nahradil pôvodnú murovanú stenu s jednokrídlovými dverami. Hosťovskú izbu / pracovňu je možné podľa potreby odčleniť, alebo prepojiť s hlavným obytným priestorom.

Špecifikom bytu sú otvorené priehľady, ktoré však nevylučujú jasné odlíšenie spoločných priestorov a intímnejších časti. Obojstranná pohovka je orientovaná k televíznej stene a barovému stolovaniu zároveň. Dôležitým detailom nábytku sú skryté dvere a pánty, smerujúcich do spálne alebo sauny. Vzhľadom k tomu že nábytok po obvode bytu vytvára dostatok úložného priestoru bola v pôvodnej komore zrealizovaná kombinovaná sauna pre 3 osoby.

Foto: Jarolim.sk

“Interiérový balkón”

Vzhľadom k tomu že byt nedisponuje balkónom, snažili sme sa o prepojenie interiéru s exteriérom. Odpoveďou je stolársky prvok, prebiehajúci pod oknami, ktorý v sebe ukrýva niekoľko funkcií. Funguje ako sedenie, ležadlo, alebo čitáreň prepojená s exteriérom, nakoľko je ukotvený vo výške parapetu. Zároveň v sebe ukrýva pracovný kútik a stoličku pre prípadný home office. Samozrejmosťou je plnohodnotný úložný priestor.

Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk

Úložné priestory

Vstavaný nábytok z brezovej preglejky a bieleho laminátu zabezpečuje dostatok skrytých úložných kapacít, navrhnutých a prispôsobených budúcemu obsahu. So vstavanými prvkami sme sa pohrali aj v kúpeľni. Okrem skrinky so zásuvkami pod umývadlom upúta preglejková stena s policami a košom na špinavú bielizeň.

Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk
Foto: Jarolim.sk

Poloha diela

Ing.arch Peter Fritsch
DI Silvia Mládenková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím