Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. január 2022
0
3008

Byt M, Bratislava

Čistý návrh interiéru mezonetového bytu s presahom do podkrovia.
Byt M, Bratislava
Ateliér: Jakub Kolarovič Architects s.r.o.Autori: Ing. arch. Jakub KolarovičNávrh: 2018 - 2018Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 31. január 2022

Návrh ateliéru Jakub Kolarovič Architects sa vyznačuje puristickým prístupom k narábaniu s vnútorným priestorom. Jednoduché formy, veľa “vzduchu”, hladké povrchy (na dlažbe možno trochu umelé), žiadne zbytočnosti… umožnili dosiahnuť efektný aj účelný výsledok.

Integrovaná infraštruktúra (osvetlenie, vzduchotechnika…), úložné priestory a dverové krídla nechávajú vyniknúť otvorenú obytnú plochu. Riešenia na mieru a autorské detaily sú základnými stavebnými prvkami návrhu.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Realizáciu bližšie predstaví architekt Jakub Kolarovič:

Zadaním klienta bolo navrhnúť interiér veľkorysého mestského mezonetu, ktorý bol dodatočne vybudovaný ako nadstavba domu z 50. rokov minulého storočia. Byt je rozdelený do dvoch podlaží, pričom vrchné podlažie sa nachádza v podkroví.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Jakub Kolarovič Architects
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Jakub Kolarovič Architects

Prístup k tvorbe interiéru je definovaný v detailoch. Výber materiálov bol zostavený s dôrazom na jednoduchosť priestorov. Koncept umožňuje dotvorenie interiéru osobnými vecami klienta bez toho, aby priestor pôsobil presýtene. Jemný odtieň sadrovej omietky, spolu so svetlou keramickou podlahou, vytvára podklad pre dubové stolárske výrobky a materiálovo výraznú kuchyňu. Krídlo dverí toalety využíva plnú výšku bytu a zvýrazňuje vertikálny rozmer lineárneho priestoru. Absencia stropného osvetlenia nechá vyniknúť svietidlo nad jedálenským stolom. Atmosféru dotvára integrované osvetlenie schodiska, nízkej komody a podsvietený zadný panel kuchynskej linky.

Jednostranne votknuté monolitické schodisko je obložené drevenými stupňami, ktoré prechádzajú do dubovej podlahy v podkroví. Odtieň dubových stolárskych výrobkov korešponduje s materiálom podlahy. Okrúhly svetlík nad schodiskom opticky prepája priestor na poschodí. 

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Podkrovie je pozdĺžne delené na tri časti – spálňu, šatník a kúpeľňu. Osadenie zalomených dverí sa opakuje pri prechode do šatníka a kúpeľne, čo vytvára dojem symetrie priestoru v centrálne umiestnenej spálni. Posuvné dvere sú plne integrované do priečok, ich prítomnosť cítiť iba v prípade ich využitia. Priestor tak zostáva otvorený a vzdušný. Hlavné osvetlenie podkrovia je vyriešené integrovanými nábytkovými LED pásmi. Tento prístup necháva priestor pre osadenie bodových svietidiel do podhľadu ako doplnkového osvetlenia pre zvýraznenie konkrétneho miestna. Napríklad na konci schodiska, či centrálne nad posteľou. Lineárna hliníková vzduchotechnická mriežka nad dopĺňa geometrický ráz priestoru.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Poloha diela

Ing. arch. Jakub Kolarovič
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím