Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Dnes
Zajtra
Čoskoro

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. marec 2018
0
1249

Hangair - akadémia akčných športov v Bratislave

Moderné športovisko, logické usporiadanie priestoru, zariadenie podriadené účelu. Špecifické a funkčné riešenia zodpovedajú nekonvenčnej náplni. Odhalené konštrukcie a materiály majú svoje čaro.
Hangair - akadémia akčných športov v Bratislave
Autori: Ing. arch. Karol Dudík, Ing. arch. Marek FričNávrh: 2015 - 2017Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Pri starom letisku 10851/3B, Bratislava, SlovenskoPublikované: 19. marec 2018

Na mieste bývalého aeroklubu vo Vajnoroch vznikol priestor pre tréning adrenalínových športov. Utilitárny halový objekt, ktorého veľkorozponový betónový skelet umožnil flexibilné priestorové využitie tréningového centra. Za štandardnou červenou fasádou zo sendvičových panelov sa ukrýva účelne zariadený interiér.

Priemyselné liate podlahy dovoľujú bezbariérový pohyb po podlažiach. Do čistého priestoru sú vložené preglejkové boxy s oceľovou podkonštrukciou a hranami. Neslúžia iba ako nábytok, ale je možné využiť ich aj ako prekážky pre skate, BMX, in-line... Na vstupnom podlaží sa okrem nevyhnutného hygienického zázemia, šatní, recepcie a malej obchodnej plochy nachádza multifunkčný športový priestor vystlaný červeným gymnastickým kobercom. 

Pri návšteve sme sa tešili najmä na trampolíny, ktoré sú umiestnené na vloženom medzipodlaží (ľahká oceľová konštrukcia), čo umožnilo zapustenie odrazovej plochy na úroveň podlahy. Podlaha je pokrytá žinenkami, ktoré zvyšujú bezpečnosť v prípade dopadu mimo plochu trampolíny. Vyvýšený priestor je od multifunkčnej haly bezpečne oddelený sieťou natiahnutou až po strop. Na tréning slúži aj penová jama, do ktorej je možné nacvičovať nové, zložité triky. Striktne funkčné zariadenie športových zón má svoj technický pôvab.

Dominantou haly je rampa s výškou cez celý priestor, dopadá sa opäť do penovej jamy. Sklzový povrch zo snowflexu umožňuje bezpečný tréning lyžiarov, rampu si však obľúbili hlavne BMX jazdci. Oceľová konštrukcia je obložená preglejkou. 

Výrazné farebné akcenty, ktoré uľahčujú orientáciu v priestore (okrem technického zázemia na prízemí) našli svoje uplatnenie aj v bar & chill zóne na poschodí, kde sa objavujú v podobe žlto-modrej schémy mobiliáru. Stoly a lavice v blízkosti menšej U-rampy slúžia ako ďaľšie "streetové" prekážky. Odolnosť elementov zabezpečujú robustné oceľové hrany. 

Východiská návrhu a koncept interiéru bližšie predstavia autori:

Hangair Action Sports Academy je projekt, ktorý si dal za cieľ vyplniť chýbajúce zázemie pre komplexnú tréningovú prípravu nielen komunitných športov. Projekt interiéru, ktorého úlohou bolo prepojiť funkčnú stavbu haly so športom a jeho najprirodzenejšou, avšak multifunkčnou formou, zastrešil po internej súťaži ateliér Abnormal.

V priestoroch pôsobia viaceré spoločnosti ako Kreativ Gang - kreatívna marketingová agentúra; Visual Gang - foto&video produkčná spoločnosť; Hangair - šport. Všetky s vysokými priestorovými a časovými nárokmi. Prioritou bolo dosiahnuť v rámci obmedzeného rozpočtu hravé prostredie umožňujúce nezáväzné no vzájomne prepojené fungovanie jednotlivých spoločností.

Dizajn interiéru reflektuje funkciu priestoru. Keďže samotná hala slúži prevažne pre akčné športy, z ktorých mnohé pochádzajú priamo z „ulice“ (skateboarding, in-line skating, bmx, parkour, atď), škála použitých materiálov, ako je betón na podlahe, drevená preglejka na stenách, odzrkadľuje prostredie s ktorým sa návštevníci bežne stretávajú. Takmer celý priestor umožňuje plynulú jazdu na korčuliach alebo skateboarde. Niektoré interiérové prvky majú multifunkčné využitie, ako napríklad boxy na poschodí, ktoré slúžia na sedenie, po zložení ako pódium alebo stôl pre DJ-a, a v neposlednom rade ako prekážky pre BMX alebo skateboard.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Abnormal
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Abnormal
Vizualizácia vstupnej časti
Vizualizácia vstupnej častiAutor: Abnormal
Vizualizácia oddychovej zóny a U-rampy
Vizualizácia oddychovej zóny a U-rampyAutor: Abnormal

Redaktori Archinfo osobne  testujú kvalitu práce architektov - pri príprave článku priamo v Hangairi:

Poloha diela

Ing. arch. Karol Dudík
Ing. arch. Marek Frič
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím