Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. december 2016
0
1389

Interpretácia prvkov tradičnej lokálnej architektúry pomocou súčasných trendov na príklade údolnej lyžiarskej stanice v Zuberci

Obec Zuberec sa nachádza v podtatranskej oblasti na Orave pod mohutnými skalnatými vrchmi známymi ako časť Západných Tatier – Roháče. Rázovitá oblasť, kde je objekt umiestnený, výrazne ovplyvňuje koncept a ideológiu návrhu. Okrem samotnej lokality a jej prírodného potenciálu bolo veľmi dôležité pracovať s historickými podkladmi lokálnej architektúry. Nachádzame sa vo výrazne ľudovom írečitom prostredí, ktoré usmernilo a posunulo filozofiu riešeného objektu na hranicu tradičnej oravskej a súčasnej architektúry.
Interpretácia prvkov tradičnej lokálnej architektúry pomocou súčasných trendov na príklade údolnej lyžiarskej stanice v Zuberci
Ateliér: ER AtelierAutori: Ing. Ema KiabováZastavaná plocha: 496.8 m2Návrh: 2016 - 2016Adresa: Borová 445, Zuberec, SlovenskoPublikované: 19. december 2016
Historická fotka obce Zuberec, na obrázku možno vidieť profil tradičnej Zubereckej dediny, čo sa stalo inšpiračným momentom návrhu
Historická fotka obce Zuberec, na obrázku možno vidieť profil tradičnej Zubereckej dediny, čo sa stalo inšpiračným momentom návrhuSlovensko na historických fotografiách

Zuberec je miesto bohaté na rozmanité dedičstvo našich praotcov. Významným miestom z hľadiska tradičnej architektúry sa stal skanzen s názvom Múzeum Oravskej dediny. Jeho založenie sa dátuje na 24.9.1967 a jeho sprístupnenie pre verejnosť trvalo osem rokov. Je rozčlenené do piatich častí (Goralské lazy, Hornooravská ulica, Dolnooravská ulica, Kostol s cintorínom a Mlynisko), z ktorej je každá zameraná na príznačnú stavbu ľudovej architektúry.
Na hornom konci Zuberca sa nachádzajú zbytky vápennej pece. Boli to jednoduché piecky, ktoré boli druhotnou činnosťou proti poľnohospodárstvu. V nich sa pre miestne účely pálilo na drevený oheň vápno, ktoré sa využivalo na bielenie interiérových stien, pecí a podmuroviek. Posledé vápono sa v nich vyplálilo v roku 1961.
V dedine nachádzame viacero zachovalých komplexov pôvodných drevených zrubových domov postavených v 19.storočí a na začiatku 20.storočia. Zohľadnenie tradičnej lokálnej architektúry podloženej historickými zdrojmi a objektami, ktoré sa podarilo bez väčších zásahov zachovať, bolo kľúčovým momentom pri rozvíjaní základnej ideológie a filozofie projektu.

Múzeum Oravskej dediny, 17.10.2013
Múzeum Oravskej dediny, 17.10.2013Ema Kiabová

Priestorové členenie ľudových domov na Orave vychádza z typu domu, ktorý je rozšírený v celej severnej časti stredného Slovenska. Väčšina pôvodných domov je dispozične vytvorená v slede izba - pitvor - komora. Do domu sa vchádzalo cez pitvor. Komora vo väčšine domov zmenila svoju pôvodnú funkciu a stala sa izbou. Pôvodne bola v prednej izbe umiestnená pec. Vykurovali ju z pitvora, keďže jeho zadná časť situovaná oproti vstupu a neskôr aj od vstupu oddelená slúžila tiež ako kuchyňa s ohniskom.

Podbiel, 17.10.2013, pohľad na aditívne radenie trojpriestorových obytných častí za sebou
Podbiel, 17.10.2013, pohľad na aditívne radenie trojpriestorových obytných častí za sebou Ema Kiabová

Silným prvkom, ktorý sa najzreteľnejšie ukázal na návrhu, je riešenie sedlovej strechy. Krovy mohutných strmých sedlových striech boli zhotovované z jednoduchých hambálkových konštrukcií a celoplošne pokryté tradičným dreveným šindľom. Uzatvárali štíty s vysokým ostreším lomeným v jednej polovici až dvoch tretinách výšky.
Veľké sklony striech (pre oravský región sa pohybovali od 49 do 51 stupňov) zabraňovali udržiavaniu snehu na ich povrchu a zbytočnému zaťažovaniu konštrukcie. Vrchol štítu ukončovali charakteristické polkružia, inak nazývané „hálky“ s ozdobne vyrezávaným kolíkom. Štíty, vertikálne plochy umiestnené medzi hálkou a podlomenicou, bývali odebnené nabitými doskami v rôznych geometrických tvaroch.
V rámci dekorácie a ozdobnosti týchto tradičných priečelí domu sa často objavujú dosky, ktoré svojím usporiadaním často vytvárajú solárne motívy.

Múzeum Oravskej dediny, 17.10.2013, riešenie strešných konštrukcií
Múzeum Oravskej dediny, 17.10.2013, riešenie strešných konštrukciíEma Kiabová

Špeciálnym znakom pre túto lokalitu je v rámci strešných konštrukcii absolútna absencia komína v jej rovine. V týchto domoch sa varievalo na otvorenom ohni a dym bol odvádzaný kochom do podstrešia. V streche sa nachádzali len dymníky, takže komín na ňu nebol vyvádzaný. Koch bol ukončený na pôjde takzvanou pieckou, vytvorenou z plochých skál, ktorá zachytávala iskry a zabraňovala riziku vzniku požiaru.

Veličná, profil striech s absentuucimi komínmi
Veličná, profil striech s absentuucimi komínmiSlovensko na historických fotografiách

Výrazným znakom, ktorý sa však pred možnou aplikáciou do riešenej novostavby musel prejsť čiastočnou modernizáciou, je tradičné riešenie okna. Keďže boli z pohľadu tepelnej techniky najslabším miestom konštrukcie, mali veľmi malé rozmery a boli osadené veľmi nariedko.
Zo strany dvora sa nachádzali iba dve, do prednej a zadnej izby. Keďže sa v minulosti všetko dianie konalo mimo interiéru, takéto okná vyhovovali aj na hygienické požiadavky, no v súčasnosti by stratili svojimi malými plochami funkčnosť.
V rámci svojho členenia do združeného, alebo dokonca trojdielneho prvku v priečelí na štítovej strane domu však vytvoril zaujímavú črtu s rozličnými dekoratívnymi prvkami. Tie boli zvačša aplikované na okenice či dreveného rámu a mali vyrezávaný charakter. Zriedka mohli byť vzory vytvorené vybíjanými klincami.

Podbiel, 17.10.2013 , zdvojené šesťtabuľkové okno s dekórom zo začiatku 20.storočia
Podbiel, 17.10.2013 , zdvojené šesťtabuľkové okno s dekórom zo začiatku 20.storočia Ema Kiabová

Pôvodným zámerom bola aplikácia zrubovej techniky z trámov kresaných z dvoch strán. Škáry medzi nimi boli po celej dĺžke vypĺňané machom, ktorý slúžil ako tesnenie. Z exteriérovej strany neboli obvodové múry inak povrchovo upravované. Ojedinele bola vytvorená kamenná podmurovka, ktorá vyrovnávala mierne svahovitý terén a zároveň steny izolovala od zemnej vlhkosti. Ten v spodnej časti zrubu vytvoril sokel, ktorý zvykol byť natretý na bielo.
Z tejto zrubovej techniky nakoniec bolo v rámci konceptuálneho riešenia navrhovaného objektu vhodné použiť iba kamenný sokel, ktorý zároveň, okrem štítových stien vytiahnutých až po hrebeň, tvorí jedinú vertikálnu časť objektu.

Muzeum Oravskej dediny, 17.10.2013 – detail trámov kresaných z dvoch strán
Muzeum Oravskej dediny, 17.10.2013 – detail trámov kresaných z dvoch strán Ema Kiabová

Inšpiratívnou myšlienkou pri vytváraní geometrického tvaru pôdorysného rozmeru sa stali klasické hospodárske usadlosti, dodnes zachované a rozšírené v tejto lokalite. Ich základom sa stali otvorené spoločné dvory s hĺbkovou zástavbou. V prednej časti bývajú radené zväčša tri domy, na ktoré v zadnej časti nadväzujú hospodárske stavby. Na tie, ako aj na maštale, šopy, chlievy a drevárne je kolmo pripojená stodola. Takto sa uzavrie celá hospodárska jednotka – hospodársky dvor. Z hľadiska perspektívy možného rozvoja samotného ski-centra je to veľmi praktický moment, vďaka ktorému je prípadné riešenie rozširovania prístavbami bezproblémové.

Múzeum Oravskej dediny, 17.10.2013, tradičný oravský hospodársky dvor
Múzeum Oravskej dediny, 17.10.2013, tradičný oravský hospodársky dvorEma Kiabová

V prednej časti bývali radené domy, na ktoré v zadnej časti nadväzovali hospodárske stavby. Na tie, ako aj na maštale, šopy, chlievy a drevárne bola kolmo pripojená stodola. Okrem toho, že uzavrela celú hospodársku jednotku, vytvorila optické prepojenie medzi vzdialenejšími objektami, ktoré sa v modifikovanej forme objaví aj v novej údolnej stanici.

Základný hmotový koncept riešenia
Základný hmotový koncept riešenia

Lokalita riešeného objektu sa nachádza sa priamo v obci, takže je pre návštevníkov ľahko prístupná. Momentálne sa tu nachádza pôvodná budova údolnej stanice vleku, ktorá je už v súčasnosti v procese búracích prác. V jej blízkosti je okrem realizácie ski-centra plánovaná výstavba rekreačých chatiek, ktorých lukratívnosť je podmienená vhodným riešením ski-centra ako polyfunkčného objektu. Pozemok svojou orientáciou odklonenou od obytnej časti obce môže svojou sekundárnou funkciou poskytnúť vhodné priestory pre centrum nočného diania a sociálneho vyžitia v obci.

Situácia
Situácia

Jeho poloha vychádza z typologickej prípravy, ktorá znázorňuje pohyb lyžiarov a pohyb peších a ich súčasné fungovanie bez vzniku rizika. Pohyb lyžiarov je úzko spätý s polohou nástupnej stanice plánovanej lanovky.
Na pozemku bolo potrebné vybudovať komunikačnú schému, ktorá bude efektívne a jednoducho plniť svoju funkciu.

Trasy pohybu peších návštevníkov
Trasy pohybu peších návštevníkov

Novonavrhnuté stredisko sa skladá z tvoch samosčtatných objektov navzájom prepojených chodbou na druhom nazdemnom podlaží. Tento prepojovací prvok na prvom nadzemnom podlaží slúži ako krytie vchodových priestorov jednotlivých jednotiek. Terasa je situovaná medzi dvoma objektami a slúži ako vonkajšie sedenie k reštaurácii. Je orientovaná na juhozápad, čo umožňuje jej preslnenie počas celého dňa až do večera. Svojím výhľadom je priamo prepojená so svahom, takže v rámci umiestnenia vytvára ideálny rekreačno-stravovací priestor. 

Schematický model jednotlivých diposzičných celkov
Schematický model jednotlivých diposzičných celkov
Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NP
Pôdorys 2NP
Pôdorys 2NP
Priečne rezy - cez aditívne radené objekty
Priečne rezy - cez aditívne radené objekty

Študovaním tradičných ornamentov objavujúcich sa na leme okien, zárubní, prekladov je možné vytvoriť abstrakciu týchto motívov. Tie sa môžu objaviť pri novotvaroch ako akcent, ktorý sa kontrastne odvoláva na lokálne znaky architektonicko-designovej tvorby. V rpípade SKI centra je badateľný na linkách, ktoré evokujú zábradlie na presklenom prepojovacom kubuse.

Pohľady
Pohľady
Detial skrytého zaatikového odvodňovanieho žľabu
Detial skrytého zaatikového odvodňovanieho žľabu
Umiestnenie sneholamov na strešnej konštrukcií
Umiestnenie sneholamov na strešnej konštrukcií
Vizualizácia - pohľad od svahu
Vizualizácia - pohľad od svahu
Vizualizácia - pohľad od dediny
Vizualizácia - pohľad od dediny

Ateliér

Ing. Ema Kiabová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím