Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. marec 2016
0
538

Kostolík v Svätušiach

V štvrtej časti seriálu venovaného stredovekým kostolíkom na našom území predstavíme románsko-gotický kostolík v Svätušiach
Kostolík v Svätušiach
Autori: autor neznámyRealizácia: 1200 - 0Adresa: Podhorská 148/57, Svätuše, SlovenskoPublikované: 4. marec 2017

Tento seriál pripravujeme vďaka spolupráci s nadšencami z Apsida.sk, ktorí v posledných rokoch vykonali veľký kus záslužnej práce pri mapovaní zachovaných stredovekých objektov. Podklady nám poskytol Štefan Podolinský, iniciátor tohto projektu, ktorý spolu s manželkou Alexandrou osobne objekty zdokumentoval.

Obec Svätuše (maď. Szentes) leží 6 kilometrov západne od Kráľovského Chlmca, hneď pri hlavnej ceste na Stredu nad Bodrogom a Trebišov. Kostolík stojí na východnom okraji obce na svahu. Je to jeden z najzaujímavejších príkladov stredovekej sakrálnej architektúry na Slovensku - románsko-gotická jednoloďová stavba s polygonálnym presbytériom, západnou vežou a severnou kaplnkou. V posledných rokoch sa podarilo na jeho obnovu získať peniaze z programu MK SR Obnovme si svoj dom a z ďalších zdrojov. Kostolík dostal nové fasády a reštaurované boli oba portály.

Objekt postavili na návrší v dominantnej polohe nad obcou niekedy v prvej polovici 13. storočia. Pôvodne šlo o neveľký tehlový kostolík so západnou vežou, emporou a apsidou neznámeho tvaru, ktorý svojou výzdobou podľa všetkého patril medzi najhonosnejšie vidiecke chrámy na našom území. Stavebným materiálom boli tehly s rozmermi 29 x 15 x 4,5 cm.

V druhej polovici 15. storočia už nevyhovoval rastúcemu počtu veriacich, a preto bol radikálne prestavaný. Loď kostolíka bola rozšírená smerom na juh i východ, čo si vyžiadalo zbúranie južnej románskej steny lode i pôvodnej svätyne. Tú nahradilo podstatne väčšie polygonálne presbytérium. Zo severnej strany k nemu navyše pristavali aj sakristiu obdĺžnikového pôdorysu. Rozšírením lode na juh sa veža dostala mimo os západného priečelia.

V tej dobe už neexistovala gotická sakristia a zostali z nej len časti múrov, ktoré sa premenili na oporné piliere presbytéria. Kostolík bol obnovovaný v roku 1909 a 1967, ďalšia obnova sa realizuje v posledných rokoch.

foto: Štefan Podolinský

Kostolík vďaka svojej polohe na návrší nad obcou dominuje širokému okoliu a je viditeľný už zďaleka. Je od neho krásny výhľad na okolitú krajinu.

foto: Štefan Podolinský

Z románskeho obdobia sa dodnes zachovalo len západné priečelie s vežou a časť severnej steny lode. V interiéri doteraz stojí románska empora a na prízemí veže sa zachoval pôvodný ozdobný portál.

foto: Štefan Podolinský

Románska veža je členená v exteriéri na jednotlivé poschodia s oknami zuborezom a oblúčikovým vlysom prechádzajúcim do nárožných lizén. Prvé poschodie je osvetlené iba jednoduchým oknom na západnej strane. Na ďalších dvoch poschodiam sú už kvôli odľahčeniu hmoty veže združené okná, na severnej a južnej strane dokonca až trojité (trifóriá). Možno povedať, že ide o najozdobnejšiu zachovanú vežu vidieckeho kostolíka z románskeho obdobia na našom území. Najmä dvojica trojitých okien na severnej a južnej strane veže je na naše pomery veľmi zriedkavá. Svojou ozdobnosťou sa veži v Svätušiach blíži kostolík vo Veľkej Tŕni.

foto: Štefan Podolinský

Krásnym príkladom románskeho slohu je aj západný ústupkový portál s dvoma vloženými stĺpikmi na každej strane. Výzdoba ich kalichov nie je jednotná. Na ľavej strane sú to bobule s volutami, na pravej jazykové listy, z ktorých časť nesie na spodnej strane palmetový vzor. Portál je štýlovo i materiálovo blízky portálom kostola v maďarskej Karcsi.

foto: Štefan Podolinský

Na západnej strane lode sa nachádza empora nesená dvoma masívnymi stĺpmi s kubickými hlavicami. Do priestoru lode sa otvára troma arkádovými oblúkmi, z ktorých južný bol v gotike upravený do tvaru trojlístka kvôli rozšíreniu lode južným smerom. Na prvom poschodí empory, na jej strednej časti, stojí východná časť veže, otvorená z trocha strán do lode polkruhovými oblúkmi. V západnej stene lode na poschodí sa nachádzajú tri niky, resp. sedílie.

foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský

Z obdobia neskorogotickej prestavby kostolíka sa zachoval okrem klenby presbytéria a niekoľkých okien s kružbou aj hodnotný portál v tvare oslieho chrbáta na južnej strane. Spodné časti jeho ostenia sú výzdobou blízke západnému gotickému portálu v Malej Bare.

foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský

Zaujímavosti:

- Na severnej strane presbytéria je v stene zamurovaný vstup do zbúranej gotickej sakristie.
- Slovenská pošta vydala 2. januára 2009 poštovú známku s motívom veže kostolíka.
- Na kopci nad kostolom sa nachádzajú zvyšky stredovekého hradu.
- Stredoveké kostoly sa nachádzajú aj v neďalekých obciach Boľ a Leles, zaniknutý kostolík bol preskúmaný aj v katastri obce Veľký Horeš.

Poloha diela

autor neznámy
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím