Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. marec 2016
0
772

Kostolík v Svätušiach

V štvrtej časti seriálu venovaného stredovekým kostolíkom na našom území predstavíme románsko-gotický kostolík v Svätušiach
Kostolík v Svätušiach
Autori: autor neznámyRealizácia: 1200 - 0Adresa: Podhorská 148/57, Svätuše, SlovenskoPublikované: 4. marec 2017

Tento seriál pripravujeme vďaka spolupráci s nadšencami z Apsida.sk, ktorí v posledných rokoch vykonali veľký kus záslužnej práce pri mapovaní zachovaných stredovekých objektov. Podklady nám poskytol Štefan Podolinský, iniciátor tohto projektu, ktorý spolu s manželkou Alexandrou osobne objekty zdokumentoval.

Obec Svätuše (maď. Szentes) leží 6 kilometrov západne od Kráľovského Chlmca, hneď pri hlavnej ceste na Stredu nad Bodrogom a Trebišov. Kostolík stojí na východnom okraji obce na svahu. Je to jeden z najzaujímavejších príkladov stredovekej sakrálnej architektúry na Slovensku - románsko-gotická jednoloďová stavba s polygonálnym presbytériom, západnou vežou a severnou kaplnkou. V posledných rokoch sa podarilo na jeho obnovu získať peniaze z programu MK SR Obnovme si svoj dom a z ďalších zdrojov. Kostolík dostal nové fasády a reštaurované boli oba portály.

Objekt postavili na návrší v dominantnej polohe nad obcou niekedy v prvej polovici 13. storočia. Pôvodne šlo o neveľký tehlový kostolík so západnou vežou, emporou a apsidou neznámeho tvaru, ktorý svojou výzdobou podľa všetkého patril medzi najhonosnejšie vidiecke chrámy na našom území. Stavebným materiálom boli tehly s rozmermi 29 x 15 x 4,5 cm.

V druhej polovici 15. storočia už nevyhovoval rastúcemu počtu veriacich, a preto bol radikálne prestavaný. Loď kostolíka bola rozšírená smerom na juh i východ, čo si vyžiadalo zbúranie južnej románskej steny lode i pôvodnej svätyne. Tú nahradilo podstatne väčšie polygonálne presbytérium. Zo severnej strany k nemu navyše pristavali aj sakristiu obdĺžnikového pôdorysu. Rozšírením lode na juh sa veža dostala mimo os západného priečelia.

V tej dobe už neexistovala gotická sakristia a zostali z nej len časti múrov, ktoré sa premenili na oporné piliere presbytéria. Kostolík bol obnovovaný v roku 1909 a 1967, ďalšia obnova sa realizuje v posledných rokoch.

foto: Štefan Podolinský

Kostolík vďaka svojej polohe na návrší nad obcou dominuje širokému okoliu a je viditeľný už zďaleka. Je od neho krásny výhľad na okolitú krajinu.

foto: Štefan Podolinský

Z románskeho obdobia sa dodnes zachovalo len západné priečelie s vežou a časť severnej steny lode. V interiéri doteraz stojí románska empora a na prízemí veže sa zachoval pôvodný ozdobný portál.

foto: Štefan Podolinský

Románska veža je členená v exteriéri na jednotlivé poschodia s oknami zuborezom a oblúčikovým vlysom prechádzajúcim do nárožných lizén. Prvé poschodie je osvetlené iba jednoduchým oknom na západnej strane. Na ďalších dvoch poschodiam sú už kvôli odľahčeniu hmoty veže združené okná, na severnej a južnej strane dokonca až trojité (trifóriá). Možno povedať, že ide o najozdobnejšiu zachovanú vežu vidieckeho kostolíka z románskeho obdobia na našom území. Najmä dvojica trojitých okien na severnej a južnej strane veže je na naše pomery veľmi zriedkavá. Svojou ozdobnosťou sa veži v Svätušiach blíži kostolík vo Veľkej Tŕni.

foto: Štefan Podolinský

Krásnym príkladom románskeho slohu je aj západný ústupkový portál s dvoma vloženými stĺpikmi na každej strane. Výzdoba ich kalichov nie je jednotná. Na ľavej strane sú to bobule s volutami, na pravej jazykové listy, z ktorých časť nesie na spodnej strane palmetový vzor. Portál je štýlovo i materiálovo blízky portálom kostola v maďarskej Karcsi.

foto: Štefan Podolinský

Na západnej strane lode sa nachádza empora nesená dvoma masívnymi stĺpmi s kubickými hlavicami. Do priestoru lode sa otvára troma arkádovými oblúkmi, z ktorých južný bol v gotike upravený do tvaru trojlístka kvôli rozšíreniu lode južným smerom. Na prvom poschodí empory, na jej strednej časti, stojí východná časť veže, otvorená z trocha strán do lode polkruhovými oblúkmi. V západnej stene lode na poschodí sa nachádzajú tri niky, resp. sedílie.

foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský

Z obdobia neskorogotickej prestavby kostolíka sa zachoval okrem klenby presbytéria a niekoľkých okien s kružbou aj hodnotný portál v tvare oslieho chrbáta na južnej strane. Spodné časti jeho ostenia sú výzdobou blízke západnému gotickému portálu v Malej Bare.

foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský
foto: Štefan Podolinský

Zaujímavosti:

- Na severnej strane presbytéria je v stene zamurovaný vstup do zbúranej gotickej sakristie.
- Slovenská pošta vydala 2. januára 2009 poštovú známku s motívom veže kostolíka.
- Na kopci nad kostolom sa nachádzajú zvyšky stredovekého hradu.
- Stredoveké kostoly sa nachádzajú aj v neďalekých obciach Boľ a Leles, zaniknutý kostolík bol preskúmaný aj v katastri obce Veľký Horeš.

Poloha diela

autor neznámy
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím