Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. september 2022
0
101

Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu

Nová tvár Tyršovho nábrežia - revitalizácia okolia pamätníka obetiam extrémizmu

Ateliér krajinnej a záhradnej architektúry KATEdesign v spolupráci s mestom Bratislava navrhli revitalizáciu priestoru okolia pamätníka obetiam extrémizmu, ktorej snahou je podporenie pôsobenia pamätníka v priestore jednoduchou krajinárskou úpravou. Takýto návrh poukazuje na pietny charakter miesta a poskytuje možnosť nerušeného oddychu návštevníkov pod korunami stromov s výhľadom na dominantu mesta- Bratislavský hrad.
Terénne modelácie, ktoré sa šíria trávnatou plochou od stredu kruhového podstavca sochy Zlomené krídlo, poskytujú priestor na oddych pod korunami stromov. Zároveň metaforicky znázorňujú dopad násilného činu na hladinu spoločnosti, ktorý vyvoláva reakciu, podobne ako dopad jedinej kvapky na vodnú hladinu.
Križovanie hlavných komunikácií vyjadruje stret rôznych názorov. Mierne vyosenie pamätníka z hlavných prechodových línií podporuje pietny charakter objektu a vytvára mikropriestor s ukľudnením prevádzky, čo podporuje i umiestnenie v trávnika. Sústrednosť ďalších úprav, či už terénnych modelácií, alebo usporiadanie výsadieb však jednoznačne definujú pamätník ako centrum priestoru a dominantný záujmový bod kompozície.
Riešenie materiálov a výber mobiliáru je navrhovaný z hľadiska funkčnosti a udržateľnosti tak, aby zvolené prvky boli dostatočne odolné a nevyžadovali si intenzívnu údržbu.
Návrh riešenia reaguje na potrebu zvyšovania podielu zelene v mestách v kontexte klimatických zmien a ich dopadu na životné prostredie a urbánny priestor. Výber navrhovaných drevín zohľadňuje stanovištné podmienky, druhovú skladbu územia a taktiež vizuálne pôsobenie a začlenenie do architektonického celku. Výsadba okrasných tráv je monokultúrna s doplnením cibuľovín. Biele tulipány reflektujú nevinnosť mladého človeka a pietu daného miesta.
Parkovanie tiež neostalo opomenutým bodom. Kým sa postupne mesto vysporadúva s parkovacou politikou, nebolo možné statickú dopravu vylúčiť z územia úplne. Plocha na parkovanie bola výrazne zredukovaná, avšak počet parkovacích miest sa neznížil dramatickým spôsobom, nakoľko prebehla reorganizácia parkovacích miest a časom, po vyriešení odstavných plôch, bude parkovanie v budúcnosti z územia vyčlenené a priestor ostane ponechaný pre rekreačné aktivity.

Tyršovo nábrežie a pamätník obetí extrémizmu si zaslúžia plnohodnotné krajinno-architektonické stvárnenie, ktoré svojou funkčnou náplňou vytvoria priestor v plnej miere slúžiaci potrebám jeho návštevníkov. Nezaostáva v riešení ekologických aspektov a decentným spôsobom prináša súčasné riešenie.
Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu
Autori: Ing Katarína Monček, Ing. Michaela Šmeringaiová, Ing. Mária Jurčová, Ing. Arch Vlado GašpárekNávrh: 2020 - 0Adresa: SlovenskoPublikované: 26. september 2022

Poloha diela

Ing Katarína Monček
Ing. Michaela Šmeringaiová
Ing. Mária Jurčová
Ing. Arch Vlado Gašpárek
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím