Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. november 2018
0
1326

Centrum mladých reformovaných - obnova domu pri Miklušovej väznici 3, Košice

Rekonštrukcia Národnej kultúrnej pamiatky.
Centrum mladých reformovaných - obnova domu pri Miklušovej väznici 3, Košice
Autori: Dr. Ing. arch. Ján Krcho, Ing. Gabriel Boženík, Ing. arch. Zuzana W. SentelikSpolupráca: András Félegyházi (interiér)Investor: Zväz mladých reformovaných - FIRESZPlocha pozemku: 414 m2Zastavaná plocha: 336 m2Podlažná plocha: 651 m2Investičný náklad: 600 000 EURNávrh: 2009 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Pri Miklušovej väznici 3, Košice, SlovenskoPublikované: 6. december 2018

Meštiansky dom v centre Košíc po rekonštrukcii slúži ako konferenčné a spoločenské centrum mládežníckej organizácie Reformovanej cirkvi, ktorého súčasťou je príležitostné ubytovanie. Ján Krcho sa na projekte podieľal už vo fáze pamiatkového výskumu, svoje poznatky následne preniesol do procesu návrhu a realizácie. Východiskom pamiatkovej obnovy bolo zachovanie všetkých vrstiev, uzatvorených poslednou určujúcou klasicistickou prestavbou, vrátane neskorších hodnotných doplnkov.

Foto: Ján Krcho

Ohradený dom Pri Miklušovej väznici 3 v Košiciach

Dom s adresou Pri Miklušovej väznici 3 je súčasťou najstaršieho stredovekého jadra Košíc, situovaný na krátkej ulici vedúcej ku kostolu kalvínov a ku známej Miklušovej väznici. Vysoké múry, ktoré pôvodne ohradzovali parcelu s domom na pôdoryse v tvare „L“, mu dali charakter uzatvorenej pevnostne pôsobiacej jednotky, so životom odohrávajúcim sa na vnútornom dvore. V roku 1981 získal objekt aj status národnej kultúrnej pamiatky, čo bol fakt, ktorý zásadne ovplyvnil aj jeho dlho pripravovanú komplexnú obnovu.

Projektovaniu musel predchádzať architektonicko-historický výskum domu, aby sa ozrejmili a pevne definovali jeho konštrukcie a ich pamiatkové hodnoty. Výskumníkom Jánovi Krchovi a jeho spolupracovníčke Zuzane Sentelíkovej sa podarilo identifikovať až sedem vývojových architektonicko-stavebných historických fáz od polovice 14. až do začiatku 20. storočia. Objavili časti pôvodného monumentálneho gotického portálu na pomerne malej - iba trojosovej hlavnej fasáde domu, ktorý ju veľkoryso a reprezentatívne otváral, napriek celkovej uzavretosti domu na parcele ohradenej múrmi. Dôležitá klasicistická štýlová etapa okolo roku 1822 zjednotila architektonickú podobu domu do podnes zachovanej podoby. Reštaurátorským výskumom sa podarilo identifikovať viacero vrstiev dekoratívnej výmaľby interiéru hlavného aj východného krídla z doby prvej aj druhej polovice 19. storočia, ktoré sa sčasti reštaurovali súbežne so stavebnou obnovou.

Obnovu architekti projektovali od roku 2009, vtedy prebehli aj výskumy a až neskôr sa pristúpilo ku realizácii stavby od zimy v roku 2016. Dom bol v dezolátnom stavebno-technickom stave s čiastočnými statickými poruchami krídel, dlhodobo neudržiavaný a neobývaný. Predošlé zásahy počas 20. storočia mu nepomohli, naopak zhoršili jeho stav (okrem obnovenej strechy, ktorá objekt chránila pred ďalším poškodením).

Nastala tu z hľadiska zachovania pamiatkových hodnôt ideálna situácia, kedy sa architektonickej a stavebnej obnove starého objektu s množstvom vývojových fáz venoval výskumník a architekt v jednej osobe Ján Krcho, k pamiatkovej substancii veľmi citlivý architekt. Tým, že dôkladne spoznal dom, jeho historické konštrukcie a prvky, mal k nim prirodzený rešpekt. Na dom nahliadal ako na zložitú skladačku prvkov, kde bolo potrebné vytiahnuť to dôležité a určujúce s akceptovaním všetkých hodnotných konštrukcií z rôznych časových období, uzatvorenými poslednou určujúcou klasicistickou prestavbou, a o doplnenie starého novým v nevyhnutnej miere. Šlo skôr o nachádzanie a rešpektovanie, snahu zachovávať,  postarať sa a vhodne doplniť, ako domu vtlačiť novú podobu prepisovaním, nahrádzaním či prekrývaním, či dodatočným zväčšovaním kapacity domu (ako je časté pri obnove pamiatok ako investícií, ktoré sa musia rýchlo vrátiť). Zámer architekta by však nevyšiel, keby mu nevychádzal v ústrety vlastník, investor - kalvínska cirkevná obec, ktorá pre objekt určila vhodné kultúrno-spoločenské využitie s príležitostným apartmánovým bývaním.

Vykonanou obnovou sa podarilo nájsť historickú podobu fasády, predtým „slepej a hluchej“ s opäť prezentovaným a rekonštruovaným gotickým portálom a nájsť aj staršiu logiku členenia dvorových fasád s dvorovými kovovými pavlačami. Zachovala sa celková hmotová a objemová kompozícia krídel (ku ktorým nič nepribudlo), aj staršia priestorová hierarchia priestorov domu s reprezentačnými väčšími miestnosťami orientovanými do hlavnej fasády a funkčnosť hlavného schodiska ako hlavného prístupu na poschodie. Dvor zostal otvorený a opatrený novou dlažbou bez potreby jeho dodatočného zastrešovania, čím dom stále prirodzene „dýcha“. Doplnenie o nové moderné prvky interiéru pôsobí ako triezve a jednouché. Ide o u nás možno aj nezvyčajný prístup architekta a výskumníka zároveň ku obnove starej pamiatkovo chránenej substancii domu, ktorý tu zanechal svoju nenásilnú a rešpektujúcu výrazovú stopu.

Text: Zuzana Labudová

Rekonštrukcia vývoja domu
Rekonštrukcia vývoja domuVizualizácia: Michal Mihaľák
Foto: Ján Krcho
Autor: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Autor: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: Ján Krcho
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Ján Krcho
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Ján Krcho
Pôdorys krovu
Pôdorys krovuAutor: Ján Krcho
Pôdorys strechy
Pôdorys strechyAutor: Ján Krcho
Rez A-A
Rez A-AAutor: Ján Krcho
Analogické vysoké oplotenie Miklušovej väznice
Analogické vysoké oplotenie Miklušovej väzniceFoto: Gabriel Kladek
Uličná fasáda pred rekonštrukciou
Uličná fasáda pred rekonštrukciouFoto: Ján Krcho
Fotodokumentácia stavu pred rekonštrukciou
Fotodokumentácia stavu pred rekonštrukciouFoto: Ján Krcho

Podklady: Ján Krcho

Poloha diela

Dr. Ing. arch. Ján Krcho
Ing. Gabriel Boženík
Ing. arch. Zuzana W. Sentelik
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím