Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. jún 2017
0
3435

Stará synagóga v Bardejove

Pamiatková rekonštrukcia Starej synagógy, ktorá bola desaťročia využívaná na účely neprimerané jej spoločenskej a kultúrnej hodnote. Vďaka komplexnej obnove a reštaurovaniu synagógy vznikol viacúčelový reprezentatívny priestor a miesto pre kultúru.
Stará synagóga v Bardejove
Autori: Dr. Ing. arch. Ján Krcho, Mgr. Peter Gomboš, akad. maliar, Tomáš Lupták, akad. sochárInvestor: Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SRInvestičný náklad: 764 357 €Návrh: 2007 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Mlynská 2777/2, Bardejov, SlovenskoPublikované: 1. júl 2017

Bardejovská synagóga je súčasťou takzvaného Židovského suburbia, ktoré je najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou židovského kultúrneho dedičstva v Bardejove. Komplex židovských rituálnych budov pozostáva zo Starej synagógy, domu zhromaždenia (bet hamidraš), rituálneho kúpeľa (mikve), expanznej veže, kotolne a rekonštruovanej hmoty rituálneho bitúnku. Tieto budovy slúžili duchovným a komunitným potrebám ortodoxnej židovskej komunity so silným vplyvom chasidizmu, ktorá bola šiestou najväčšou na Slovensku v medzivojnovom období.

Fasáda synagógy s obnovenou vstupnou časťou
Fasáda synagógy s obnovenou vstupnou časťouFoto: Ján Krcho
Exteriér rešpektuje textúru a farebnosť originálnej omietkovej vrstvy.
Exteriér rešpektuje textúru a farebnosť originálnej omietkovej vrstvy.Foto: Ján Krcho
V pozadí rekonštruovaný bitúnok, kde sa nachádza zázemie pre návštevníkov
V pozadí rekonštruovaný bitúnok, kde sa nachádza zázemie pre návštevníkovFoto: Ján Krcho

Súbor stavieb sa nachádza v ochrannom pásme Pamiatkovej rezervácie Bardejov. Stará synagóga bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. Vtedy zároveň bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so Židovským suburbiom zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Situácia - areál Židovského suburbia
Situácia - areál Židovského suburbia Autor: Michal Mihaľák
Situácia - areál Židovského suburbia
Situácia - areál Židovského suburbia Autor: Michal Mihaľák

Stará synagóga v Bardejove patrí medzi klenoty sakrálnej architektúry na Slovensku. Stavba postavená začiatkom 19. storočia sa vyznačuje niekoľkými charakteristickými prvkami, medzi ktoré patria: monumentálny rizalit so vstupným schodiskom, slnečné hodiny, zahĺbenie podlahy pod úrovňou terénu, deväť klenieb v hlavnej sále, bohatá ornamentálna maľba interiéru, drevené stropy s výzdobou, zvláštny rad ôsmich výklenkov na východnej stene a dedikačná tabuľa.

Interiér synagógy pozostáva z vestibulu, malej študovne, ženskej galérie a hlavnej sály. Najzaujímavejším artefaktom modlitebného priestoru je dedikačná tabuľa v hebrejskom jazyku umiestnená nad vstupom do hlavnej sály. Poeticky ladený text opisuje príbeh výstavby, ako aj mená jej staviteľov. Ďalšie zachované hebrejské nápisy sú citáciou Žalmu zo Starého zákona, ktorým sa určuje orientácia stavby na východ.

Uprostred hlavnej sály sa nachádza vyvýšené pódium (bima) ktoré ho štyrmi podpornými piliermi spája s klenbami. Hebrejský nápis Keter Tora (Koruna Tóry) na východnej stene vyznačuje miesto, kde bol priestor pre schránku s Tórou. Súčasťou schodiska, ktoré ku nemu viedlo, je úkryt (geniza) slúžiaci na uskladnenie poškodených zvitkov Tóry, nepoužívaných náboženských textov alebo zakázaných kníh pred ich obradným pochovaním.

Pôdorysy pohľady a rez
Pôdorysy pohľady a rezAutor: Ján Krcho

Objekt synagógy sa do roku 2015, keď sa začalo s komplexnou rekonštrukciou zachoval bez výrazných zásahov do pôvodnej podoby stavby. Preto bola pri obnove uplatnená konzervačná metóda.

Okrem reštauračných prác bola pre autorov výzvou aj dostavba zbúraného rizalitu na južnej fasáde. Rizalit bol obnovený na základe technickej dokumentácie, dobových fotografií a zachovaných stavebných prvkov. Pri realizácii nového schodiska bol zohľadnený aj návrat k primárnej nivelete okolitého terénu.

V exteriéri bolo dôležité rešpektovať textúru a farebnosť originálnej omietkovej vrstvy. Ružovkastá farba omietky bola zvolená na základe reštaurátorského výskumu.

Využitie objektu ako skladu chemických hnojív sa prejavilo najmä v interiéri. Vyzrážané soli výrazne poškodili omietky a murivá. Veľká časť z nich musela byť nahradená. Pôvodné podlahy sa napríklad podarilo zachovať iba v ženskej galérii.

Súčasťou obnovy synagógy bola aj požiadavka na vyriešenie zázemia a hygieny pre návštevníkov. V tomto prípade to však neznamenalo výrazné zásahy do hodnotného historického objektu. Technické zázemie bolo umiestnené na miesto budovy zaniknutého bitúnku. Nová stavba vznikla ako jeho hmotová kópia.

Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho

Rekonštrukcia synagógy je súčasťou snahy o oživenie jedinečného areálu židovských rituálnych stavieb na Mlynskej ulici v Bardejove. V súčasnosti prebieha postupná obnova jednotlivých objektov. V prvej fáze sa pozornosť sústredila na záchranu Starej synagógy. Vďaka nákladnej rekonštrukcii a reštaurovaniu synagógy vznikol viacúčelový reprezentatívny priestor. Hlavná sála budovy je miestom konania výstav, koncertov, konferencií alebo prednášok. Dlhodobou prioritou je prepojenie všetkých stavieb areálu, otvorených plôch a pamätníka holokaustu do kompaktnej zóny svetového kultúrneho dedičstva. 

Pozrite si video približujúce históriu a rekonštrukciu synagógy:

3304
Youtube
Synagóga - stav pred rekonštrukciou
Synagóga - stav pred rekonštrukciouZdroj: Suburbium Bardejov
Vystúpenie Pressburger Klezmer Band pri príležitosti odovzdania synagógy verejnosti
Vystúpenie Pressburger Klezmer Band pri príležitosti odovzdania synagógy verejnostiFoto: Ján Krcho

Podklady: Ján Krcho

Poloha diela

Dr. Ing. arch. Ján Krcho
Mgr. Peter Gomboš, akad. maliar
Tomáš Lupták, akad. sochár

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím