Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. september 2015
0
776

Kancelárie IT startupu Apiary v Prahe

Sídlo firmy Apiary sa nachádza v bývalej továrenskej hale, ktorá je dnes súčasťou komplexu Forum Karlín v Prahe. Návrh plne rešpektuje industriálnu atmosféru budovy a posúva estetiku a funkčnosť kancelárskeho priestoru smerom k továrenskej prevádzke.
Kancelárie IT startupu Apiary v Prahe
Autori: Ing. arch. Štěpán Jablonský, Ing. arch. Martin Poláček, Ing. arch. Jan JarošInvestor: Apiary Czech Republic, s.r.o.Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Pernerova 47, Praha, Česká republikaPublikované: 25. september 2015

Hala bola vopred rozčlenená na menšie nájomné jednotky a vybavená vstavaným poschodím. Dispozícia interiéru a jeho architektonický výraz, ktorý bol predmetom návrhu, sa snaží nadviazať na svojbytný charakter priemyselnej stavby a prispôsobiť ho potrebám nového nájomníka.

foto: Štěpán Jablonský

Jedným z hlavných výrazových prostriedkov návrhu je priznanie "hardvéru" stavby, teda konštrukcií a technologického vybavenia kancelárií. Pôvodné oceľové konštrukcie sú natreté na bielo a prezentované ako pohľadové, v stropoch nie sú použité podhľady, všetky rozvody sú viditeľné, ponechané vo svojej prirodzenej farebnosti. 

foto: Štěpán Jablonský

Zvolené materiály tiež sledujú nastavenú "estetiku priznaného". Surovú fyzickosť povrchov je možné chápať aj ako harmonickú protiváhu virtuality firemných produktov. Na 1.NP je podlaha z priemyselnej lakovanej cementovej stierky, na 2.NP z olejovaných smrekovcových podlahových paluboviek "Céčkovej" kvality. Vonkajšia stena s oknami je ponechaná v štuku bez finálnej výmaľby. Sklad bicyklov je oddelený prepážkou z ťahokovu v ráme z oceľových štvorcových profilov, vstavba na prízemí je z vonkajšej strany obložená hliníkovým plechom. Recepcia je vyhotovená z lakovanej smrekovej preglejky. Kuchyne a vstavba schodiska sú z lamina (antracit). Deliace steny pracovísk sú z pórobetónových priečkoviek, striekaných šedou farbou s priznanou štruktúrou (tj. Bez omietky). Oceľová konštrukcia je týmito priečkami vyplnená metódou hrazdenia. Priečky menších zasadačiek sú natreté antracitovou farbou. Hmota toaliet je obložená rovnakým typom dreva, ktoré je použité na podlahu.

foto: Štěpán Jablonský

Hoci išlo o "obyčajné" zariadenie interiéru, témou bolo tiež hmotové usporiadanie stavieb v oboch poschodiach a práca s prirodzeným osvetlením. S výnimkou akustických pórobetónových priečkok oddeľujúcich jednotlivé pracoviská na 2.NP sú jednotlivé elementy dispozície chápané ako objekty vložené do veľkého priestoru haly, samostatne zastrešené pod skutočným stropom (na 1.NP), alebo bez stropu, otvorené dennému svetlu (zasadačky na 2.NP). Aby denné svetlo zo stropných svetlíkov mohlo prenikať aj do spodného podlažia, bol na 2.NP pri zadnej stene vyrezaný v podlahe podlhovastý otvor.

foto: Štěpán Jablonský

V súlade s pravidelnou fasádou je interiér na prízemí delený na 4 odlišne definované zóny - 1) plechová vstavba, v ktorej je sklad bicyklov, šatňa so sprchou, WC a väčšia konferenčná miestnosť. 2) drevená vstavba s recepciou, odpočinkovým a barovým sedením a relaxačné miestností. 3) jedáleň s modulárnymi stolmi a projekčným plátnom. 4) vstavba schodiska, pod ktorým je kuchyňa s barom a sklad.

Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NP
Pôdorys 2NP
Pôdorys 2NP
Rez
Rez
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
foto: Štěpán Jablonský
Interier sa nachádza v továrenskej hale, ktorá je dnes súčásťou komplexu Forum Karlín v Prahe. Autorom citlivej rekonštrukcie industriálnej budovy bývalej prvorepublikovej fabriky je Ricardo Bofill.
Interier sa nachádza v továrenskej hale, ktorá je dnes súčásťou komplexu Forum Karlín v Prahe. Autorom citlivej rekonštrukcie industriálnej budovy bývalej prvorepublikovej fabriky je Ricardo Bofill.foto: Forum Karlín

Podklady: Majo architekti

Poloha diela

Ing. arch. Štěpán Jablonský
Ing. arch. Martin Poláček
Ing. arch. Jan Jaroš

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím