Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. máj 2016
0
587

Rekonštrukcia a dostavba Grandhotelu Pupp v Karlových Varoch

Nová bazénová hala ako autonómny, moderný architektonický prvok na nádvorí historického objektu.
Rekonštrukcia a dostavba Grandhotelu Pupp v Karlových Varoch
Autori: Ing. arch. Karel Mrázek, Ing. arch. Tereza ŠtumpfováZastavaná plocha: 478 m2Podlažná plocha: 1438 m2Obostavaný objem: 5285 m3Návrh: 2009 - 2009Realizácia: 2009 - 2013Adresa: Mírové náměstí 2, Karlovy Vary, Česká republikaPublikované: 18. jún 2016

Grandhotel spoločne s Parkhotelom PUPP tvoria prestížny hotelový komplex v Karlových Varoch. Budovy postavené v neobarokovom štýle 18. storočia sú sídlom hotela už od roku 1701 a majú za sebou bohatú históriu. Dostavba objektu hotelových kúpeľov dopĺňa a rozširuje historicky dlhodobo hotelový komplex o služby kúpeľných, balneo a wellness prevádzok. Zásahy do existujúcich objektov upravili prevádzkové nadväznosti súčasného zložitého hotelového komplexu. Nový objekt vznikol na mieste, kde pôvodne stála kotolňa a neskôr výmenníková stanica.

Foto: Radovan Boček

Urbanistické riešenie využíva polohu pozemku v blízkosti susediaceho lesoparku. Novostavba je navrhnutá ako samostatne stojaci objekt vo dvore s danou vzdialenosťou od okolitých stavieb, s ktorými je prepojený spojovacími lávkami. Dostavba sa stala nenásilnou dominantou dvora, bez toho aby narušovala mierku okolitej zástavby v objeme alebo výške. Dopĺňa tvaroslovie komplexu moderným exaktným hranolom a dochádza k zámernému kontrastu medzi starým a novým.

Situácia
Situácia

Pobytová terasa na streche nového objektu plní funkciu atraktívneho spoločenského priestoru pre akcie organizované pod holým nebom.

Foto: Radovan Boček

Ústredným priestorom nových kúpeľov je bazénová hala s centrálne umiestneným bazénom. SZ priečelie haly s rozsiahlym presklením ponúkne príjemné pohľady na vzrastlú zeleň susediaceho lesoparku. Strešné svetlíky sú riešené ako konštrukcia s prerušeným tepelným mostom a so zasklením z bezpečnostného tvrdeného skla. Sú zakomponované ako súčasť terasy.

Foto: Radovan Boček

Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza technické zázemie bazéna a priľahlých vodných atrakcií. Ďalej sa tu nachádza časť balneo prevádzky - sauna, parné kúpele a potrebné zázemie. Táto prevádzka je spojená s bazénovou halou pomocou vertikálnej komunikácie. Na prízemí je tiež umiestnený výťah určený pre zásobovanie obytnej terasy a súčasne slúži ako evakuačný pre strešnú terasu.

Pôdorys 1.NP
Pôdorys 1.NP

Druhé podlažie je prepojené s existujúcimi objektmi tromi lávkami. Z recepcie balneo a wellness prevádzok, ktorá je umiestnená v 2.NP hotela vedie do vstupnej chodby lávka prekonávajúci výšku jedného poschodia. Do rovnakej chodby ústi tiež lávka prepájajúca balneo prevádzku s prevádzkou v historickom objekte.

Centrom a hlavným magnetom wellness objektu je relaxačný bazén s rozmermi 14,3 x 6,5 m s hĺbkou 1,4 m. V rámci relaxačnej časti je tu umiestnený perličkový kúpeľ a masážne lavice. Súčasťou je aj priľahlé zázemie - šatne a hygiena, miestnosť pre plavčíka a podružné schodisko do 1.NP. Samostatnou časťou je schodisko prepájajúce lávku z Grandhotela so strešnou terasou.

Pôdorys 2.NP
Pôdorys 2.NP

Tretie podlažie zaberá strešná pobytová terasa. Tento priestor je vhodný pre príležitostné organizovanie rôznych spoločenských akcií. Recepcia Grandhotela Pupp je prepojená so strešnou terasou pomocou spojovacej lávky a nadväzujúceho schodiska. Strešná terasa je citlivo architektonicky stvárnená a poskytne tak izbám, ktoré sú orientované do dvora, príjemný výhľad.

Pôdorys 3.NP
Pôdorys 3.NP

Z hľadiska hygieny je prevádzka a prístup návštevníkov zrejmý z dispozície – prístup od balneo recepcie v Grandhoteli, cez spojovaciu lávku, "nečistú" chodbu 2.17, cez šatne a hygienu do čistého priestoru bazénu. Prístup do parných kúpeľov a sauny v 1.NP po schodisku z bazénovej haly, alebo pomocou výťahu. Pre špinavé prádlo je vyčlenený sklad v prízemí, čisté uteráky sú pripravené v recepcii balnea II. a podľa potreby sú dplňované personálom.

Rezy
Rezy

Fasáda budovy je riešená vonkajším kontaktným zatepľovacím systémom s cementovou omietkou. Fasáda je členená do častí s farebným a štruktúrnym rozlíšením. Celky sú od seba vizuálne oddelené. Riešenie fasády wellness je založené na kontraste dvoch základných elementov - pohľadová cementová omietka v kontraste s farebnými dekoratívnymi veľkoplošnými oknami. Bazénová hala aj samotný bazén sú obložené keramickým obkladom, bazény sú nerezové. Spojovacie lávky sú riešené ako oceľovo-sklenené konštrukcie.

Juhovýchodný pohľad
Juhovýchodný pohľad
Juhozápadný pohľad
Juhozápadný pohľad
Severovýchodný pohľad
Severovýchodný pohľad
Severozápadný pohľad
Severozápadný pohľad
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček
Foto: Radovan Boček

Poloha diela

Ing. arch. Karel Mrázek
Ing. arch. Tereza Štumpfová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím