Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. október 2015
0
1812

Univerzitná nemocnica L. Pasteura - Urgentný príjem

Verejné investície a špeciálne zdravotníctvo sú oblasti, kde nám dobrá architektúra chýba. Práve kvalita a množstvo občianskych stavieb realizovaných z verejných prostriedkov sú vizitkou kultúrnej úrovne spoločnosti. Máme čo doháňať. Preto radi prezentujeme nasledovaniahodný príklad .
Univerzitná nemocnica L. Pasteura - Urgentný príjem
Autori: Akad. arch. Štefan Mitro, Ing. arch. Juraj Dubay, Ing. Dušan KnapíkInvestor: Univerzitná nemocnica L. Pasteura KošiceZastavaná plocha: 2312 m2Investičný náklad: 26,5 mil. €Návrh: 2009 - 2010Realizácia: 2012 - 2014Adresa: Rastislavova 43, Košice, SlovenskoPublikované: 6. október 2015

Urgentný príjem v Košiciach. Už sám názov napovedá, že sa jedná sa o zdravotnícku stavbu. Stavba je súčasťou historického areálu nemocnice L. Pasteura na Rastislavovej ulici. Je situovaná v juhovýchodnom krídle areálu nemocnice medzi stavbami z konca 20 stor. Urbanisticky je osadená kolmo na os staršieho objektu chirurgického monobloku, s ktorým je prepojená na úrovni I. NP. Za týmto účelom bolo I.NP staršieho pavilónu preriešené. V osi stavby vznikol spoločný hlavný vstup a vestibul. Je samostatným stavebným objektom. Nad schodiskom hlavného vstupu, v pôvodnom zámere mala byť realizovaná aula, ktorá bola dôležitým akcentom nového vstupu (realizácia auly bola posunutá na neskoršie obdobie). V súčasnosti je schodisko hlavného vstupu prekryté oceľovou markízou a je doplnené nájazdovou a výjazdovou rampou, ktorá slúži obidvom budovám.

Objekt „Urgentného príjmu“ má jedno polozapustené podzemné podlažie, päť nadzemných podlaží pre medicínske výkony. Šieste nadzemné – technické podlažie je obsadené zariadeniami TZB. V časti strechy južného krídla je osadený kruhový „terč“ – pristávacia plocha, heliport pre pristávanie helikoptér vzdušného záchranného systému. V osi objektu urgentného príjmu, pred južnou fasádou je osadený solitérny „energo- objekt“ (trafo, záložný zdroj ELI, strojovňa stlačeného vzduchu a medicínskych plynov).

Situácia
Situácia

Základným poslaním objektu urgentného príjmu je ošetrenie traumatologických stavov. Rýchly transport, zabezpečenie životných funkcii zraneného, rýchla diagnostika a realizácia život zachraňujúcej operácie, pooperačná starostlivosť, následne umiestnenie v lôžkovej časti pavilónu.

Základnou myšlienkou autorského kolektívu v čase tvorby a projektovej činnosti bolo navrhnúť stavbu, ktorá svojou architektúrou plynule nadviaže na funkcionalizmus 70-tych rokov - na „staršieho brata“ - stavbu chirurgického monobloku, ktorého pavilón „urgentného príjmu“ sa stáva súčasťou. Funkčná náplň objektu nás vyzývala k prísnemu dispozičnému radeniu funkcií, ktoré sme sa snažili vystavať zo súčasných stavebných materiálov a technológií s dôrazom na jednoduchosť tvaru, čistotu detailu a tento odkaz obsahu preniesť i do exteriérového výrazu, čo je charakteristickým znakom tejto realizácie.

Trvalú udržateľnosť investície autori pretavili do metalického obvodového plášťa a všetkých exteriérových detailov, ktoré svojím bezúdržbovým povrchom, spolu s pasívnymi prvkami solárnych clon, podporujú ekonomiku prevádzky v rovine údržby a réžie a posúvajú objekt do kategórie nízkoenergetických stavieb.

Kompozično - hmotovou dominantou je riešenie exponovanej južnej fasády, ktorá je štruktúrou solárnych clon rozdelená do troch polí. Centrálna štruktúra je rozdelená vo vertikálnom smere  a ukončená dominantnou kruhovou plochou heliportu, ktorá je zároveň „logom“ budovy Urgentného príjmu.

I.PP	 - šatne personálu, strojovne TZB, sklady, archív
I.PP - šatne personálu, strojovne TZB, sklady, archív
I.NP - vstupný register, rádiolog. diagnostika (CT, RTG ), zákroková sála , ambulancie
I.NP - vstupný register, rádiolog. diagnostika (CT, RTG ), zákroková sála , ambulancie
II.NP - lôžková časť kliniky urgentnej chirurgie + infekčné odd.
II.NP - lôžková časť kliniky urgentnej chirurgie + infekčné odd.
III.NP - lôžková časť kliniky urgentnej chirurgie
III.NP - lôžková časť kliniky urgentnej chirurgie
IV.NP - oddelenie OIAM a odd. JIS
IV.NP - oddelenie OIAM a odd. JIS
V.NP - operačné sály a priestory operačných tímov
V.NP - operačné sály a priestory operačných tímov
VI.NP - technické podlažie (TZB), pristávacia plocha pre helikoptéry – heliport
VI.NP - technické podlažie (TZB), pristávacia plocha pre helikoptéry – heliport
Pohľad južný
Pohľad južný
Pohľad západný
Pohľad západný
Rez
Rez

Nová budova urgentného príjmu získala ocenenie Zahraniční stavba roku 2014 – titul udelený za najlepšiu realizáciu stavby českou stavebnou firmou realizovanou v zahraničí. 

podklady: Akad. arch. Štefan Mitro

Poloha diela

Akad. arch. Štefan Mitro
Ing. arch. Juraj Dubay
Ing. Dušan Knapík
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím