Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. marec 2020
1
16415

100DOLY - rodinný dom v Skačanoch

Bývanie s výhľadom.
100DOLY - rodinný dom v Skačanoch
Autori: Ing. arch. Marián MinarovičRealizácia: 2017 - 2019Adresa: Skačany 567, Skačany, SlovenskoPublikované: 27. apríl 2020

Silné skulpturálne usporiadanie jednoduchých archetypálnych hmôt položených na upravenom (su)teréne. Výborná priestorová kompozícia.

(Škoda len, že sadové úpravy a výber rastlín nie sú trochu “menej dokonalé”. Rastlejšia, domáca “divoká lúka” by sa nám zdala možno presvedčivejšou podnožou v kontraste s elementárnymi geometrickými hmotami objektov "stodôl" - pozn. red.).

V každom prípade architekti odviedli veľmi zaujímavú prácu. 100DOLY sú v našich zemepisných šírkach menej obvyklým architektonickým konceptom, ktorý určite stojí za podrobnejšie predstavenie.

 

Autorský text:

Dom - solitér v agrárnom území na periférii obce Skačany pozostáva z dvoch paralelných, vzájomne prepojených objektov archetypálneho prierezu, posadených na umelo vytvorenom vŕšku. Prízemie vo vnútornostiach "kopca" obsahuje hospodársko-relaxačnú časť. Horné, obytné podlažie pozostáva z dvoch domčekov, ktoré odkazujú na hospodárske stavby - stodoly v širšom okolí. Návršie pod štítmi je prerušené systémom stúpajúcich oporných múrov. Tie vytvárajú príjemné zákutia pod prevismi horného podlažia. Nádvoriu pred domom dominuje solitérny javor. Presklené štítové fasády oboch blokov umožňujú nerušené výhľady do okolitej krajiny.

Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič

Kontext

Rovinatý pozemok, kedysi využívaný ako hospodárska pôda, sa nachádza na západnom okraji obce Skačany. Parcelu zo severnej strany vymedzuje miestna komunikácia spájajúca obec s hlavným dopravným ťahom. Umiestnenie objektu do značnej miery ovplyvňuje ochranné pásmo vodovodného potrubia. Dom je preto posunutý ďalej od komunikácie, do južnej časti pozemku. Hlavný vstup, zdvihnutý na úroveň druhého nadzemného podlažia, sprístupňuje zo severozápadu pešia komunikácia. Spevnená plocha, nadväzujúca zo severnej strany na vjazd do garáže spája s miestnou komunikáciou súkromná príjazdová cesta.

Situácia
SituáciaAutor: Ing. arch. Marián Minarovič

Dispozícia a prevádzka

Obytná časť domu stojí na umelo vytvorenom vŕšku, ukrývajúcom hospodársku časť. Násypy sú ohraničené betónovými opornými múrmi. Spoločenskú miestnosť, otvorenú prostredníctvom posuvnej presklenej steny do záhrady, dopĺňa na úrovni prízemia dvojgaráž, vínna pivnica a nevyhnutné technické zázemie. Poschodie je prístupné schodiskom, alebo peším chodníkom, stúpajúcim po umelom návrší. Za hlavným vstupom so zádverím (kam ústi schodisko) sa nachádza priestranná hala, ktorá prepája tri funkčné celky domu. Na ústredný priestor je cez presklenú chodbu napojený menší blok s dvomi izbami a hygienou. Ďalšia chodba vedie k nočnej časti, ktorá zahŕňa hosťovskú izbu, kúpeľňu a spálňu s vlastnou hygienou a šatníkom. Od dennej časti domu je hala oddelená len jedálenským stolom. Spolu s obývacou izbou, kuchyňou a jedálňou tvorí otvorený veľkopriestor, umocnený vysokým šikmým podhľadom a presklenou štítovou fasádou.  

Materiálové a technické riešenie:

Prisypaná železobetónová stavba prízemia, tvorí základ pre vykonzolované hmoty obytných traktov. Obvodové nosné steny, s hrúbkou 250mm, sú dilatačnou medzerou oddelené od oporných múrov. Nosný systém obytných traktov, situovaných na poschodí, tvoria oceľové rámy. Tie sú sú uložené v osovom module 2 x 4,14; 2 x 2,94 a 2 x 4,14 m. Obvodové steny sú vyplnené pórobetónovým murivom. Pohľadovú vrstvu zo strany exteriéru tvorí fasáda a strecha z titánzinkového systému Rheinzink. Medzi atypické detaily patria skryté zvody, integrované v rámci fasády, alebo špecifický detail oplechovania výhľadových okien. Na objekte je použitý titanzinkový plech hrúbky 0,7 mm (strecha a fasáda) a na lemovanie okien tabuľový plech hrúbky 0,80 mm, prepracovaný do kaziet. Väčší objekt je v prevedení Rheinzink prePatina schifergrau a menší blaugrau. 

Pôdorysy a rez
Pôdorysy a rezAutor: Ing. arch. Marián Minarovič

Skladba šikmých sedlových striech so sklonom 30°:

A1

 • Rheinzink - systém dvojitej stojatej drážky, farba modrošedá (predzvetraný)
 • lepenka (v13) +  enka - vent 7008 8mm
 • osb dosky, hr.22Mm 
 • kolmé konštrukčně hranoly 60 x 150 + strešný  polystyrén 100 mm + 50 mm
 • konštrukčně hranoly 60 x 100 + strešný polystyrén 100 mm
 • strešné panely (pórobetón), 240 mm
 • interiérová omietka
Skladba A1
Skladba A1

A2 

 • Rheinzink - systém malej šablóny
 • lepenka (v13) 
 • osb3 dosky, hr.22Mm 
 • kontralatovanie  60 x 40 » odvetraný priestor
 • pozdĺžne konštrukčně hranoly 60 x 100 + strešný polystyrén 100 mm
 • priečne konštrukčně hranoly 60 x 100 + strešný polystyrén 100 mm
 • strešné panely (pórobetón), 240 mm
 • interiérová omietka

Bočné fasády hlavnej obytnej časti majú identickú skladbu ako strešný plášť. Bočná fasáda na vedľajšej časti z poroebetónových tvárnic je riešená nasledovne:

 • Rheinzink - systém malej šablóny
 • lepenka (v13)
 • osb3 dosky, hr.22Mm
 • zvislé latovanie 60 x 40 » odvetraný priestor
 • priečne konštrukčné hranoly 60 x 50 + strešný polystirén 50mm
 • murivo (pórobetón) hr.375 mm
 • interiérová omietka
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič
Foto: Ing. arch. Marián Minarovič

Podklady: Ing. arch. Marián Minarovič

Poloha diela

Ing. arch. Marián Minarovič
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím