Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. september 2016
0
1172

Dom pod hradom, Most (ČR)

Nízkoenergetická drevostavba. Hmotové riešenie je ovplyvnené svahovitým pozemkom orientovaným na sever. Nevýhody parcely sú v tomto prípade vykompenzované okolitou prírodou a výhľadom.
Dom pod hradom, Most (ČR)
Autori: Ing. arch. Jan Alex ŘezáčZastavaná plocha: 195 m2Obostavaný objem: 880 m3Návrh: 2012 - 2012Realizácia: 2013 - 2013Adresa: Na Novém světě , Most, Česká republikaPublikované: 3. september 2016

Dominantu severočeského mesta Most tvorí vrchol s hradom Hnevín. Na južnom svahu sú vinice, na severnom záhradkárske kolónie. Tie sa pozvoľna transformujú, rekreácia ustupuje individuálnemu bývaniu. Pozemok, ktorý sa nachádza vo vrchnej polovici severného svahu má niekoľko špecifík. Kónický nepravidelný tvar, poddimenzovaný prístup po miestnej jednosmernej komunikácii, výrazný sklon, ale aj výhľady na povrchovú baňu a masív Krušných hôr s veternými elektrárňami. Miesto je plné kontrastov. Znásilňovaná krajina ustupujúca povrchovej ťažbe uhlia versus prírodné scenérie.

foto: Martin Kocich
Situácia
Situácia

Špecifickosť pozemku zásadne ovplyvnila umiestnenie domu a hmotové riešenie. Prístupová cesta nad pozemkom klesá a predstavuje hranicu, ktorú stavba rešpektuje. Pôdorysná stopa domu korešponduje s priebehom pôvodného oporného múru. Dom je vložený na plošinu vo svahu tak, že jeho pultová strecha prízemnej časti kopíruje sklon ulice nad pozemkom. Hmota sa minimálne uplatňuje smerom do ulice a nevytvára bariéru pre výhľady do údolia. Celá kompozícia graduje do vertikálnej časti. Tá evokuje vežu, priestor s najlepším výhľadom v dome. Tu je umiestnená spálňa rodičov s oknom na celú šírku miestnosti. 

foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich

Dom je navrhnutý ako nízkoenergetická drevostavba. Z dôvodu komplikovaného prístupu na pozemok bola použitá prvková technológia, systém zbíjanej drevostavby "two by four" (rozmer prierezu základného konštrukčného prvku - fošne v palcoch: 2 "x 4"). Poschodová a prízemná časť domu je zastrešená plochou respektíve pultovou strechou s PVC fóliou s vrstvou štrku. Fasádu zjednocuje drevený zvislý obklad z tepelne upraveného dreva. Tento materiál bol tiež použitý na posuvnom tienení, ktoré chráni južné okno v jedálni a na vonkajšie terasy posadené nad terén. Priestor krytej terasy a parkovacieho státia je obložený lisovanými HPL doskami sivej farby.

foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Rez A-A
Rez A-A
Rez B-B
Rez B-B

V interiéri dominujú čisté tvary a línie, základné farby ako biela, šedá a žltá. Veľké okná vytvárajú zarámované výhľady do krajiny, meniace sa obrazy v čase. Nie je dôležité ako bude vybavený interiér, aká v ňom bude sedačka, jedálenský stôl, nábytok... Sú to veci pominuteľné a časom sa vymenia za iné kusy. Čo zostane je kontext, výhľady, orientácia.

foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich
foto: Martin Kocich

Podklady: MODULORA

Poloha diela

Ing. arch. Jan Alex Řezáč
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím