Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. február 2017
0
3837

Dom "obrátené L" (ČR)

Dom využíva danosti svahovitej parcely a krajiny v okolí Benešova.
Dom "obrátené L" (ČR)
Autori: Ing. arch. Aleš Kubalík, Ing. arch. Josef Kocián, Ing. arch. Jakub Našinec, Ing. arch. Veronika SávováPlocha pozemku: 3 950 m2Zastavaná plocha: 160 m2Podlažná plocha: 174 m2Obostavaný objem: 785 m3Návrh: 2013 - 2015Realizácia: 2015 - 2016Adresa: Česká republikaPublikované: 2. marec 2017

Pozemok, na ktorom stojí rodinný dom sa vyznačuje výraznou svahovitosťou. Celkové prevýšenie na pozemku dlhom 100 metrov dosahuje 15 metrov. Svah sa zvažuje od severu smerom na juh. Pozdĺž severnej hranice pozemku vedie cesta, ktorá spája okolité obce.

Umiestnenie domu vychádza z tvaru terénu a prístupu na pozemok zo severnej strany. Určujúcim prvkom sa stala aj poloha starých dubov. Návrh využíva kvality prostredia, ktoré stromy dotvárajú. Zvažujúci sa terén otvára výhľady na krajinu. Na južnej strane pozemku ostala zachovaná rozsiahla lúka.

Situácia
SituáciaAutor: Sporadical
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj

Objekt svojou výškou nepresahuje domy v susedstve. Strecha je prístupná z terénu. Z hornej hranice pozemku sú viditeľné iba zelené plochy strechy, ktoré plynulo nadväzujú na severný svah.

Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj

Dom je využívaný na sezónne bývanie v rámci širšej rodiny. Obytný priestor je rozdelený dve samostatne fungujúce časti - väčšiu dvojpodlažnú a k nej priliehajúcu jednopodlažnú časť na zvýšenej úrovni. Priestor, ktorý týmto usporiadaním vzniká v juhozápadnej časti je využitý ako vonkajšia plocha s terasami - miesto spoločného stretávania rodiny.

Foto: Jan Kuděj

Presklené fasády opticky prepájajú vnútorné priestory s vonkajšími. Umožňujú široký výhľad do okolitej krajiny. Stromy prirodzene tienia terasy aj fasádu pred priamym juhozápadným slnkom. Zároveň zachovávajú intimitu miesta.

Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj

Dispozičné riešenie

Hlavný vstup je na úrovni druhého nadzemného podlažia. Zo zádveria vedie schodisko do menšej samostatnej obytnej časti s jednou izbou, kuchynským kútom a kúpeľňou. Z izby je priamy vstup na vonkajšiu terasu.

Vo vstupnom podlaží sú tri spálne pre členov rodiny, spoločná kúpeľňa a sauna. Zo spálňového poschodia vedie schodisko na prízemie - do hlavnej obytnej miestnosti s kuchyňou a jedálňou. Veľkou presklenou plochou južnej a západnej fasády nadväzuje priestor na vonkajšiu terasu. V severnej časti prízemia sú prevádzkové priestory (špajza, wc a technická miestnosť)

Pôdorysy a pozdĺžny rez
Pôdorysy a pozdĺžny rezAutor: Sporadical
Pohľady
PohľadyAutor: Sporadical

Stavebné riešenie

Dom je postavený z jednovrstvového muriva s tepelnou izoláciou a omietkou. Západná fasáda má drevený obklad zo smrekovcových lát. Časť obvodových stien je železobetónová, liata do tvárnic strateného debnenia. Stropy sú keramické a železobetónové.  Stavba je založená na základových pásoch. Hornú časť základov tvoria betónové steny odliate do strateného debnenia.

Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj
Foto: Jan Kuděj

Podklady: Sporadical

Poloha diela

Ing. arch. Aleš Kubalík
Ing. arch. Josef Kocián
Ing. arch. Jakub Našinec
Ing. arch. Veronika Sávová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím