Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. august 2015
0
5377

Rodinný dom nad rybníkom

Na mieste rozpadnutej stodoly v rámci starej usadlosti pri Novozámockom rybníku v Karasoch pri Českej Lípe sa majitelia rozhodli postaviť si rodinný dom. Z južnej strany je prudký breh rybníka s urastenými listnatými stromami , cez ktorých koruny je z pozemku nádherný výhľad na rybník .
Rodinný dom nad rybníkom
Autori: prof. Ing. arch. Ján Stempel, Ing. arch. Jan Jakub TesařPlocha pozemku: 2062 m2Zastavaná plocha: 112,6 m2Podlažná plocha: 198 m2Návrh: 2010 - 2011Realizácia: 2011 - 2013Adresa: Zahrádky u České Lípy - Karasy, Česká Lípa, Česká republikaPublikované: 24. august 2015

Stará rodinná usadlosť ktorá leží takmer na samote lákala majiteľa už dlhší čas, aby sa tu opäť trvalo usadil. Veľké hospodárske budovy, ale neposkytovali zodpovedajúci priestor, ktorý by išiel na súčasné požiadavky upraviť. Snáď aj úcta k miestu nútila majiteľa o mieste premýšľať a neurobiť unáhlené rozhodnutia.

Novozámocký rybník
Novozámocký rybníkfoto: Svatopluk Dvořák
Pohľad na rodinnú usadlosť
Pohľad na rodinnú usadlosťfoto: Svatopluk Dvořák

Rozhodujúcim momentom sa stal havarijný stav starej stajne, kedy už nebolo možné technologicky zastaranú konštrukciu ďalej udržiavať. Bolo rozhodnuté stajňu z nepálených tehál zbúrať. Razom sa odkrylo miesto, ktoré si pýtalo znovuobnovenie a dotvorenie novou stavbou. Jedinečný južný výhľad na zámocký rybník, urastená zeleň a túžby majiteľov boli jasným a rozhodujúcim signálom, že tu bude stáť ich nový rodinný dom.

Situácia
Situácia
foto: Svatopluk Dvořák
Pohľad od rybníka
Pohľad od rybníkafoto: Fotes

Genius loci a úcta k miestu smerovala k pôvodnej stajni, ktorá určila formu a veľkosť domu. Súčasťou výrazu stavby však umocňuje jeho povrch. Nároky na trvanlivosť fasády neumožňujú použitie prírodného štuku, typickej hladkej starej omietky. Bolo vyvinuté riešenie, ktoré malo tento výraz docieliť. Do vrstvy Fill top bola ručne natiahnutá vrstva Fill in. Tým bola dosiahnutá kvalita strojovej prefarbovanej omietky a pocitu ručne ťahaného prírodného štuku.

Pôdorysy a rez
Pôdorysy a rez

Objem novostavby obnovuje pôvodnú kompozíciu súboru stavieb. Z elementárneho objemu vyčnieva len vykonzolovaná drevená terasa. Trčí medzi koruny stromov a plne čerpá z jedinečnosti miesta. Všetky obytné miestnosti sú na prízemí, pričom podkrovie slúži len pre príležitostné spanie detí s vnúčatami.

foto: Fotes
Terasa je vykonzolovaná do svahu nad záhradu.
Terasa je vykonzolovaná do svahu nad záhradu.foto: Fotes

Dom využíva pôvodnú pivnicu starej stajne, ktorá je zasadená do svahu v pieskovcových oporných múroch. Tento prírodný materiál, rovnako ako drevo terasy, pergoly a garážového státia sú v dokonalej harmónii s neutrálnym bielym objem stavby.

foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes
foto: Fotes

Podklady: Stempel & Tesar architekti 

Poloha diela

prof. Ing. arch. Ján Stempel
Ing. arch. Jan Jakub Tesař

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím