Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. december 2015
0
1750

Dom Chameleón

Dom "o ktorom písali aj v The New York Times". Zaujímavý koncept vychádzajúci zo špecifík miesta, výborné detaily i realizácia ... dielo ktoré stojí za pozornosť.
Dom Chameleón
Autori: doc. Ing. Mgr. akad. arch Petr Hájek (Petr Hajek Architekti)Spolupráca: Cornelia Klien, Ondřej Lipenský, Martin StossPlocha pozemku: 1627 m²Zastavaná plocha: 157 m²Podlažná plocha: 157 m²Návrh: 2011 - 2011Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Lipence , Praha, Česká republikaPublikované: 24. december 2015
foto: Benedikt Markel

Dom pre štvorčlennú rodinu je zasadený do ťažiska krásnej zahrady v Lipeniciach - mestskej časti Prahy. Miesto má skôr charakter bývania na vidieku než v rušnej štvrti hlavného mesta. Stromy nie sú vzájomne komponované, ale sú spoločenstvom solitérov. Vzrastlé stromy predstavujú najväčšiu hodnotu pozemku a dom sa im prispôsobuje, v maximálnej možnej miere rešpektuje záhradu. Jednopodlažná budova je umiestnená doprostred pozemku, na miesto, kde predtým stála malá záhradná chatka. 

Ortofotografia pozemku
Ortofotografia pozemku

Dom leží ako jašter uprostred preslnenej lúky. Každá miestnosť má svoju špecifickú atmosféru a vlastný výhľad. Inšpiráciou pre koncept návrhu je chameleón. Oči - okná sa nezávisle na sebe natáčajú a pozorujú svoje okolie. Jeho koža-fasáda z polyuretánu je pokrytá reflexným filmom, v ktorom sa jemne odrážajú farby záhrady. Každá z miestností je zasvätená jednému stromu. Obývacia izba jabloni, spálňa rodičov čerešni, kúpeľňa broskyni, hosťovská izba striebornému smreku a detské izby orechu.

foto: Benedikt Markel
Inšpirácia
Inšpirácia

Geometria stien domu vymedzuje dva rôzne priestory v rámci jedného pozemku: "priestory domu" a "priestory záhrady". "Priestory domu" sú zaostrené na konkrétny strom. "Priestory záhrady" predstavujú výseče, do ktorých nie je z interiéru vidieť.

Koncept
Koncept

Pomyselné ťažisko prechádza centrálnym priestorom s kuchyňou, jedálňou a krbom. Ďalšie miestnosti a servisné priestory domu sú organizované po obvode. Každá miestnosť má svoju špecifickú atmosféru a vlastný výhľad. Do "mŕtvych" uhlov sú potom namierené pohľady zo susedného domu a z priestoru hlavného vjazdu. Centrálna časť je ako jediná prisvetlená svetlíkom, čo tiež umožňuje prirodzené odvetranie kuchyne. 

Skica konceptu
Skica konceptu
Pôdorys
Pôdorys

Dom má voľný pôdorys s centrálnym obytným priestorom obklopeným halou, spálňou, kúpeľňou, obývacou izbou, izbou pre hostí a detskými izbami. Miestnosti sú od centrálneho priestoru oddelené sklenenými priečkami s dverami. Obslužné prevádzky sú ukryté do vstavaných skríň. Priestory domu možno pohľadovo prepájať, alebo izolovať závesmi. Môžu tak vznikať podľa potreby rôzne spojenia a kombinácie. Závesy tiež regulujú priehľady cez dom a pohľady dovnútra. Voľne stojaceho nábytku je minimum, väčšina technických a skladovacích priestorov je ukrytá v stenách.

Možnosti funkčného delenia priestoru
Možnosti funkčného delenia priestoru
Axonometria
Axonometria
foto: Benedikt Markel

V interiéri hrajú hlavnú úlohu pohľady do rôznych častí záhrady. Použité materiály sú: betón, sklo, drevo a oceľ. Steny i strop sú betónové a podlaha je drevená. Členenie jednotlivých podlahových dosiek, zodpovedá doskám debnenia odtlačených do betónového stropu. Sklenené priečky, rámy a kovania sú maximálne subtílne. V kúpeľni, sprchách, WC a vstupnej hale sú navrhnuté betón-epoxidové stierky, ktoré sa dobre udržujú a sú vodotesné. 

foto: Benedikt Markel

Osvetlenie interiéru domu je navrhnuté prevažne nepriame z ník lemujúcich vstavaný nábytok. Priame osvetlenie je použité v priestoroch kuchyne a jedálne. Pracovné stoly a lôžka sú osvetlené stolnými lampami. Hlavné rozvody elektroinštalácií sú vedené v podlahe. Vypínače a zásuvky sú prednostne umiestňované na nábytok alebo do podlahy z dôvodu použitia pohľadového betónu na stenách.

foto: Benedikt Markel
foto: Pavel Pszczolka
foto: Benedikt Markel

Subtílnosť presklenia pri pohľade z vonku je dosiahnutá zrezaním stien a stropu do úzkej hrany. Cez dva z výbežkov je možné prejsť do záhrady, ostatné majú úzke vertikálne vetracie časti. Okrem presklených čelných stien sú všetky ostatné obvodové múry plné a neobsahujú ďalšíe okenné otvory. 

foto: Radka Jankova
Konštrukčný detail. Subtílnosť presklenia pri pohľade z vonku je dosiahnutá zrezaním stien a stropu do úzkej hrany.
Konštrukčný detail. Subtílnosť presklenia pri pohľade z vonku je dosiahnutá zrezaním stien a stropu do úzkej hrany.
foto: Pavel Pszczolka
foto: Pavel Pszczolka

Fasáda  zatiaľ chýba a je otázkou, či bude dokončená. Polyuretánový nástrek tepelnej izolácie s reflexným nástrekom je momentálne vonkajšou viditeľnou vrstvou. Plášť domu bol pôvodne navrhnutý z lesklej pokovenej fólie.

Reflexný povrch tepelnej izolácie
Reflexný povrch tepelnej izolácie
Rozložená axonometria
Rozložená axonometria
Autorská skica
Autorská skica
Autorská skica
Autorská skica

Dom bol v tomto roku nominovaný na Mies Van Der Rohe Award

podklady: Petr Hajek Architekti

 

Poloha diela

doc. Ing. Mgr. akad. arch Petr Hájek (Petr Hajek Architekti)
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím