Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. február 2015
0
1903

dom zlomu

Základné požiadavky klienta boli nasledovné: "Chcem minimum schodov a maximum slnka". Prezentovaná stavba je prienikom uvedených požiadaviek, vlastností svahovitého pozemku a minimalistického dizajnu.
dom zlomu
Autori: Ing.arch Branislav Hovorka, Ing.arch Martin PaulínyInvestor: Súkromná osobaZastavaná plocha: 330m2Investičný náklad: 432000,-Návrh: 2006 - 2009Realizácia: 2007 - 2010Adresa: Kynceľovská cesta 124, Kynceľová, SlovenskoPublikované: 12. február 2015

Dom je pôdorysného tvaru L, pričom obsahuje malý nástupný suterén a veľké obytné podlažie nad ním. Okrem momentu vstupu do domu sa tak užívateľ pohybuje v jednej úrovni a to aj vrámci bežného kontaktu interiéru s exteriérom. Všetky obytné miestnosti v obytnom podlaží sú veľkými presklenými stenami v kontakte s juhozápadným záhradným exteriérom, čo zabezpečuje ich dôkladné preslnenie.


V úrovni obytného podlažia je dom rozdelený do dvoch blokov. Denná časť je svojou pozdĺžnou stranou rovnobežná s ulicou, čo umožňuje prostredníctvom dlhého pásového okna optickú kontrolu vstupu na pozemok. Táto časť domu obsahuje obývaciu halu s kuchyňou, pracovňu a dennú hygienu.

Nočná časť je orientovaná výhradne do záhrady. Obsahuje spálňu, dve menšie detské izby, ktoré sa môžu v prípade potreby prestavbou nábytku zmeniť na jednu veľkú a hygienické zázemie. Zaujímavým momentom interiéru v tejto časti stavby je chodba presvetlená strešným svetlíkom otočeným k juhu. Toto riešenie napomáha preslneniu domu, pričom slnko tu vytvára atmosféru, meniacu sa s jeho pohybom.

Dom zlomu je vlastne dom niekoľkých zlomov, z ktorých minimálne dva sú pre jeho architektonickú podstatu dôležité. Prvým je pôdorysný zlom a odklon denného bloku domu v smere od západnej k južnej oblohe, čím sa čiastočne zamedzí optickému kontaktu okien dennej a nočnej časti a zároveň sa predĺži doba preslnenia interiéru obývacej haly. Tento zlom následne spôsobil vysunutie obytného podlažia smerom k ulici, nad pôdorys suterénu, kompozične potlačil vysokú uličnú fasádu a vytvoril chránený vstup.

Druhým zlomom je plynulý zlom stropu dennej časti domu. Navýšenie výšky obývacej haly, ktoré z neho vyplýva, zlepšuje jej proporciu a podčiarkuje v stavbe prirodzenú hierarchiu priestorov.
V celom interiéri domu sme použili prevažne atypický nábytok v neutrálnej bielej farbe a vysokom lesku, zaujímavo reagujúci na dopad slnečných lúčov.
Dom zlomu je ušitý na mieru svojim obyvateľom. Logickým konceptom a plynule tvarovaným dizajnom dôsledne a pravdivo napĺňa svoje východiská.

Záverečná fotogaléria za článkom

Poloha diela

Ing.arch Branislav Hovorka
Ing.arch Martin Paulíny
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím