Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. február 2015
0
1661

dom zlomu

Základné požiadavky klienta boli nasledovné: "Chcem minimum schodov a maximum slnka". Prezentovaná stavba je prienikom uvedených požiadaviek, vlastností svahovitého pozemku a minimalistického dizajnu.
dom zlomu
Autori: Ing.arch Branislav Hovorka, Ing.arch Martin PaulínyInvestor: Súkromná osobaZastavaná plocha: 330m2Investičný náklad: 432000,-Návrh: 2006 - 2009Realizácia: 2007 - 2010Adresa: Kynceľovská cesta 124, Kynceľová, SlovenskoPublikované: 12. február 2015

Dom je pôdorysného tvaru L, pričom obsahuje malý nástupný suterén a veľké obytné podlažie nad ním. Okrem momentu vstupu do domu sa tak užívateľ pohybuje v jednej úrovni a to aj vrámci bežného kontaktu interiéru s exteriérom. Všetky obytné miestnosti v obytnom podlaží sú veľkými presklenými stenami v kontakte s juhozápadným záhradným exteriérom, čo zabezpečuje ich dôkladné preslnenie.


V úrovni obytného podlažia je dom rozdelený do dvoch blokov. Denná časť je svojou pozdĺžnou stranou rovnobežná s ulicou, čo umožňuje prostredníctvom dlhého pásového okna optickú kontrolu vstupu na pozemok. Táto časť domu obsahuje obývaciu halu s kuchyňou, pracovňu a dennú hygienu.

Nočná časť je orientovaná výhradne do záhrady. Obsahuje spálňu, dve menšie detské izby, ktoré sa môžu v prípade potreby prestavbou nábytku zmeniť na jednu veľkú a hygienické zázemie. Zaujímavým momentom interiéru v tejto časti stavby je chodba presvetlená strešným svetlíkom otočeným k juhu. Toto riešenie napomáha preslneniu domu, pričom slnko tu vytvára atmosféru, meniacu sa s jeho pohybom.

Dom zlomu je vlastne dom niekoľkých zlomov, z ktorých minimálne dva sú pre jeho architektonickú podstatu dôležité. Prvým je pôdorysný zlom a odklon denného bloku domu v smere od západnej k južnej oblohe, čím sa čiastočne zamedzí optickému kontaktu okien dennej a nočnej časti a zároveň sa predĺži doba preslnenia interiéru obývacej haly. Tento zlom následne spôsobil vysunutie obytného podlažia smerom k ulici, nad pôdorys suterénu, kompozične potlačil vysokú uličnú fasádu a vytvoril chránený vstup.

Druhým zlomom je plynulý zlom stropu dennej časti domu. Navýšenie výšky obývacej haly, ktoré z neho vyplýva, zlepšuje jej proporciu a podčiarkuje v stavbe prirodzenú hierarchiu priestorov.
V celom interiéri domu sme použili prevažne atypický nábytok v neutrálnej bielej farbe a vysokom lesku, zaujímavo reagujúci na dopad slnečných lúčov.
Dom zlomu je ušitý na mieru svojim obyvateľom. Logickým konceptom a plynule tvarovaným dizajnom dôsledne a pravdivo napĺňa svoje východiská.

Záverečná fotogaléria za článkom

Poloha diela

Ing.arch Branislav Hovorka
Ing.arch Martin Paulíny
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím