Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. november 2015
0
6348

DomT – Rodinný dom v Starej Ľubovni

Dom slúži pre manželov a ich dve malé deti. Rodina bývala v panelákovom byte a túžila po väčšom priestore a súkromí vo forme rodinného domu. Výsledok môže byť dobrým príkladom aj pre ostatných stavebníkov, ktorí majú podobné sny.
DomT – Rodinný dom v Starej Ľubovni
Autori: Ing. arch Martin Boleš, Ing. arch. Aleš Berec, Ing. arch. Erika BányayováSpolupráca: Michal Grec, Martin Boledovič, Marián Piterka, Roman Horník, Rastislav Tokarčík, Beata HriňákováNávrh: 2011 - 2014Realizácia: 2014 - 2015Adresa: Stará Ľubovňa, SlovenskoPublikované: 16. november 2015

DomT sa nachádza v meste Stará Ľubovňa v severovýchodnej časti Slovenska. Dom je zasadený do prostredia, ktoré je charakterizované zmiešanou zástavbou prevažne z druhej polovice minulého storočia. V susedstve sa nachádzajú rodinné domy, ktoré tu vznikali od 60tych rokov, sídlisko panelových domov z 80. rokov, základná škola z konca milénia a pokračujúca výstavba bytových domov.

Situácia
Situácia

Dom je postavený v záhrade staršieho rodinného domu, kde jeden z klientov strávil svoju mladosť. Osobný vzťah k pozemku uľahčil klientom stotožniť sa s prostredím. Výberom tohto miesta klienti taktiež ušetrili peniaze na výstavbu domu. Charakteristickým znakom záhrady sú tri staré brezy, ktoré vysadili rodičia klientov a zostali ako ich spomienka. Popri tom tvoria optickú bariéru od ulice a ponúkajú tak viac intimity v záhrade.

Hlavným konštrukčným a pohľadovým materiálom je drevo, ktoré je typickým materiálom pre stodoly v tejto časti Slovenska. Stodoly sú stále súčasťou viacerých okolitých záhrad a dvorov. Napriek modernému vzhľadu sa tak dom jednoducho začlenil do existujúcej štruktúry.

Figuratívna forma stodoly a domu je natiahnutá pozdĺž severného okraja pozemku, a kvôli zvýšeniu pasívnych solárnych ziskov zalomená v strede. Sklenená fasáda pozdĺž južnej časti domu, ponúka maximálne spojenie so záhradou a tvorí minimálnu bariéru medzi interiérom a exteriérom. Jedným zo zachovaných ovocných stromov v záhrade je stará hruška, ktorá popri úrode, slúži ako prirodzené tienenie pre terasu. Terasa je kontinuálnym pokračovaním vnútornej podlahy do záhrady.

Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NP
Rez
Rez
Rez
Rez

Ľahkú drevenú obvodovú konštrukciu dopĺňajú a stužujú centrálne umiestnené nosné betónové steny a oceľové stĺpiky, ktoré sú súčasťou fasády. Exteriér domu je obložený surovým neošetreným smrekovcovým drevom, ktoré časom zošedne. Koncept využitia surových materiálov je použitý aj na doplnkových budovách v záhrade a rovnako je priznaný materiál nosných stien z betónových tvárnic v interiéri.

Výnimočný komfort v interiéri je dosiahnutý použitím výhradne masívnych drevených konštrukcií, povrchov a doplnkov zo smrekového dreva, ktoré je tradičným lokálnym materiálom. Smrek je použitý na priznaných konštrukciách, podlahe, rámoch okien a dverí, ako aj ich výplní, kuchynskej linke a 14 m dlhej vstavanej skrini, ktorá sa z centrálneho priestoru tiahne do rodičovskej izby. Surové betónové nosné steny sú príjemným kontrastom s použitých drevom.

Kuchyňa, sedenie obývacej časti a jedálensky stôl sa nachádzajú vo veľkorysom, centrálne umiestnenom priestore, ktorý je spoločenským jadrom domu. Kachľová pec v obývacej časti vytvára tepelnú pohodu a atmosféru nielen v tomto priestore, ale je pomocou rekuperácie rozvádzané do celého domu a pomáha vykurovať všetky priestory.

Steny z betónových tvárnic vytvárajú svojím zoskupením dva betónové bloky, nazývané „kocky“, a koncepčne tvoria hlavnú konštrukčnú oporu domu. Tieto kocky sú naplnené rôznymi funkciami a nachádzajú sa tu kúpeľne, technické miestnosti a sklad, časti kuchyne, knižnica, komín a mlynárske schody. Kocky sú oddelené od obvodových konštrukcií, čo opticky zväčšuje priestor, a tiež ponúka voľnosť vo vnútornej organizácii.

Dva doplnkové priestory pod strechou ponúkajú útek od extrovertných priestorov v spodnej časti domu do súkromia. Detská izba je tak rozšírená o priestor na hranie, ktorý ponúka maximálnu slobodu v definovaní hier. Izba bližšie k rodičovskej, je využívaná ako relaxačný priestor, alternatívna pracovňa a hosťovská izba zároveň. Oba izby sú presvetlené strešnými oknami a tiež majú otvor do centrálneho priestoru domu. Strešné okno v detskej izbe je orientované smerom na historickú ikonu mesta, Hrad Ľubovňa a ponúka tak jeden z najvyhľadávanejších pohľadov v meste.

Energetická efektivita a udržateľnosť hrali dôležitú úlohu vo vývoji návrhu. 45 cm hrubé obvodové steny s tepelnou izoláciou, ponúkajú dostatočnú ochranu proti chladu v zime. Klimatické podmienky pre túto časť Slovenska, sú charakterizované extrémnymi rozdielmi v teplotách. V lete tak môže teplota vystúpiť aj nad 30°C a v zime klesnúť až do -30°C.

Veľkorysý, južne orientované otvor pomáha prirodzenému nahrievaniu priestoru a tak je energetická potreba na vykurovanie v zime minimalizovaná. Steny z betónových tvárnic, popri nosnej funkcii, slúžia ako akumulačné bloky na uskladnenie tepelných ziskov zo slnečného žiarenia. Drevená prevetrávaná fasáda, dvojitá prevetrávaná strecha, existujúce stromy a doplnkové tienenie pomáhajú proti prehrievaniu domu v lete. V prípade extrémne horúcich dní je možnosť dom vyvetrať prievanom cez strešné okná.

Vývojový diagram riešenia:

Pôvodný rodičovský dom a záhrada
Pôvodný rodičovský dom a záhrada
Orientácia vychádza z jestvujúcej zástavby
Orientácia vychádza z jestvujúcej zástavby
Optimalizácia orientácie podľa slnka
Optimalizácia orientácie podľa slnka
Identita
Identita
Doplnkové objekty na severnej strane pozemku
Doplnkové objekty na severnej strane pozemku
Dom T
Dom T
Prechádzka v záhrade stromov a budov
Prechádzka v záhrade stromov a budov
Drevená konštrukcia
Drevená konštrukcia
Model 1:100
Model 1:100
Vizualizácia
Vizualizácia
Fotografia z výstavby
Fotografia z výstavby

text: Ing. arch. Martin Boleš, fotografie: Erika Bányayová, Martin Boleš

Poloha diela

Ing. arch Martin Boleš
Ing. arch. Aleš Berec
Ing. arch. Erika Bányayová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím