Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. december 2021
0
370

Modernizácia tradičného rodinného domu, Slovenská Ľupča

Návrh modernizácie, ktorá sa nesie v duchu "menej je viac". Hlavnou ideou návrhu je snaha o re-organizáciu dispozície s minimálnymi zásahmi do existujúcej substancie a zlepšenie vnútornej klímy zefektívnením fasádnych prvkov ako je napr. zväčšenie transparentných konštrukcií.
Modernizácia tradičného rodinného domu, Slovenská Ľupča
Ateliér: ER AtelierAutori: Ing. arch. Ing. Roman Ruhig, PhD., Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová), PhD.Investor: Kristína Priečková, Martin PriečkoNávrh: 2021 - 2021Adresa: Námestie SNP 39/15, Slovenská Ľupča, SlovenskoPublikované: 8. december 2021
Širšie vzťahy
Širšie vzťahy

Urbanistické začlenenie stavby do územia

Stavba sa nachádza v radovej zástavbe rodinných domov v katastrálnom území Slovenská Ľupča. Predmetný objekt je situovaný na ulici SNP, kde je hlavný vchod na pozemok umiestnený priamo na tejto ulici. Budova je napojená na hlavnú komunikáciu z prednej strany objektu. Modernizácia predmetného objektu rešpektuje stavebnú čiaru, ktorá je daná okolitou zástavbou a zo strany ulice fasáda ostáva v pôvodnej línii zástavby rodinných domov. V okolí sa nachádzajú jednopodlažné objekty s podkrovím, prípadne so suterénom. Tradičný architektonický štýl fasád susedných objektov bol postupom času pretvorený na modernejší dizajn s väčšími oknami. Brány na susedných objektoch a na riešenej budove sú zachované v pôvodnom mieste a ich proporcia a dizajn sú taktiež v pôvodnom prevedení s menšími konštrukčnými a farebnými úpravami. Strechy v okolí sú riešené ako šikmé, sedlové, ktorých hrebeň sa väčšinou nachádza  v rôznej výške. Šikmá strecha ostáva aj v navrhovanej modernizácii rodinného domu, bez navýšenia jej objemu a siluety. Predmetný objekt je dvojpodlažný s čiastočne zapusteným suterénom. Pozemok o ploche 376 m2 má mierny pozdĺžny sklon smerom od ulice do záhrady. Na pozemku sa tu nachádza pár stromov, ktoré budú zachované. Veľká časť pozemku je v súčasnosti zatrávnená a čiastočne doplnená o spevnenú plochu. Projekt uvažuje s revitalizáciou existujúcich záhrad na pozemku. Objekt je okrem juhovýchodnej strany umiestnený na hraniciach pozemku. Objem, ako aj zastavaná plocha ostávajú v podobných bilanciách. Zmena nastane iba v dispozícii domu a v rozšírení otvorových konštrukcií vo fasáde.

Situácia
Situácia

Suterénna časť pri záhrade (tvoriaca terasu domu) je v havarijnom stave. Predmetná časť bude odstránená a nahradená novou substanciou. K novej prístavbe v úrovni suterénu sú navrhnuté zo strany záhrady aj nové terénne úpravy. Vďaka týmto úpravám je zabezpečený plynulý prechod z terasy do záhrady bez požitia schodiska. Z bočnej strany násypu je navrhnuté exteriérové schodisko, ktoré zabezpečuje plynulejší prechod z existujúceho terénu na terasu, ako je tomu v skutkovom stave. K schodisku navrhujeme prihrnúť zeminu, ktorá bude zatrávnená a bude tvoriť plynulý prechod z terasy do záhrady. V zimnom období môže zvýšený terén slúžiť na sánkovanie pre deti

Suterén - odstránené konštrukcie
Suterén - odstránené konštrukcie
Suterén - nové konštrukcie
Suterén - nové konštrukcie

Dispozičné riešenie

Hlavnou ideou dispozičného návrhu je eliminovať priechodné izby a situovať spoločenskú zónu smerom k záhrade, vďaka čomu sa zachová oddelenie súkromnej zóny od spoločenskej zóny. V súčasnosti sú v objekte 3 izby (spálňa, spálňa, detská izba), 1 obývacia izba s kuchyňou, 2 kúpeľne, 1 WC a 2 priechodné izby. V novom návrhu sa uvažuje s 3 izbami (spálňa, detská izba, hosťovská izba), obývacou izbou s jedálňou, samostatnou kuchyňou, 3 kúpeľňami, 2 toaletami a šatníkom. Nástupný priestor a zádverie na 1. nadzemnom podlaží ostávajú v pôvodnom stave. Obývacia izba s kuchyňou je nahradená hosťovskou izbou s vlastnou kúpeľňou. V zádverí ostáva pohotovostné WC. Priechodná izba obsahuje pohodlné schodisko (jednoramenné, krivočiare, jeden krát zalomené) a kuchyňu, cez ktorú sa dostávame do obývacej izby s jedálňou. Obývacia izba je priamo napojená cez novú terasu a schodisko do záhrady. Cez nové schodisko sa na druhé nadzemné podlažie dostávame do väčšieho chodbového priestoru. Poloha pôvodnej kúpeľne ostáva, avšak sa rozdelí na samostatné WC a kúpeľňu. V rámci chodby, pri kúpeľni je navrhnutá skriňa s možnosťou umiestnenia technického vybavenia (napr. kotol). Spálňa a detská izba ostávajú v pôvodnej polohe. Do priechodnej izby je navrhnuté spomenuté schodisko, šatník a kúpeľňa, ktorá je prístupná iba zo spálne. Nevyužité podkrovie je alternatívne navrhnuté ako ďalšia detská izba s herňou. Do herne by mohli mať prístup obidve detské izby.V

1.NP - odstránené konštrukcie
1.NP - odstránené konštrukcie
1.NP - nové konštrukcie
1.NP - nové konštrukcie
1.NP - nový stav
1.NP - nový stav
2.NP - odstránené konštrukcie
2.NP - odstránené konštrukcie
2.NP - nové konštrukcie
2.NP - nové konštrukcie
2.NP - nový stav
2.NP - nový stav

Konštrukčné riešenie

Zvislé nosné konštrukcie sú vo veľkej miere zachované. Vstupovať sa do nich bude iba pri okenných konštrukciách, kde sa budú odstraňovať parapety z dôvodu zväčšenia týchto konštrukcií. Jeden otvor sa bude realizovať do nosnej steny z potreby nových dverí, ktoré prepoja hosťovskú izbu a kúpeľňu na 1.NP. Trámové stropy odporúčame v interiéri priznať v plnej miere. Strop medzi priechodnými izbami by mal byť odstránený a nahradený novým stropom, ktorý by zohľadnil nové umiestnenie schodiska. Okenné a dverné otvory sú predbežne uvažované ako hliníkové, príp. drevo-hliníkové. Nové priečky sú predbežne navrhnuté z pórobetónových tvárnic. Obvodové murivo zo strany záhrady (ako aj zvyšok nezateplenej šikmej strechy) by malo byť zateplené minerálnou vlnou. Obvodové murivo zo strany ulice by bolo vhodné zatepliť z vnútornej strany s minerálnou tepelnou izoláciou (napr. YTONG Multipor). Zateplenie by malo prejsť cez strop až do podkrovia a malo by byť napojené na zateplenie krovu. Podlahy sú na prvom nadzemnom podlaží  uvažované ako drevené. Na druhom podlaží sú navrhnuté z liateho betónu, nakoľko je táto časť novšia a prevedenie podláh môže byť súčasnejšie.

Pozdĺžny rez A-A´ - skutkový stav
Pozdĺžny rez A-A´ - skutkový stav
Pozdĺžny rez A-A´ - nový stav
Pozdĺžny rez A-A´ - nový stav
Pozdĺžny rez B-B´ - skutkový stav
Pozdĺžny rez B-B´ - skutkový stav
Pozdĺžny rez B-B´ -nový stav
Pozdĺžny rez B-B´ -nový stav
Priečny rez C-C´ pred a po
Priečny rez C-C´ pred a po
Priečny rez D-D´ pred a po
Priečny rez D-D´ pred a po

Architektonické a výtvarné riešenie

Pôvodný tvar objektu ostáva nezmenený. Projekt prioritne rieši zlepšenie kvality bývania z pohľadu dispozičného a hygienického (osvetlenie a preslnenie priestorov). Predmetný návrh reaguje na potreby investora, ktorými sú zefektívnenie funkčno-prevádzkovej schémy domu. Zároveň sa touto zmenou zvýši aj rentabilnosť nehnuteľnosti. Dispozičné zmeny však musia nastať v oboch nadzemných podlažiach. Hlavný a vedľajšie  vchody do objektu ostávajú v pôvodnom umiestnení ako aj brána, cez ktorú je možný prístup na pozemok z hlavnej komunikácie a verejného chodníka. Okenné konštrukcie sú zväčšené o parapety a ich prevedenie má súčasnejší charakter vďaka veľkoformátovému preskleniu. Dvojkrídlové okno z ulice je nahradené jedným krídlom so štvorcovým priemetom a „šambránou“ tvorenou dreveným profilom, ktorý súčasným spôsobom cituje pôvodné šambrány okolitých domov v obci.

Uličný pohľad pred a po
Uličný pohľad pred a po
Uličný pohľad - nový stav
Uličný pohľad - nový stav
Pohľad od záhrady pred a po
Pohľad od záhrady pred a po
Axonometria - skutkový stav
Axonometria - skutkový stav
Axonometria - nový stav
Axonometria - nový stav

Navrhovaná farebnosť fasády sa nesie v svetlom bielom prevedení v kontraste s kovovými prvkami hliníkových profilov nových okien a červenej brány. Pôvodná brána bude repasovaná, vybrúsená a natretá farebným lakom, ktorý vytiahne prirodzenú štruktúru dreva. V kontraste s bielym priečelým je aj strešná krytina, ktorá ostáva v pôvodnom vyhotovení, nakoľko bola zrealizovaná iba prednedávnom. Omietka je takmer na celej fasáde navrhnutá z jemnozrnnej ušľachtilej omietky. Výnimkou sú vystupujúce prvky na čelnej fasáde od ulice. Tieto prvky budú omietnuté hrubozrnnou ušľachtilou omietkou, čím sa existujúca tektonika priečelia zvýrazní.

Foto - skutkový stav priečelia
Foto - skutkový stav priečelia
Vizualizácia - navrhovaný stav priečelia
Vizualizácia - navrhovaný stav priečelia
Vizualizácia od záhrady + foto existujúceho stavu
Vizualizácia od záhrady + foto existujúceho stavu
Vizualizácia - dvor
Vizualizácia - dvor
Vizualizácia - z obývacej izby do záhrady
Vizualizácia - z obývacej izby do záhrady

Ateliér

Ing. arch. Ing. Roman Ruhig, PhD.
Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová), PhD.
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím