Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. december 2018
0
1528

Obnova tradičného domu v Myjave

Obnova domu v Myjave - jedného z mála zachovaných domov pôvodnej historickej zástavby. V rámci urbanizovaného územia sa nachádza v priamom susedstve so socialistickou výstavbou panelových domov z 50-tych rokov minulého storočia a tvorí hranicu medzi bytovou výstavbou a výstavbou rodinných domov na periférii mesta zo začiatku 21.storočia. V tomto postavení je jedným z posledných solitérov historickej výstavby na Myjave a teda hlavným motívom prístupu k jeho modernizácii rezonuje potreba ochrany autenticity diela ako celku.
Obnova tradičného domu v Myjave
Ateliér: ER AtelierAutori: Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová), Ing. arch. Ing. Roman Ruhig, Filip BránickýPlocha pozemku: 1223 m2Zastavaná plocha: 247 m2Obostavaný objem: 592 m3Adresa: Hurbanova , Myjava, SlovenskoPublikované: 13. december 2018

Stavba sa nachádza v širšom centre v juhozápadnej časti obce Myjava a tvorí ju súbor objektov, ktoré sú staré približne 80 rokov. Vstup na pozemok je z prístupovej komunikácie, ktorá sa napája na Hurbanovu ulicu. Na protiľahlej strane Hurbanovej ulice sa nachádza súbor socialistických, v súčasnosti už obnovených bytových domov z 50. rokov minulého storočia so štyrmi nadzemnými podlažiami, ktoré v kontexte tradičnej zástavby tvoria výrazne rušivý prvok aj vzhľadom k ich žiarivej farebnosti. Na protiľahlej strane prístupovej komunikácie a na vedľajších pozemkoch sa nachádzajú jestvujúce tradičné prízemné domy s podkrovím.

Hlavnou ideou predmetnej obnovy je zachovať proporciu objektu, materiálové riešenie a fasádne členenie. Jedným z požiadaviek majiteľov však bolo aj zväčšenie kapacít, ktoré je potrebné realizovať prístavbou k existujúcemu objektu.

Samotná prístavba bude nasledovať pôvodnú štruktúru tradičného domu a ustupujúcou čelnou stenou na seba nebude upozorňovať. Materiálové riešenie priečelia navrhovanej prístavby reaguje na okolité materiály. Hlavným materiálom udávajúci štruktúru je plná pálená tehla, ktorá bude odobratá z ruiny starej stodoly stojacej za domom a následne použitá v prevetrávanej fasáde. Tá bude natretá bielou farbou, ktorá prepojí myšlienku omietania a farbenia - ako je možné badať na tradičnom dome. Tradičnému domu sa prinavráti modrastá farba na znak pôvodnej farebnosti.

V zadnej časti domu smerujúcej k vyvýšenému terénu sa v súčasnosti nachádzajú prístavby v podobe pivníc, záhradného domčeka, vyhorenej stodoly, ktoré sa časom pristavovali k pôvodnej tradičnej štruktúre. Vnímame ich ako prílepky, ktoré tam časom vznikali podľa potrieb majiteľa. Pôvodné prílepky však nespĺňajú súčasné kritéria a nemajú vyššiu hodnotu, pre ktorú by bolo vhodné ich formu zachovávať. Práve ich odstránením je vytvorený potenciál pre požadované rozšírenie obytných kapacít formou umierneného novotvaru.

Odstránená následne pridaná hmota sa teda nachádza medzi starou stodolou a obnovovanou časťou. Nová štruktúra v tejto polohe nenarúša pôvodný vzhľad objektu a z urbanistického hľadiska ostáva v pôvodnej stope predošlých prístavieb (prílepkov), ktoré budú odstránené. Vďaka tomu je možné nenavýšiť zastavanú plochu,  samotná prístavba bude nasledovať pôvodnú štruktúru tradičného domu a ustupujúcou čelnou stenou na seba nebude upozorňovať. Zvýraznený bude vchod k zachovaným pivniciam pod starou stodolou. V mieste pôvodného záhradného domčeka je navrhovaný nový záhradný domček, ktorý bude svojou hmotou a materiálovým riešením opticky pričlenený k novej prístavbe domu. Zároveň tak vzniká krytý priestor pri vstupe do pivničných priestorov a terasa, ktorá funkčne i opticky prepája 2. nadzemné podlažie obytných izieb s exteriérom (ruinami starej stodoly a záhradu).

 

Pôvodný objekt ostáva ako ústredný pre spoločenskú časť. Hlavný vchod sa nachádza na pôvodnom mieste, pri terénnych schodoch. Z hlavného vstupu sa dostávame do zádveria so šatníkovým priestorom, cez ktorý je možné prejsť do spálne. Umiestnenie spálne je tiež v pôvodnom stave ako zádverie a kúpeľňa, no v novom stave sa kúpeľňa stáva privátnou iba pre spálňu, vďaka čomu sa môže neskôr transformovať na hosťovskú izbu. V kúpeľni sa nachádza priestor na kotol, murovaný sprchový kút, dvoj-umývadlo, WC a bidet. Cez zádverie sa dostávame do spoločenskej časti. Tá je po celej dĺžke prepojená chodbou, ako ponáška na pôvodné dispozičné riešenie. Prvý kontakt v priestore je obývacia časť, ďalej kuchyňa s jedálňou a nakoniec chodba smerujúca k prístavbe a ku kúpeľni. 

Pozemok má výrazne svažitý charakter juhovýchodnej orientácie so sklonom cca 12 až 17 stupňov v nadmorskej výške 330 m.n.m. V súčasnosti sa na pozemku mimo zastavanej plochy nachádza rastlá zeleň. V rámci týchto plôch navrhujeme menšie
rozšírenie chodníku vedeného pod gánkom a nahradenie betónu za drevený povrch, ktorý bude dostatočne priepustný. Do svahu pri hlavnom vstupe by bolo vhodné osadiť betónové alebo kamenné kvádre, ktoré by zacitovali vrchnú šírku stavebnej hmoty a zároveň by definovali priestor na hru a oddych pre deti. Betónová stena lícujúca s terénnymi schodami by tiež zadefinovala tento priestor a zároveň by tvorila úvodný portál k pomyselnému vstupnému gánku. Betónová stena by mohla byť zazelenená a napojená na stúpajúci terén.

Ateliér

Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová)
Ing. arch. Ing. Roman Ruhig
Filip Bránický
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím