Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. december 2021
0
316

Rodinný dom MJM, Trnávka, Kultúrna 32

Objekt sa nachádza v radovej zástavbe rodinných domov v katastrálnom území Trnávka v mestskej časti Ružinov. Objekt bol postavený za socializmu a slúžil ako ubytovňa a neskôr ako rodinný dom. V súčasnosti je v havarijnom stave a bude nahradený novou substanciou. Ideovým zámerom novej hmoty je kontextuálne zapojenie sa do okolia, prepojiť predzáhradku a záhradu cez exteriér a vytvoriť dve bytové jednotky so samostatnými vstupmi.
Rodinný dom MJM, Trnávka, Kultúrna 32
Ateliér: ER AtelierAutori: Ing. arch. Ing. Roman Ruhig, PhD., Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová), PhD.Investor: Mária Ondrášeková, Jozef Ondrášek, Michal OndrášekPlocha pozemku: 262Návrh: 2021 - 2021Adresa: Kultúrna 32, Bratislava, SlovenskoPublikované: 15. december 2021

Urbanistické začlenenie stavby do územia

Predmetný objekt sa nachádza na Kultúrnej ulici, v Ružinove, kde je hlavný vchod na pozemok situovaný priamo z tejto ulice. Budova je napojená na hlavnú komunikáciu z prednej strany objektu a zo strany záhrady je napojená na druhú komunikáciu, ktorá je využívaná iba ako prístupová k pozemkom s možnosťou prejazdu. Rekonštrukcia predmetného objektu rešpektuje stavebnú čiaru, ktorá je daná okolitou zástavbou a v prvom nadzemnom podlaží takmer lícuje pôvodnú siluetu objektu. Hmota je z tejto strany iba mierne navýšená z dôvodu zateplenia. V okolí sa nachádzajú dvojpodlažné objekty, alebo jednopodlažné objekty s podkrovím, prípadne so suterénom. Architektonický štýl susedných objektov je rôzny. Je tu pomerne rozsiahla výstavba objektov so šikmými strechami a funkcionalistických objektov s plochou strechou. Predmetný riešený objekt má charakter funkcionalistickej budovy s plochou strechou. Plochá strecha ostáva aj v navrhovanej rekonštrukcii rodinného domu. Objekt je dvojpodlažný s čiastočne zapusteným suterénom. Pozemok o ploche 262 m2 má rovinatý charakter. Na pozemku sa nachádza pár stromov, ktoré budú vo veľkej miere zachované. Veľká časť pozemku je v súčasnosti zatrávnená a doplnená o spevnenú betónovú plochu v podobe prístupových chodníkov. Projekt uvažuje s revitalizáciou záhrady a predzáhradky, kde spevnená plocha bude nahradená betónovými prvkami, ktoré budú od seba mierne vzdialené, vďaka čomu sa dosiahne lepšia priepustnosť dažďovej vody. Objekt je na severovýchodnej a na juhozápadnej strane postavený na hranici pozemku. Na juhozápadnej strane je objekt nasadený priamo na susedný objekt, čo je prirodzeným javom v zástavbe riešenej lokality. V rámci rekonštrukcie sa uvažuje s odlišným tvarovým riešením, ktoré by viac zapadlo do kontextu okolitej zástavby rodinných domov. Objem, ako aj zastavaná plocha ostávajú v podobných bilanciách. Zmena je iba v samotnom prevedení. Výška objektu je taktiež takmer totožná, je navýšená iba o tepelnú izoláciu. Výška objektu je od upraveného terénu príjazdovej komunikácie uvažovaná v rozmedzí 7,3 – 7,5 m, nie však vyššie ako sú hrebene a atiky okolitej zástavby.

Širšie vzťahy
Širšie vzťahy
Situácia - skutkový stav
Situácia - skutkový stav
Situácia - nový stav
Situácia - nový stav

Architektonické a výtvarné riešenie

Pôvodným tvarom objektu je kváder, ku ktorému je zo strany záhrady pristavané zádverie. Z tejto strany je hmota kvádra mierne členitá a uskočená. V rohoch uskočenia je citeľné zaoblenie. Vzhľadom na havarijný stav na druhom nadzemnom podlaží a nevyhovujúcu dispozíciu budú obidve nadzemné podlažia odstránené. Suterén však bude zachovaný a nové podlažia budú postavené na existujúcom murive a základoch. Predmetný návrh reaguje na potreby investora, ktorými bolo zvýšenie prevádzkovej kvality domu vďaka integrácii dvoch bytových jednotiek, ktoré budú slúžiť pre spolunažívanie dvoch generácii v rámci jednej rodiny.  Zároveň sa týmto zvýši aj rentabilnosť nehnuteľnosti. Dispozičná zmena však musí nastať v oboch nadzemných podlažiach, ktoré budú oddelené samostatnými vchodmi prístupnými od ulice. Aby boli tieto vchody do objektu možné, je potrebné vytvoriť koridor medzi predzáhradkou a záhradou, ktorá zároveň prepojí exteriér na pozemku okolo objektu. Koridor je umiestnený na kraj objektu tak, aby bol dostatočne presvetlený a bol v kontexte s otvoreným priestorom susedného pozemku - kde je susedný objekt tiež odsadený od spoločnej hranice. Zo strany záhrady je samostatné zádverie odstránené a nahradené novou hmotou, ktorá ostane smerom do záhrady v pôvodnej línii, ako pôvodná substancia zádveria. Nová hmota obidvoch podlaží je v rohoch zaoblená, čo pomôže zjemniť kontúry objektu, zlepší energetickú efektivitu objektu a zároveň cituje existujúce zaoblenie pôvodného objektu. Mierne zasunutie druhého nadzemného podlažia oproti pôvodnej hmote zo strany ulice priznáva strešnú rovinu susedných objektov. Zo strany záhrady ostáva druhé podlažie na úrovni pôvodného podlažia, vďaka čomu sa tiež akceptuje podobné zasunutie strešnej roviny vedľajšieho objektu. Výška terasy pre druhé nadzemné podlažie je takmer v rovnakej výške, ako je rímsa vedľajšieho objektu a ako je plochá strecha garáže na susednej parcele z druhej strany. Vďaka tejto akceptácii okolitých strešných rovín je objekt v kontexte s okolím, no zároveň návrh rešpektuje diferencovaný prístup jednotlivých štýlov domov v existujúcej zástavbe. Do hmoty na druhom nadzemnom podlaží je navrhnutý zárez, do ktorého sú osadené okná tak, aby boli dostatočne odsadené od susedného pozemku a aby boli prirodzene prevetrané všetky priestory na tomto podlaží. Plochá strecha je navrhnutá s extenzívnou zeleňou v takmer plnej miere. Navrhovaná farebnosť sa nesie v svetlom bielom minimalistickom prevedení v kontraste s kovovými plášťom tmavej antracitovej farby z titán-zinkového falcovaného plechu na druhom nadzemnom podlaží. Daný materiál umocňuje pocit kontextu so strechami v okolí.  V kovovom prevedení je navrhnutá aj pergola s lamelami, nové okenné a dverné rámy. Ostatná hmota je navrhnutá v bielej farbe s textúrou ušľachtilej omietky, ktorá bola súčasťou fasád funkcionalistickej architektúry už v minulom storočí.

Vývoj hmoty
Vývoj hmoty
Axonometria zástavby od záhrad
Axonometria zástavby od záhrad
Axonometria zástavby od ulice
Axonometria zástavby od ulice
Axonometria rodinného domu od záhrady
Axonometria rodinného domu od záhrady
Axonometria rodinného domu od ulice
Axonometria rodinného domu od ulice

Dispozičné riešenie

Skutkový stav

Objekt bol postavený medzi 60-timi a 70-timi rokmi v minulom storočí. V súčasnosti je vchod do suterénu riešený z exteriéru cez dvierka v teréne, kvôli čomu nemôže byť plnohodnotne využívaný ako technický priestor. V podzemnom podlaží sa nachádzajú skladovacie priestory. Hlavný vchod do objektu je riešený v strede fasády smerom od ulice. V súčasnosti je rodinný dom riešený ako jedna bytová jednotka so štyrmi obytnými miestnosťami na prvom nadzemnom podlaží a s piatimi izbami na druhom podlaží. Cez prvé podlažie vedie v strede dispozície koridor, ktorý prepája jednotlivé izby s ostatnými priestormi. Východ do záhrady je taktiež riešený stredom objektu cez zádverie. V danej dispozícii nie sú dodržané princípy súčasnej typológie rodinných domov, kedy by mala byť denná a nočná zóna od seba oddelená. Na druhé podlažie vedie krivočiare schodisko, ktoré ústí do spoločnej chodby a predsiene. Z nich sa dostávame do kúpeľne a ostatných obytných miestností. Z jednej izby je možný vstup na balkón.

Nový stav

Počet izieb (9 izieb) a veľkosť úžitkovej plochy podnietil investorov k vytvorenou dvoch samostatných bytových jednotiek. V navrhovanej dispozícii je možný prechod zo zádveria jednej bytovej jednotky priamo do suterénu, vďaka čomu môže byť suterén plnohodnotne využívaný aj ako technická miestnosť s umiestnením novej technológie. Zádverie danej bytovej jednotky je priamo napojené na koridor v exteriéri. Zo zádveria sa dostávame do chodby, na ktorú sú napojené dve obytné izby (spálňa, detská izba) a kúpeľňa s WC. Za chodbou je situovaná spoločenská miestnosť s jedálenským stolom, obývacou a kuchynskou zostavou. Tento priestor je maximálne otvorený do záhrady s východom na terasu. Druhá bytová jednotka je taktiež napojená na koridor v exteriéri, z ktorého vedie priamy vchod do vlastného vstupného priestoru s vlastným schodiskom. Schodisko ústí do spoločenskej miestnosti so spojenou jedálňou, kuchyňou a obývacou časťou. Daný priestor je v priamom kontakte s balkónom situovaným do záhrady. Zo spoločenskej miestnosti sa dostaneme do chodby, z ktorej je možné sa dostať do spálne, detskej izby a kúpeľne. Obytné priestory majú zo strany ulice navrhnutý spoločný balkón.

1. PP - nový stav
1. PP - nový stav
1. NP - nový stav
1. NP - nový stav
2 NP - nový stav
2 NP - nový stav
Pozdĺžny rez A-A´
Pozdĺžny rez A-A´
Priečny rez B-B´
Priečny rez B-B´
Axonometria - interiér od záhrady
Axonometria - interiér od záhrady
Axonometria - interiér od ulice
Axonometria - interiér od ulice
Zadný, predný a uličný pohľad
Zadný, predný a uličný pohľad
Bočný pohľad
Bočný pohľad
Vizualizácia od ulice
Vizualizácia od ulice
Vizualizácia od záhrady
Vizualizácia od záhrady
Vizualizácia prístupu (koridor)
Vizualizácia prístupu (koridor)

Ateliér

Ing. arch. Ing. Roman Ruhig, PhD.
Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová), PhD.
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím